יום עיון "אנשים": פיקוד, השפעה ודרך ארץ

29.05.2019 | כרמל להד | צילום: נעם נחום
אתמול (ג') התקיים כמדי שנה יום עיון "אנשים" במטה חיל-האוויר, בו התאספו קציני החיל, למדו והעשירו את הידע שלהם בנושאי טיפול, טיפוח והעצמת אנשיהם. יום העיון אשר כלל הרצאות של שלושה מרצים חיצוניים וחמש הרצאות קצרות וממוקדות של אנשי החיל פנה השנה למשרתי הקבע בדרגת סרן. מח"א: "אתם אלו שתקבעו איזו מדינה, חיל-אוויר, בסיס ומחלקה יהיו כאן בעתיד"

אתמול (ג') התקיים כמדי שנה יום עיון "אנשים" במטה חיל-האוויר, בו התאספו קציני החיל, למדו והעשירו את הידע שלהם בנושאי טיפול, טיפוח והעצמת אנשיהם. "השנה הוא יום העיון שונה", פתח את נאומו תא"ל נתן ישראלי, ראש להק כוח אדם. "בקהל יושבים 400 קצינים וקצינות איכותיים, בדרגת סרן. סרנים שמובילים את החיל. סרנים שהופכים חזון למציאות וחלומות לתוכנית עבודה".

"כמדי שנה, גם השנה ירצו לנו ממיטב המרצים במדינת ישראל העוסקים בתחומים מרתקים - חדשנות, מימוש עצמי, פסיכולוגיה חיובית וגם - חלליות, לובסטרים ואושר", המשיך תא"ל ישראלי. "היום, בשונה מבעבר, נשמע חמש הרצאות TED קצרות מפי חמישה קצינים בחיל שיספרו את סיפורם. במה הם הצליחו, במה הם כשלו, איך הם גדלו ואיך נוכל אנחנו ללמוד מהם לצמוח ולהשתנות".

"אתם, הקצינים והמפקדים הצעירים של היום, תהפכו במהרה לקצינים הבכירים של המחר", פנה תא"ל ישראלי אל היושבים באולם. "מפקדי המחלקות יהפכו למפקדי טייסות, קציני המדורים יהפכו לראשי מחלקות. נצלו את היום לטעון את עצמכם בידע, בדמיון וביכולות, אשר תדרשו להם בעתיד הקרוב".

מכוונים גבוה
לאורך היום צפו משרתי הקבע בשלוש הרצאות מפי מרצים אזרחיים וחמש הרצאות מפי חמישה קצינים בחיל שהרצו בסגנון TED, הרצאות קצרות וממוקדות: סרן בר, קצין חימוש טייסת 140 ("נשר הזהב") בבסיס נבטים, סגן גלי אדיר פרילינג, קצינת אחזקה נשמ"ת (נשק מונחה ותחמושת) בבסיס נבטים, סרן ע' ממלא מקום סגן מפקד טייסת 105 ("העקרב") בבסיס חצור, רס"ן רימון וייס מפקד סוללת "חץ" בגדוד 136 וסרן ליאת פטיטו מפקדת גף תקשוב ביחידה לשיתוף פעולה. אלו שיתפו סיפורים חוויות ואתגרים אישיים ודרכם העבירו מסר על שילוב חיי משפחה עם התפקיד הצבאי, אתגרי הפיקוד, התמודדות עם חולשות, הכוח לשנות ועוד.

"לכל היושבים פה בחדר יש מיקוד משותף", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "כולכם רואים את טובת חיל-האוויר לנגד עינכם, כולנו רוצים שחיל-האוויר יהיה טוב יותר".

פיקוד, השפעה ודרך ארץ
"אני רוצה לשתף אתכם בשלוש נקודות משמעותיות", המשיך אלוף נורקין. "הראשונה - פיקוד. אנו צריכים לגרום לאנשים שלנו לנוע קדימה, ולא מתוך עוצמת הפקודה אלא מתוך של אמונה בעשייה ובדרך. כמפקד אתה צריך להסתכל לאנשים שלך בעניים ולדבר איתם, אתה צריך להכין אותם לא לתרחיש הבא אלא להפוך אותם לאנשי מקצוע טובים יותר, מקצוענים. כמפקד צריך להציב רף גבוה ותוך כך להוקיר תודה ולהכיר את חיילך".

"שניה - ההשפעה", המשיך אלוף נורקין. "אני חושב שכל אדם בחדר הזה יכול היה לעלות על הבמה ולהרצות היום. השפעה היא לא המצאת נורה. השפעה היא לקום בבוקר ולראות מה אני יכול לשנות. אני רוצה לראות מפקדים שמעודדים יוזמה וחיילים שיוזמים כי ההשפעה מקרינה לכל עבר. אנו מבצעים היום פעילות שבעבר לא היינו מדמיינים, דוגמא לכך היא תקיפת מטרות שונות. זו יוזמה של קבוצה של סרנים שהגו שיטה יוצאת דופן להשמדת בנינים רבי קומות מבלי לפגוע בבניינים מסביב".

"הדבר האחרון הוא אנושיות ודרך ארץ, אני מאמין שאדם לאדם אדם. אני רוצה שקציני החיל יהיו אנושיים ידברו על ערכים ויעסקו במוסר. אנשים רוצים ללכת אחר אדם שמהווה עבורם מושא השראה, אל תדברו לאנשים מלמעלה תדאגו להתעניין בהם, אין מחסור בזמן, הכל עניין של סדר עדיפויות".

חלומות מתגשמים
אלוף נורקין חתם את דבריו בהסתכלות קדימה: "העתיד אינו נתון. אמנם יש דברים המגיעים אלינו 'מלמעלה' אבל אתם אלו שתקבעו איזו מדינה, חיל-אוויר, בסיס ומחלקה יהיו כאן בעתיד, אתם אלו השולטים במה יקרה בחייכם. אם חולמים מספיק חזק חלומות מתגשמים". רגע לפני סיומו של יום עיון "אנשים" הוגשם חלום לאדם נוסף - סרן בר שהיה בין המרצים, אשר זכה לקבל את דרגות הסרן חודש מוקדם מן המתכונן על ידי הוריו ומפקד חיל-האוויר.