ברק (F-16 C\D)

מטוס קרב רב-משימתי מתוצרת ארה"ב. "ברק" הוא למעשה הגרסה המשופרת של "נץ", כאשר חלק מהמטוסים מדגם חד-מושבי וחלקם דו-מושביים.

דגם F-16 נכנס לשירות בחיל-האוויר הישראלי בשנת 1980 ומאז מהווה את עמוד השדרה של מערך מטוסי הקרב של החיל כשלאורך שנות פעילותם ביצעו המטוסים משימות ומבצעים רבים וצברו קרדיט יוצא דופן על הישגיהם.

דגמי F-16 עוררו עניין בישראל כבר בשנת 1975. המטוסים החדשים שהיו מהמתקדמים בעולם קסמו לחיל-האוויר ששאף להצטייד בהם כמטוס הקרב העתידי שלו. כבר בתחילת שירותם בחיל הוכיחו המטוסים את יכולותיהם הגבוהות עם הפלת בכורה עולמית כאשר טייס ישראלי הפיל מסוק מי-8 סורי. זמן קצר לאחר מכן השתתפו המטוסים בתקיפת הכור הגרעיני בעיראק והשמדתו במסגרת מבצע "אופרה".

אחד משיאי הפעילות של הדגם בחיל-האוויר היה הפלת כ-40 מטוסים סורים במלחמת לבנון הראשונה, במהלך מבצע השמדת סוללות הטילים הסוריות בבקעת הלבנון.

מטוסי "ברק" מתאפיינים במספר שינויים ושיפורים בולטים בהשוואה לדגמי "נץ". המנוע שלהם חזק יותר ומבנה המטוס חוזק כדי להגדיל את כושר הנשיאה שלו. כמו כן שופר המכ"ם וכמוהו תא הטייס. בנוסף, שולבו בו מערכות לוחמה אלקטרונית ותשתיות להפעלת מערכות נשק חדישות.