מי ינצח על המערכה הבאה?

04.06.2019 | כרמל שטרן
מי הם שמקבלים את ההחלטות הדרמטיות ביותר בחיל-האוויר? שמחליטים היכן לתקוף ומתי נכון לסגת? בשבוע שעבר הסתיים קורס מפקדי התאים של חיל-האוויר, וחניכיו יהיו אלה אשר ינצחו על פעילות חיל-האוויר במערכה הבאה

ביום חמישי האחרון התגודדו עשרות קצינים באחד החדרים במטה המבצעי של חיל-האוויר, "הבור". בשולחן הפיקוד ישב תא"ל א', מפקד תא השליטה ולצידו קצין שליטה אווירית וקצין מודיעין בכיר. דברים רבים לא עבדו כשורה - המערכות לא תפקדו כמתוכנן ואנשינו היו בסכנת חיים, והוא נדרש להחליט תוך שניות ספורות איך להגיב למצב.

התרחיש שאירע ביום חמישי היה תרגיל, והתקיים במסגרת קורס מפקדי תאים שהגיע לסיומו באותו יום. כל חניכי הקורס, השייכים לאוכלוסייה הבכירה ביותר בחיל ועונדים על כתפיהם דרגות אלוף-משנה ותת-אלוף, תרגלו תרחישים שיכולים במהרה להפוך למציאות יומיומית עבורם כמפקדי תאי שליטה בחיל-האוויר. במשך ההכשרה שארכה כחודש ימים הפכו המפקדים ממפקדי בסיסים ויחידות לאלו שינצחו על המערכה הבאה ויקבלו החלטות הרות גורל בכל מצב לחימה עתידי.


תמונת ארכיון

במצב חירום
"מפקד תא הוא תפקיד פיקודי בכיר מאוד שמהווה נקודה משמעותית בציר הפעלת הכוח של חיל-האוויר. כל מפקדי התאים שלנו הם מפקדים בכירים לשעבר בקבע בחיל-האוויר אשר במילואים מקבלים את הפיקוד על אחד מבין תאי השליטה של החיל", הציג אל"ם א', מפקד יש"ם (יחידת השליטה והמבצעים). "כל אחד מהם עובר תהליך הכשרה ארוך ומעמיק שכולל השתתפות בקורס מפקדי תאים בשלב הראשוני ולאחר מכן מספר רב של תרגולים באימונים גדולים מסוגים שונים".

"משימתם כפולה", המשיך אל"ם א'. "עליהם להיות מפקדים מנוסים ולפקד על כל יושבי תא השליטה, גם על חיילים וקצינים שהם לא מכירים ולא עבדו עמם מעולם. החלק השני הוא המיומנות לקחת כל משימה שתוכננה על ידי מחלקות התכנון ולהוציא אותה לפועל. הם עושים זאת דרך היכרות מקצועית ומעמיקה עם המשימה, המטרות, הסד"כ (סדר-כוחות), אמצעי הלחימה, היכולות והמודיעין".


תמונת ארכיון

תא השליטה המרכזי נקרא "תא רמשל"ט" (ראש מוצב השליטה). כל ההחלטות שמקבל חיל-האוויר באוויר - עד לשאלה האם לתקוף, איפה ומתי - מתנקזות אל תאי השליטה אשר חולשים על הפעילות של כלל החיל, על שלל משימותיו. "תא השליטה הוא מקום שבו אנשים ממקצועות שונים יושבים ומנהלים משימות רבות. את חלק מהתאים מפעילים יותר מחמישים בעלי תפקידים", הוסיף מפקד יש"ם. "בראש תא השליטה נמצא דסק הפיקוד בו יושבים הקצין הבכיר, קצין המודיעין, קצין התכנון הבכיר וקצין השליטה האווירית ועל כולם מנצח מפקד התא. זהו הגרעין הפיקודי אליו מתנקז כל המידע והוא אחראי על קבלת ההחלטות ועל התוויית מדיניות".

בתחילת חודש מאי אירעה ההסלמה האחרונה בגבול הדרומי עם רצועת עזה. יומיים עיקשים של לחימה קיבלו את השם הצה"לי "גן סגור" ורבים חשו כי התדרדרות זו עלולה להגיע לכדי מערכה ארוכה וקשה. "מאחר ואנחנו רואים שההסלמות בעזה הולכות והופכות משמעותיות יותר, אנחנו נערכים מפעם לפעם עם תצורת שליטה רחבה יותר. למרות שרצועת עזה נשארת באותו הגודל אנחנו צריכים לפתוח תאים רבים יותר כי שיטת השליטה שלנו היא משימתית ולא גזרתית", הסביר אל"ם א', ורס"ן מ', ראש מדור כשירות ותורה לשליטה והמנחה המקצועי של קורס מפקדי התאים, הוסיף: "ב'גן סגור' שילבנו מפקדי תאים רבים, כלקח שהפקנו מהפעלות קודמות".


תמונת ארכיון

מנצחים על המערכה
הקורס, שאורכו כחודש, הוא רק השלב הראשון בהכשרתם של מפקדי התאים החדשים. בהמשך מצפה להם הכשרה ארוכה נוספת, אשר אורכה בין חצי שנה לשנה, ובמסגרתה יעברו ימי עיון והכשרה בתוך התא המסוים אליו הם מיועדים. "הבנו שפיקוד על תא הוא מקצוע שדורש הסמכה והכשרה ייעודית, מסודרת ומעוגנת בכתובים. לפני כן הייתה הכשרה תוך כדי העבודה, והגענו להבנה כי היא לא מספיק ממצה", העיד אל"ם א'. "השיא של הקורס הוא במופע הסיום שבו כל חניכי הקורס מתרגלים מלחמה".

במהלך התרגיל המסכם דימו מצב בו כל תאי השליטה פתוחים בו זמנית. "התרגיל הוא סימולטיבי ולהחלטות שקיבלו החניכים לא היו השפעות אמיתיות על טייסים באוויר, אבל התרחישים היו אמינים ותרגלו אותם בצורה איכותית", הסביר רס"ן מ'. "כל שולחן עסק במשימה שונה. המשימות שהם קיבלו היו מורכבות ורבים מהתרחישים בהם נתקלו לא היו כאלה עם 'פתרונות בית-ספר', אבל רצינו לתת להם אפשרות להתחכך בתרחישים אמיתיים מהזירה המבצעית".


תא שליטה במהלך מבצע "ניגון שקט" להשמדת הכור הסורי בשנת 2007 | תמונת ארכיון

"חלק מהתרחישים היו התמודדות עם טק"א (טילי קרקע-אוויר), ביצוע משימה תחת איום ומורכבות של סנכרון מידע בין התאים השונים", המשיך רס"ן מ'. "לדוגמה, באירוע סייבר, היה עליהם לזהות שמדובר באירוע מסוג כזה, שזו משימה לא פשוטה בפני עצמה הדורשת חדות וזרימת מידע מצוינת בין תאי השליטה השונים, ולאחר מכן גם להתמודד עם אותו אירוע. המטרה שלנו אינה לבחון אם ההחלטה שהתקבלה היא הנכונה או השגויה, כי לרבות מההתרחשויות אין לנו פתרונות חד משמעיים. אנחנו רוצים להסתכל על תהליך קבלת ההחלטות ולנתח אותו".

"זו מחויבות גדולה מאוד להיות מפקד תא, האחריות שיש לך על הכתפיים היא עצומה והיא מתחדדת בקורס", אמר רס"ן מ'. "הם עברו הרצאות על דין בינלאומי שתקפות במיוחד לתאי התקיפה. בסוף, הם הולכים לפקד על המטוסים שנמצאים בשטח אויב וצריכים לקבל החלטה בזמן קצר מאוד גם אל מול איומים על כוחותינו או על אזרחים. הם צריכים להיות מקצוענים, להכיר בצורה מלאה את המשימה ואמצעי הלחימה, לעבד נתונים בזמן אמת, לקבל החלטות תחת לחץ ולהפגין מקצועיות, גמישות ויכולת פיקוד. הם מנצחים על המערכה".

"הקורס הזה שונה מאחרים בעיקר בעובדה שהוא כולל אוכלוסייה בכירה מאוד שנמנתה רובה ככולה באוכלוסיית הפיקוד הבכירה של החיל", תיאר אל"ם א'. "רוב החניכים היו חברים בפורום המפקדים החילי והם עתידים להיות בתפקיד מרכזי מאוד בציר הפעלת הכוח של חיל-האוויר וזה מחייב מאוד".