חיל-האוויר מסייע בכיבוי שריפות הענק

24.05.2019 | דור פלקוביץ, יעל פוקס ונועה רוקני
שרב כבד ושריפות ענק: חיל-האוויר נחלץ לסייע בכיבוי השריפות שמשתוללות ברחבי הארץ כבר מאתמול (ה'). צוותי כיבוי מבסיסים רבים בחיל הוזנקו להשתלט על האש, כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) מסייע באיתור המוקדי השריפה, ואף מטוסי כיבוי מקפריסין, יוון, איטליה וקרואטיה הגיעו לעזור ביום החם ביותר בשנה

צוותי כיבוי רבים מנסים להשתלט על שריפות ענק שפרצו ברחבי הארץ כבר מאתמול (ה'), בעקבות השרב הכבד. כשהטמפרטורות בחוץ עולות על 40 מעלות, כבישים נחסמו לתנועה, תושבים פונו מבתיהם, וממש ברגעים אלו עושים צוותי הכיבוי מאמצים רבים כדי להשתלט על השריפות.

גם חיל-האוויר נרתם למאמץ, כשצוותי כיבוי מבסיסי שדה-דב, פלמחים, חצור, תל-נוף וחצרים הוזנקו לסייע במוקדי השריפה, וטייסות כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) נחלצו לסייע באיתור השריפות.


צילום: אדר יהלום

"רתומים כאיש אחד להילחם בלהבות"
כמו כן, הגיעו היום (ו') לבסיס תל-נוף גם צוותי כיבוי ומטוסי ריסוס מאיטליה, יוון, קרואטיה וקפריסין לסייע בכיבוי השריפות. הצוותים נחתו בבסיס החל משעות הבוקר המוקדמות, כשלפניהם נחתו הצוותים הטכניים שנערכו לקליטתם. "תפקידנו לתמוך במטוסים שהגיעו לכאן כדי לעזור במשימת כיבוי השריפות", סיפר ג׳ורג׳, חבר בצוות הטכני הקפריסאי.

"בשעות האחרונות התחלנו לקלוט בבסיס מטוסי כיבוי ממדינות הים התיכון שנענו לקריאתנו לסיוע״, סיפר תא״ל פלג ניאגו, מפקד בסיס תל-נוף. ״ההיענות לקריאה מחממת את הלב. אנחנו מקבלים אותם בהערכה רבה, ונערכים לכל הנדרש כדי לבצע את המשימה. ניהול מבצע בין לאומי כזה הוא לא דבר של מה בכך, הן בהיבט הקרקעי והן בהיבט האווירי״.


המטוס הקפריסאי | צילום: מייק יודין

בשנת 2016 אירע גל שריפות בארץ, וגם אז הגיעו צוותים ממגוון מדינות כדי לסייע. "אנשי חיל-האוויר מנוסים במצבים כאלו. היחידה לשיתוף פעולה ויחידות הבקרה של החיל - כולם רתומים כאיש אחד להילחם בלהבות ולעשות כל מה שצריך כדי לבצע את המשימה", הדגיש תא"ל ניאגו, ואל"ם ל', מפקד היחידה לשיתוף פעולה, הבהיר: "הפקנו את הלקחים מהאירועים בשנת 2016. אנחנו פורסים במוקדי השריפות השונים בתיאום ובהפעלה משותפת עם המשטרה ויחידת הכיבוי, וקולטים הכוחות האוויריים הזרים כאן בבסיס תל-נוף".

באנו לעזור לחברים מישראל לכבות את השריפות", סיפר ג׳וזף דיולס, טייס בצוות הקפריסאי. "זו הפעם השנייה בה אנחנו מסייעים לכבות את השריפות כאן בישראל. המשמעות של הגעתנו לכאן מסמלת שיתוף פעולה ועזרה הדדית".


צילום: מייק יודין

משתתפים במאמץ הלאומי
ראש להק כוח-אדם של חיל-האוויר, תת-אלוף נתן ישראלי, ביקר היום באזור מבוא מודיעים ונפגש עם כבאי החיל ועם מפקדי תחנות הכיבוי ביניהם רנ"ג גבי חכמון, מפקד תחנת הכיבוי בחצור, ורנ"ג אורן בן שטרית, מפקד תחנת הכיבוי בחצרים, שעסוקים במלחמה על כיבוי האש. הם סיפרו על תחושת הסיפוק והגאווה בביצוע משימת הכיבוי המאתגרת.

"אני רוצה להודות לכם על תרומתכם ועל פעילותכם המקצועית בתנאים קשים ומסוכנים כפי שאנחנו חווים פה היום", אמר תא"ל ישראלי. "זו זכות גדולה להשתתף במאמץ הלאומי להגנה על חיי האזרחים ובתיהם שנמצאים בסכנה בגלל גל השריפות. הטמפרטורות הגבוהות, העשן והאש, לא מרתיעים אתכם מלפעול באומץ ובמקצועיות, ואני רוצה להודות לכם ולהביע הערכה רבה בשמי ובשם כל אנשי החיל״.


תא"ל נתן ישראלי, ראש להק כוח אדם, עם צוותי הכיבוי

תמונת מצב אווירית
ליחידה המפעילה את הכטמ"ם מסוג "זיק" (הרמס 450), יש ניסיון עבר בכיבוי שריפות, דוגמת סיוע באסון הכרמל בשנת 2010. "אתמול, בערך בשעה שבע, קיבלנו פקודה לסייע באירועי השריפות בארץ. הבנו שאנחנו צריכים לעזוב הכל ולראות כיצד אנחנו נכנסים לתמונה", סיפר סרן נ', מפל"ג ב' (המקביל לסמ"ט ב' להדרכה בטייסת). "זמן קצר לאחר מכן כבר היינו בדרך מהיחידה לחפ"ק (חדר פיקוד) המשימה המרכזי בתל-חדיד הסמוך ליער בן שמן. פרסנו במקביל את קרון השליטה ממנו אנחנו מפעילים את כלי-הטיס".

מקרון ההפעלה עובדים אנשי היחידה בשתי דרכים. "הדרך הראשונה היא כאשר אזרחים הרואים שריפות בדרך מתקשרים ומודיעים לחפ"ק, שמעביר אלינו את המידע ואנחנו מזנקים אל הנקודה המדוברת, מסתכלים על התמונה מלמעלה, מעדכנים במצב בשטח ומכווינים את הכבאיות", ממשיך סרן נ'. "הדרך השנייה היא כאשר אנחנו לא מקבלים מודיעין מסוים, אך סורקים את האזור עם מצלמה תרמית שקולטת חום. כך ביכולתנו לזהות שריפות שטרם הבחינו בהן".


מבט מלמעלה | תמונה באדיבות רס"ן ע'

לחשוב מחוץ לקופסה
המידע שמגיע ממפעילי הכטמ"ם על מיקום השריפות לא יכול לעבור למכבי האש סתם כך, לשם כך נדרשת היחידה לשיתוף פעולה של חיל-האוויר (היחשת"פ). "אנו מחזיקים ביחידה כוננות חפ"ק של חיל-האוויר לאירועים לאומיים, אירועי בטחון או שריפות", ציין רס"ן ע' מהיחשת"פ, ששימש כמפקד חפ"ק חיל-האוויר בתל חדיד. "במשימות הללו אין תורת לחימה או פקודה ברורה. חברנו לחפ"ק של המשטרה ושל כיבוי האש וניסנו להבין מה הם צריכים מחיל-האוויר".

ללא הכטמ"ם, שמכווין גם את מטוסי הכיבוי, המשימה יכולה הייתה להתנהל רק על בסיס דיווחים בשטח. "עד שחיל-האוויר הגיע לעזור הם היו, במובן מסוים, עיוורים", הסביר רס"ן ע'. "הכטמ"ם יכול לזהות מוקדי שריפה חדשים שאף אחד אחר לא יכול, עוד לפני שהשריפה מתפשטת".


תמונה באדיבות רס"ן ע'

"אין מנוס מלהגיע לשטח, להבין מה צריך מאיתנו ולחבר את יכולות חיל-האוויר למה שנדרש בשטח. אין שיטה קבועה לביצוע המשימה, עם קצת יצירתיות ויוזמה אנו מעניקים מענה שיכול להציל עצים ורכוש, וחשוב מכל - אנשים", הדגיש רס"ן ע', וסרן נ' שיתף: "אנחנו זוכרים שצוותי הכיבוי על הקרקע רואים את הדברים באופן שונה מאיך שהם נראים מהאוויר. לכן נדרשת כאן יוזמה ויצירתיות רבה. בזכות החשיבה מחוץ לקופסה הצלחנו לבצע את המשימות היום תוך דקות ספורות".

"ביום-יום אנחנו עוסקים במשימות המתמקדות בגזרות האויב, ופתאום יש משימה בתוך הבית וזה דורש שינוי מקצועי ומנטלי. זה יוצר תחושה מרגשת, שאנחנו שומרים על הבית שלנו גם מבפנים", סיכם סרן נ'. "המוטו של היחידה הוא 'בכל מקום, מכל מקום'. ואכן, הוכחנו זאת היום".


צילום: מייק יודין