מפקד בסיס רמת-דוד: אלוף-משנה ג'

28.05.2019 | מערכת אתר חיל-האוויר | צילום: מייק יודין
היום (ג'), נכנס אלוף-משנה ג' לתפקיד מפקד בסיס רמת-דוד, והחליף את אלוף-משנה א' שכיהן בתפקיד בשנתיים האחרונות. מח"א: "בדיוק רב, באומץ לב ותוך השגת תוצאה סופית טובה - היו אלה טייסות כנף 1 שחתרו למגע, יזמו ומתחו את מעטפת הביצועים של החיל"

החלפת פיקוד בבסיס רמת-דוד: היום (ג') נכנס אלוף-משנה ג' לתפקיד מפקד כנף 1, בסיס רמת-דוד, והחליף את אלוף-משנה א' שכיהן בתפקיד משנת 2017. טקס החלפת הפיקוד החגיגי שנערך בבסיס, התקיים במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מפקדים, בני משפחה ומוזמנים נוספים.

"בשנתיים האחרונות פעלה הכנף כנגד אויב בחזית הסורית - למנוע כל איום על אזרחי ישראל. בדיוק רב, באומץ לב ותוך השגת תוצאה סופית טובה - היו אלה טייסות כנף 1 שחתרו למגע, יזמו ומתחו את מעטפת הביצועים של החיל", פתח מפקד חיל-האוויר. "כמו בצפון, כך גם ברצועת עזה ואף בים האדום, השפעת הכנף הייתה נוכחת בכל חזית בה פעל החיל".

"כך, לצד פעילות מבצעית רחבת היקף - הוביל אל"ם א' את אנשי הכנף כולם גם לבניין כח ייחודי בכנף והחשוב מכל - לתחושת מחויבות ושייכות של אנשי הכנף, צעירים וותיקים החשים כל בוקר את רוח הכנף, רוח העמק, ויודעים מצוין מה רבה השפעתם על בטחון המדינה", המשיך אלוף נורקין. "אל"ם א', קיבלת כנף בהשתנות פנימית וזירה מבצעית בהשתנות חיצונית, והובלת אותה באומץ ותוך הפגנת מנהיגות ודרך ארץ. אני גאה בך על הישגי הכנף".

"התהליכים השונים טרם הסתיימו", פנה אלוף נורקין אל אל"ם ג'. "אתגרים מבצעיים, פיקוד, בניין כח - כל אלה יהיו מנת חלקך מעוד רגע. אתה נבון ובוגר, רכשת נסיון שדה ומטה, ואני יודע שתהיה מפקד כנף טוב מאוד. עומדים לפניך על תחילתו של מסלול ההמראה מיטב האנשים. הקשב להם, רתום אותם והובל אותם בכל המראה ומשימה".

רוח העמק
אל"ם א', נשוי ואב לשלושה, שירת כמפקד וכלוחם בחיל במשך 28 שנים. בין תפקידיו היה מפקד טייסת 105 ("העקרב") המפעילה את מטוסי ה"ברק" (D-16F) ומפקד טייסת 107 ("אבירי הזנב הכתום") המפעילה את מטוסי ה"סופה" (F-16I). כמו כן, שימש כראש ענף תקיפה במטה המבצעי של חיל-האוויר וכמפקד יחידת השליטה והמבצעים.

"בשעת לילה מאוחרת התיישרו על מסלולי הכנף רביעיות של מטוסים שהמתינו להוראה להמריא ולתקוף בשטח אויב. מטוסי הברק היו חמושים בפצצות החדשות ביותר שיש לחיל האוויר. שילוב מנצח של מטוס מדהים עם פצצות מתוחכמות. כשקיבלו את האישור - המריאו, הטילו את החימוש, ביצעו את המשימה וחזרו הביתה בשלום. המיוחד היה האופן שבו כל טייסת ביצעה את משימתה", סיפר אל"ם א' בנאומו. "כל אחת יזמה ויצרה דרך פעולה חדשה שהרחיבה את היכולת המבצעית של החיל".

"במהלך התקופה אנשי הכנף היו שותפים לפעילות מבצעית עצימה בגזרות שונות ובמגוון פעילויות תקיפה ויירוט, איסוף איתור והפללה", המשיך אל"ם א'. "רוח היוזמה והיצירתיות, הצורך ליצור מעבר ולתרום יותר היא תמצית "רוח העמק" והייתה נחלתם של כל אנשיי הטייסות בכנף".

"זו הפעם השנייה בה אתה מחליף אותי", פנה מפקד הבסיס היוצא אל הנכנס. "וגם עכשיו אני יודע שאתה מביא לתפקיד יכולות ואיכויות של אדם ומפקד שיקחו את הכנף קדימה ולמעלה. בשונה מתפקידך הקודם אני יכול להבטיח לך חיוך של הנאה גדולה המצטרפת לעשיה מגוונת והרבה שמש ואור".

קדימה ולמעלה
אל"ם ג', נשוי ואב לארבעה, שירת כמפקד וכלוחם בחיל במשך 26 שנים. בין תפקידיו היה מפקד טייסת 105 ומפקד יחידת השליטה והמבצעים.  "היום לפני 71 שנים וארבעה ימים בדיוק הועבר בסיס רמת-דוד מחיל-האוויר המלכותי הבריטי לידי מפקדו הישראלי הראשון", פתח אל"ם ג'. "מאז ועד היום השתתפה הכנף בכל מלחמות ישראל, הוציאה אלפי גיחות מבצעיות בשגרה ובחירום, והכל במטרה אחת הגנה על מדינת ישראל".

"הובלת את הכנף לשיאים של עשייה מבצעית והצלחה, זאת לצד עיסוק מעמיק באנשים ופיתוח מפקדים. ביכולתך לרתום את פקודיך לכל משימה, עם הדרך המיוחדת והאופיינית לך, עיצבה את רמת-דוד ככנף מובילה ומתחדשת", פנה אל"ם ג' למפקד הבסיס היוצא, והמשיך: "אנשי הכנף, זו הפעם הראשונה שאני משרת בבסיס רמת-דוד. כבר מהמפגשים הראשונים עמכם, נוכחתי בעוצמתה של רוח העמק שנושבת בכם. רוח של דבקות במשימה, של מקצועיות וחלוציות, של אהבת הארץ, רעות וערבות הדדית, חיבור לעמק, למשפחות השכולות, ולמורשת הנופלים שמהווה עוצמה בלתי נדלה בעשייתכם. ביראת כבוד אני נוטל את הפיקוד על הכנף ושמח להצטרף אל הכוח האיכותי והמיוחד הזה. המשמרת שלנו בהגנת המולדת תמשיך לספק לנו אתגרים רבים. אין לי ספק כי יחד נוכל להם".

"אנשיי, אנשי כנף 1, האתגרים רבים, הדרך לא תמה. אין לי ספק בכוחכם להוביל את הכנף קדימה ותחת פיקודו של ג' להמשיך ולהיות החוד הצפוני של חיל האויר. אני גאה בכם", אמר אל"ם א'.

"אנשי, פקודי, אנשי הכנף - קצב האירועים שאנו חווים גבוה", חתם אלוף נורקין את דבריו. "האחריות המוטלת עלינו - רבה. אני יודע שנוכל לכל אתגר. אני סומך עליכם, עלו והצליחו".