להקת חיל-האוויר במחווה ליגאל בשן

11.06.2019 | יעל פוקס | צילום: נעם נחום
בחצי השנה הקרובה תצא להקת חיל-האוויר לסיבוב הופעות מרוכז בבסיסי החיל עם שיריו של הזמר יגאל בשן ז"ל. כיצד יוצרים הופעה כזו? מה הקשר בין יגאל בשן ז"ל לחיל-האוויר? ומה חשבה אשתו, מיקה בשן, על הרעיון?

כשהזמר והיוצר יגאל בשן ז"ל פגש בחברו שחזר ארצה לפני כמה שנים, נוצר אחד השירים המזוהים ביותר עם חיל-האוויר: "שמיים". כשחברו חזר ארצה, שאל אותו בשן:" מדוע חזרת?", וזה ענה לו: "כאן השמיים הם שלי". המשפט הזה הדהד בראשו של יגאל, והפך לימים לשיר שהיווה סמל בחיל-האוויר. "באחד מימי העצמאות ישבנו יגאל ואני וצפינו במטס חיל-האוויר ששודר בטלוויזיה", שיתפה מיקה בשן, אשתו של יגאל ז"ל. " ברקע תמונות המטוסים מעל לשמי הארץ הושמע השיר "שמיים" של יגאל. הסתכלתי עליו, ודמעה זלגה על לחיו".

"מצאנו את שחיפשנו"
מדור תרבות בחיל ולהקת חיל-האוויר יזמו פרויקט משותף הכולל הופעת מוזיקה עם שיריו של בשן ז"ל, כאות מחווה לאמן. במשך חודשים עבדו חיילי הלהקה ומפקדיה יחד עם אסף ומוניקה, מנהליו האישיים של בשן ז"ל, כדי לעבד את השירים ולבצעם. "רצינו להתמקד בנושא שקשור לתרבות הישראלית. חיפשנו יוצר משפיע שמוכר לילדים ולמבוגרים כאחד", פתחה רס"ן שירה יפרח, ראש מדור תרבות. "ואז שמענו את השיר 'שמיים', והבנו שמצאנו את שחיפשנו".

באותו הרגע צלצלה שירה למיקה בשן וסיפרה לה על הרעיון. "היא התרגשה מאוד מהרעיון שלהקה צבאית רוצה לעשות משהו כזה. פתאום גיליתי שהיא ויגאל שירתו בלהקות הצבאיות כשהיו חיילי חובה, ושם הכירו", נזכרת רס"ן שירה. "כעבור ימים בודדים כבר ישבנו בסלון של בית משפחת בשן יחד עם המנהלים שלו".

יוצרים מופע
ליצור הופעה מאפס המבוססת על שירים קיימים נשמעת כמו משימה פשוטה למדי, אך בחיל-האוויר כמו בחיל-האוויר דברים לא נעשים על רגל אחת. "ההופעה הזו היא אינה רק הופעה, הפכנו אותה לכלי חינוכי", הסבירה סגן רון כהן, מפקדת להקת חיל-האוויר. "בפגישה עם מיקה בחרנו את השירים המוכרים ביותר ואלו בעלי המסר החזק ביותר. הבחירה הזו, שנראית לכאורה פשוטה, דרשה עבודת תחקיר רצינית".

על התחקיר מאחורי השירים היה אמון סמ"ר דנאל שווץ, קצין מדור תרבות. "התחלתי את המסע במהלכו גיליתי לאט לאט מי היה יגאל בשן", הוא נזכר. "מצאתי את עצמי יושב וחוקר גם מחוץ לשעות הצבא מתוך עניין. היה בי רצון שהשירים שיבוצעו בהופעה לא יעצרו שם באולם, אלא ימשיכו הלאה עם כל אחד ואחד מהנוכחים בקהל - שכל אחד יצא עם מה שאני חוויתי כשחקרתי על האמן ועל שיריו".


בשן ז"ל בצעירותו בלהקה הצבאית | צילום: צלם במחנה, ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

לא רק מוזיקה
השירים נבחרו, ומתחילים לעבוד. בין השירים הנבחרים: "סיוון", "מתוק מתוק", "יש לי ציפור קטנה בלב" ו-"שמיים". בשונה מהופעות אחרות, הפעם בחרו להקת חיל-האוויר ליצור הרכב רחב הכולל מספר נגנים ומספר זמרים. העבודה המוזיקלית התחילה ונגמרה בתוך היחידה. אלו עיבדו את השירים המוכרים, ביצעו אותם, ויצרו מופע שלם בשפה החיל-אווירית ובשפתם שלהם. "זו תחושה מדהימה לראות איך המופע קורם עור וגידים. זה לא מסתכם רק במוזיקה. בנינו הופעה שלמה שהייתה גם הצגה", פירטה סגן כהן. "בשיר שמדבר על אהבה בחרתי שני זמרים לדוגמה. יש חשיבה מאחורי כל פרט בהופעה וכל מי שנבחר לעמוד על הבמה".

עם ההופעה הזו יוצאת הלהקה לסיבוב הופעות בבסיסי החיל בכל הארץ, במשך כחצי שנה. בקרוב ייסגר בסיס שדה-דב, גם בו יופיעו. "ההרמוניה המשותפת, האמנותיות והתוכן שולבו לכדי מופע בכורה מדהים שאירע באמצע חודש מאי. מיקה, אסף, מוניקה ובני משפחה רבים נכחו בקהל והתרגשו עד דמעות", סיכמה רס"ן שירה, וסגן רון כהן הוסיפה: "ברגע שראיתי אנשים מזילים דמעה בקהל בהופעת הבכורה - הבנתי שהצלחנו".