אפאצ'י (פתן), אפאצ'י לונגבאו (שרף)

מסוק קרב דו-מושבי מתוצרת ארה"ב ללחימת יום ולילה, בעיקר נגד מטרות קרקעיות כמו טנקים וסוללות נ"מ. המסוק נמצא בשירות חיל-האוויר משנת 1990 ותרומתו העיקרית

שני מסוקי "אפאצ'י" ראשונים הגיעו לישראל ב-12 בספטמבר 1990 בבטן מטוס תובלה. מאחר שטקס הקבלה שלהם נקבע למחרת היום, הורכבו שניהם בזמן שיא של 11 שעות, כמחצית מזמן ההרכבה שנקבע בספר היצרן של המסוק. יום לאחר מכן נפתחה טייסת "אפאצ'י" ראשונה. כחודש וחצי אחרי פתיחת הטייסת, ביצעו המסוקים את הפעילות המבצעית הראשונה במסגרת חיל-האוויר.
המסוק מצויד בתותח 30 מ"מ, טילי אוויר-קרקע "הלפייר", רקטות לא מונחות וחימוש נוסף. המסוק נחשב כחסין מפני כדורי מקלע בקוטר 12.7 מ"מ ורוב מערכותיו מסוגלות לעמוד גם בפני פגיעה של פגזים. כדי להפוך אותו למסוק קרב בעל כושר מלא בלילה ובתנאי ראות קשים, צויד ה"אפאצ'י" במערכת ראיית-לילה מתקדמת.
על הדגם המשופר, "אפאצי לונגבאו", מורכבת מערכת מכ"ם גל-מילימטרי, המותקן מעל לרוטור הראשי וגם טילי "הלפייר" מונחי מכ"ם. המערכת מאריכה את טווח טילי "הלפייר" ומשפרת את דיוק הפגיעה שלהם כשהטילים מדגם זה הם טילי "שגר ושכח" ואינם זקוקים להנחיה מהמסוק המשגר לאחר השיגור.