הגף שמביא את מהפכת המידע אל חיל-האוויר

16.05.2019 | יעל פוקס | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'
המושג "מהפכת המידע" אולי נשמע זר תחילה, אך כשנכנסים לעומקו מבינים שהנושא עוטף אותנו בכל רובד בחיינו - ממכוניות אוטונומיות ועד לשואבי אבק עצמאיים שעושים בשבילך את העבודה. כיצד המושגים "מהפכת המידע", "ביג-דאטה" (big data) ו"בינה מלאכותית" קשורים לחיל-האוויר? עולים על סרבל כחול, כתבה שנייה בסדרה

אם תעלו תמונה של חבריכם לרשת החברתית "פייסבוק", תגלו כי הרשת החברתית מציעה לכם לתייג את האנשים שבתמונה. ברוב המקרים, היא גם מצליחה לזהות את פניהם היטב ולהציע לכם את התיוג הנכון, עוד לפני שהתחלתם להקליד את שמו של החבר. האלגוריתם, הקוד הממוחשב שעומד מאחורי היכולת הזו, הוא תת-קטגוריה של עולם תוכן הנקרא "בינה מלאכותית".

ידע זה כוח
הכירו את גף "כרמים" ביחידת "אופק-324", יחידת המחשוב והסייבר של חיל-האוויר. שם עוסקים אנשי החיל באופן יום-יומי באיסוף מידע, הנדסה, פיתוח, מחקר ובתצוגת התובנות המבצעיות שמופקות לטובת החיל. "חלק מרכזי בתחום הבינה המלאכותית הוא מיצוי מידע ממקורות רבים", פותח רס"ן צחי, מפקד גף כרמים. "כלומר, אנו מפיקים נתונים ממספר מערכות מידע ומהיתוך המידע מייצרים תובנות מבצעיות. לדוגמה, כשמטוס-קרב חוזר מגיחה הוא עמוס במידע דיגיטלי שאותו ניתן לשלב עם מידע ממערכות שליטה ובקרה, מערכות מודיעין וכדומה. ידע זה כוח, וככל שיש לנו יותר מידע כך חיל-האוויר יכול להפיק תובנות משמעותיות יותר".

כחלק ממהפכת המידע בחיל הוקמה בריכת מידע דיגיטלי בה נאגרים ונאספים חלקיקיי המידע ממגוון מקורות בחיל, ביניהם מערכות הגנה אווירית, כטמ"מ (כלי-טיס מאויש מרחוק) וקרב. המידע עובר באופן עצמאי ומשמש כארכיון ידע למערכות ולאנשי החיל. "בעבר האנשים היו מתאמצים להבין ולנתח את המידע שאספו בעצמם, והיום המחשבים עושים זאת בשבילנו. כיום יש לנו יכולת ליצור תמונת שטח של העבר, ההווה, ואפילו לצפות פני עתיד", קובע רס"ן צחי. "מדובר במגמה נרחבת. בתעשיות ההייטק ובתעשיות האוויר בכל העולם עוסקים בנושאים אלו".

המערכת שיודעת הכל
העבודה השוטפת בגף כרמים מתנהלת אל מול גורמים צבאיים המשתמשים בתוצרי מיצוי מידע והבינה המלאכותית לטובת משימות שונות בחיל. העבודה המשותפת יוצרת מיזמים פורצי דרך שמציבים את חיל-האוויר בקדמת הטכנולוגיה. "יש לנו מספר גורמים איתם אנו עובדים מהבור המבצעי, יחידות פענוח, גורמי אמל"ח (אמצעי לחימה) ולצ"ד (להק ציוד)", מפרטת סרן ע', ראש צוות "data science" אופרטיבי בגף. "כיום כולם רוצים בינה מלאכותית במערכות שלהם והמשאב מוגבל. העבודה המשותפת דורשת מאתנו לשבת עם הגורם ולהבין את העולם שלו לפרטי פרטים על מנת שנוכל להתאים את היכולות ואת הטכנולוגיה שברשותנו למשימות שלו. אנשים מבינים שאי שדרוג מערכות משמעותו ללכת אחורה".

בזכות יכולות הבינה המלאכותית שמספק גף כרמים, מתבצעים מגוון מיזמים בחיל. "מיזם 'אחזקה חזויה' מספק יכולת של מערכת הבינה המלאכותית להתריע מראש לטכנאים מתי חלק מסוים בכלי או במערכת עלול להתקלקל, על מנת שיוכלו להחליפו טרם התקלה. זה נוגע לחלקי מטוס, מנועים, ואפילו ברגים", מתארת סרן ע'. "ניצלנו את היכולות של הבינה המלאכותית גם בעולם הצילום האווירי. מדובר בפרויקט נוסף שצפוי להשפיע במיוחד על משרתי החיל, ואף קיבלנו על כך פרס מחקר הנדסי מצטיין מטעם רלצ"ד (ראש להק הציוד). כיום מפעילי כטמ"ם נדרשים לצפות בנקודות מסוימות מהאוויר ולחכות שמשהו יקרה. בזכות טכנולגיית הבינה המלאכותית ניתן להעצים את מפעילי הכטמ"ם והשולט המבצעי".

האם זו סופה של התבונה האנושית?
בכל מקום בו הטכנולוגיה ניצבת אל מול היכולת האנושית נוצר מתח, לעיתים רבות "השתלטות טכנולוגית" אף נשמעת תרחיש אפשרי ומאיים. כיום, כשגם אנשי חיל-האוויר עוסקים בתחום, הם נתקלים בשאלה - היכן עובר הגבול הדק בין התבונה האנושית לבינה המלאכותית?

"אדגים עם סיפור מעולם הרפואה", אומר רס"ן צחי. "בעבר כל רופא היה מנתח את התסמינים בעצמו ומעלה אבחנה שיכולה הייתה להיות מדויקת, אך במקרה שלא הייתה, היו נדרשות בדיקות נוספות שעלולות לעלות בזמן יקר לחולה. כיום רופא יכול להזין את התסמינים במערכת המשתמשת ביכולות בינה מלאכותית והיא תציג בפניו מספר אבחונים אפשריים למחלה. על חלקם הוא אפילו לא חשב בעצמו. המערכת לא קבעה בשבילו, אך היא התבססה על מידע עבר ועל מידע חדש והציעה רעיונות. כך גם אצלנו בחיל".

מערכות תומכות החלטה
רוב מערכות הבינה המלאכותית בחיל-האוויר נקראות "תומכות החלטה". כשמדובר בנושאי בטחון וחיי-אדם, אי אפשר להסתמך אך ורק על המכונה הממוחשבת, במיוחד בתור חיל אשר חורט על דגלו את תרבות התחקור. "אנחנו לא נפעיל מכונה שרצה ללא בקרה, צריך לבחון ולאמת את הנתונים לאורך זמן", מסביר רס"ן צחי. "חשוב לזכור שהטכנולוגיה אינה כאן כדי להחליף את החלטת האדם. היא באה לתמוך בהחלטתו ולהציג בפניו את כלל הנתונים והידע שנאספו בצורה מסודרת, ברורה ושמישה. הטכנולוגיה הזו משנה את התמונה, מהפכת המידע והמחשב יוצרים תובנות שבעבר לא הצלחנו לייצר רק בעזרת המוח האנושי. ישנם דברים שלאדם לוקח שנים לנתח ולמכונה לוקח דקות ספורות".

"חשוב לזכור שבני האדם עלולים להיות מוטים מתחושות בטן, לטוב ולרע. אנחנו רוצים להאמין שאנחנו עדיפים על מכונות, אבל זה לא תמיד נכון", מצהיר רס"ן צחי. "המכונה תיתן לנו תוצאות מדויקות ואובייקטיביות. אי אפשר להתכחש לעובדה שהמערכות החכמות שמפותחות ביחידת אופק 324 - הן חלק משמעותי בשמירה על אזרחי מדינת ישראל".