"התעשייה הישראלית - חלק מהבטחון הלאומי"

20.05.2019 | שירה פיינסקי | צילום: נעם נחום
כחלק מהקשר ההדוק בין התעשיות הבטחוניות הישראליות לבין חיל-האוויר, נערך ביום חמישי האחרון כנס בנושא הפרויקטים המשותפים הצפויים בשנים הקרובות. "אנו צריכים למצוא את הפתרונות המשותפים כדי להמשיך לייצר את חיל-האוויר החזק באזור"

התעשיות הבטחוניות פועלות בשיתוף פעולה עם חיל-האוויר ומפתחות אמצעים טכנולוגים מתקדמים עבור צה"ל בכלל, וחיל-האוויר בפרט. שיתוף הפעולה מבוסס על הצורך של שני הגופים בשותפות הדדית, ומתבטא בשיח פתוח העוסק בצרכים הרלוונטיים לכל אחד מהצדדים תוך התמקדות בכיוונים אליהם צועד החיל.

יחד מייצרים את חה"א החזק באיזור
בשבוע שעבר (יום ה'), הגיעו אנשי התעשיות הבטחוניות וביניהם מ"תעשיה אווירית", "אלביט", "רפאל", "מייקרוסופט" ועוד, לכנס אשר מטרתו היא הצגת הווקטורים המובילים של חיל-האוויר לתוכנית הרב-שנתית ויצירת חיבור לתהליכי בניין הכוח בחיל. "חיל-האוויר רואה בתעשיות הבטחוניות שותפות אמיתיות לעיצובו של חיל-האוויר כחיל דומיננטי ומשפיע במזרח התיכון", אמר תא"ל תומר בר, ראש להק המטה.

"מדינת ישראל היא בעלת אחד מחילות-האוויר החזקים בעולם", כך פתח את דבריו בכנס תא"ל שמעון צנציפר, ראש להק הציוד (לצ"ד). "הקבוצה הזו שיושבת כאן באולם – אנשי חיל-האוויר, משרד הביטחון, להק הציוד, להק המטה והתעשיות –  אתם האנשים האחראים לכך. אנחנו צריכים להבין את האינטרסים שלכם. לא באנו רק להשמיע, אלא גם לשמוע אתכם. אנו חייבים להבין כיצד לעבוד ביחד, וכיצד למצוא את הפתרונות המשותפים על מנת להמשיך לייצר את חיל-האוויר החזק באיזור".

מענה נכון עבור החיל
בין הנוכחים בכנס, הייתה גם איילת שפירא, בכירה בחברת "רפאל" אשר מפתחת ומייצרת אמצעי לחימה. "הגענו היום כי חשוב לנו לתת מענה נכון לחיל-האוויר, שהוא הלקוח המרכזי איתו עובדת החברה", היא הסבירה. "הכנס היום היה משמעותי. חשוב לנו מאוד לשמוע את הכיוונים אליהם הולך החיל ולהתחבר לרעיונות הללו. התמונה שהוצגה לנו היום מעניינת במיוחד, וניתן היה לראות בה את החזון של החיל".

בדבריו בכנס, התייחס מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, למצב הביטחוני הנוכחי ודיבר על החיבור של חיל-האוויר עם התעשיות הבטחוניות. "כשאנחנו מסכמים את שנת 2018, אנחנו מסתכלים על שנה שלא הייתה מאז קום המדינה. היו שנים מורכבות במדינת ישראל, שנים של איום קיומי, אבל כזאת לא הייתה", אמר בנאומו. "יצא לי לחשוב על העיר אשדוד שבערב יום ראשון נורו לעברה 117 טילים. יומיים לאחר מכן, התקיים בעיר טקס יום הזיכרון, ולמחרת נפנפו כולם בשמחה בדגלים לכבוד יום העצמאות. החוויה הזאת משפיעה על כל פינה בחיל –  על טכנאי דרג ד', על גורמי הנדסה ועל גורמי כוח אדם. זה המצב בשנתיים האחרונות. זוהי הדילמה איתה אנו קמים בבוקר והסיבה לשמה אנו בונים את הכוח שלנו".


תמונת ארכיון
 

"הקשר בין שני הצדדים חשוב לי מאוד. אמונת היסוד שלי מתחזקת, והיא שהתעשייה הישראלית היא חלק מהביטחון הלאומי הישראלי", הוא סיכם. "החיבור בין חיל-האוויר וצה"ל לתעשייה הישראלית הוא ייחודי ביחס למדינות אחרות בעולם ויש לחזק אותו. זו יכולת מבצעית סביב משגר או מטוס, והיא מאגדת אנשים שונים – אותה חיילת בת 19 שעשתה הכנה למטוס לקראת גיחה, המהנדס מהתעשייה, האיש מלצ"ד שהיה אחראי על אותו המיזם ובסופו של דבר הטייס שמבצע את הגיחה. אין דברים כאלו בעולם מלבד פה".