כיצד מתכונן בסיס נבטים למצב לחימה?

26.05.2019 | דור פלקוביץ
במשך שבוע התקיים בבסיס נבטים שבנגב אימון שנועד לתרגל את כלל הטייסות ויחידות הבסיס ללחימה. אנשיו נקראו למתארי טיסה מיוחדים, התמודדו עם נפילה של מערכות תקשורת ותרגלו פעילות ממוקד חלופי לאחר שמבני הבסיס נפגעו מטילים. "ביצענו תרגול איכותי ליום בו נידרש לפעול בלחימה"

האזעקות והסירנות נשמעות ברחבי בסיס נבטים, כלי-טיס רבים ממריאים לאוויר לביצוע משימות מיוחדות וכלל משרתי הבסיס פועלים מסביב לשעון. כך נראה לאחרונה בסיס נבטים, כחלק משבוע אימון לחימה בו השתתפו כלל הטייסות והיחידות הקרקעיות. "מטרת האימון היא לתרגל אותנו למצב לחימה", פתח סרן מ', לוחמם צוות-אוויר בטייסת 103 ("הפילים"), המפעילה את מטוסי ה"שמשון" (סופר הרקולס, C-130J). האימון נערך כהכנה לביקורת הכו"כ (כוננות וכשירות) שעתידה להתקיים בחודש יולי. בביקורת יבחן הבסיס ותיבדק רמת כשירותו ללחימה.


תמונת ארכיון

הגברת כוננות
במהלך התרגיל דימו הטייסות הגברת כוננות בבסיס, תרגלו ביצוע משימות מיוחדות והתמודדו עם פגיעת טילים ברחבי הבסיס ופגיעה במבנים ובאנשים. "ביצענו טיסות המדמות חציית קווי אויב, הצנחת אנשים וציוד ומשימות תקיפה", תיאר סרן ע', לוחם צוות-אוויר בטייסת 131 ("אבירי הציפור הצהובה") המפעילה את מטוסי ה"קרנף" (הרקולס C-130HI). "כמו כן, דימינו התמודדות עם נפילת מערכות התקשורת, שינוי התמונה המודיעינית בשטח האויב ופגיעה במבני הטייסת - דבר שמאלץ אותנו לבצע את עבודתנו ממקום חלופי".

אימון לחימה מתקיים בממוצע אחת לחצי שנה, כשבתרגיל הזה הושם דגש על החוסן המנטלי של הטייסות. "מלחמה היא איננה צפויה, ולכן דימינו במהלכו הפסקות אש ארוכות, ולאחריהן חזרה ללחימה ובדקנו איך מתמודדים האנשים", הסביר סרן מ'. "התמקדנו בהעברת המידע בין הגורמים הרלוונטיים בטייסת במהירות המיטבית. מקצין המודיעין בטייסת ועד לצוות המטוס, גם כשהוא באוויר".


צילום: נוי שעיה, מה"ד תובלה

מטוסי ה"קרנף" עוברים בשנים האחרונות תהליך "השבחה אוויונית", בו מחליפים את כל מערכות תא-הטיס במערכות חדשות ומתקדמות. "זהו תרגיל משמעותי ראשון שבו השתתפה כלל הטייסת אותו אנו מבצעים מזה זמן רב", העלה סרן ע'. "המערכות החדשות פותחות לנו אפשרויות רבות. לדוגמא, אם בעבר היינו צריכים לתכנן את הטיסה עם מפות וניווטים, היום התהליך הרבה יותר יעיל ומתקדם. בזמן האחרון, הטייסת הייתה במצב הקמה וכעת היא העמיקה עוד יותר בנושא הלחימה לטווח ארוך, ואימון הלחימה הוא אבן דרך משמעותית".

שני מערכים, בסיס אחד
בבסיס נבטים יש מגוון רחב של טייסות המספקות יכולות רבות: הצנחת אספקה וציוד, תדלוק אווירי, בקרה אווירית ותקיפה. "כל טייסת תרגלה את המשימות שהוטלו עליה בנפרד וכן ביצענו אימון משותף של כלל יחידות הבסיס", סיפר סרן מ'. "שיתוף הפעולה בין כלל הטייסות והיחידות בתרחיש המשותף היה מעולה", הוסיף סרן ע'. "נוצרה גיחה שכוללת גם את מערך הקרב, ה"אדיר" (F-35I), גם את ה'שמשון' וה'קרנף' בשיתוף עם ה'נחשון' (גאלפסטרים G550) ומטוסי ה'ראם' (בואינג 707). שיתוף פעולה שלא קורה בדרך כלל והשיתוף הזה יצר אימון איכותי מאוד".


תמונת ארכיון

"בתרגיל הזה עבדנו על פי נהלים שכתבנו מבעוד מועד ובמהלכו כתבנו הערות ומסקנות. האימון הזה איפשר לנו לבדוק את הפקודות ואת נהלי החירום האלה. לאחר התחקיר נעדכן את הנהלים בהתאם למה שלמדנו", סיפר סרן מ' וסרן ע' סיכם: "הפקנו לקחים לקראת ביקורת הכו"כ וכן ביצענו אימון איכותי ליום בו נידרש לפעול בלחימה".