הצטרפנו ליום בבסיס הטכני של חיל-האוויר

14.05.2019 | נועה רוקני | צילום: אופק לבר | עיצוב גרפי: נועה בן אליעזר
בבסיס לא גדול בצפון הארץ מכשירים את החיילים בלעדיהם חיל-האוויר לא יכול לפעול. הצטרפנו ליום בבסיס אותו אתם וודאי מכירים כבית הספר למקצועות הטכניים, כדי להבין כיצד מכשירים את טכנאי חיל-האוויר. עולים על סרבל כחול: כתבה שנייה בסדרה

זה לא סוד שכיום המוטיבציה לגיוס למקצועות הטכניים בחיל-האוויר אינה גבוהה. מלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) אשר שומעים את מגוון השמועות שסובבות את תפקידי המערך, נרתעים מהן. בשל כך, קל לשכוח שצה"ל ככלל וחיל-האוויר בפרט לא יכולים להתקיים אף לא דקה ללא הטכנאים. מטוס שנדרש לתקוף בשטח אויב, מערכת הגנה אווירית שצריכה ליירט שיגור שנורה לעבר אזור מיושב או מסוק שנשלח לחלץ פצועים - אינם יכולים לפעול בלי טכנאים.

על מנת להבין לעומק את פעילות המערך ואת חשיבותו, הצטרפנו ליום בביסל"ט (בית הספר למקצועות הטכניים), כדי לשמוע ולראות כיצד מכשירים את הטכנאים בזכותם יכול להגן חיל-האוויר על שמי המדינה.

כיתה לצד מוסך, ו"טאבלט" ביד
נכנסנו בשערי הבסיס. מיד דאגו להסביר לנו שבביסל"ט ישנם 84 מקצועות שונים, בין היתר בתחומי המכונאות, אלקטרוניקה והחשמל, בהם החניכים יכולים להיות משובצים להמשך השירות. "במהלך הטירונות אנו ממיינים כל חייל וחיילת בתהליך ארוך ומחליטים באיזה קורס ישובץ", מגלה רס"ן ר', מד"ר (מדריך ראשי) בביסל"ט וסגן מפקד היחידה. "השיבוץ של החניכים נעשה בהתאם לדרישות בשטח בשילוב עם בקשותיהם האישיות".

בכל פינה בבסיס מצאנו מוסך שמדמה את סביבת העבודה בשטח. לצד כל מוסך נמצא חדר לימוד. בכל פעם שילמדו החניכים על חלק במערכת בה הם מטפלים, ילכו מספר צעדים למוסך ויראו במו עיניהם את אותו החלק. הקורסים שעוברים הטכנאים כיום, שונים מבעבר. כיום הטכנאים מסתובבים עם "טאבלט" (מחשב לוח) בו הם יכולים לצפות בסרטונים שמסבירים כיצד לבצע את העבודות השונות לאחזקת המערכת. הם מגיעים לחדר כלים שדומה לחדר משחקים אינטראקטיבי, בו הם משפרים את מיומנות העבודה שלהם על מנת שיגיעו מנוסים ומיומנים יותר למוסכים בשטח.

אחריות רבה בידיים
בהמשך סיורנו בבסיס, אנו פוגשים את חניכי קורס טכנאי ה"בז" (F-15), הנמצאים בתחילת דרכו. הטכנאים מתאגדים בקבוצות קטנות סביב המדריך שמסביר שלב אחר שלב על החלקים ועל התפעול שלהם. בסמוך אליהם נמצא רנ"ג יניב לרנר, מפקד עבודה של דרג א' במטוס ה"בז", שמשרת במערך הטכני כבר שנים רבות. לא מכבר בנו התגייס גם הוא למערך הטכני וכיום משרת כטכנאי של מסוק ה"עטלף" (פנתר).

במרחק של מספר צעדים משם נמצא קורס ה"שרף" (אפאצ'י לונגבאו). מסוק ה"שרף" אינו חלק מהסד"כ (סדר כוחות) שנמצא באופן תמידי בבסיס, הוא נחת במיוחד עבור חניכי הקורס כדי שיוכלו לתרגל ולהתאמן על אחזקתו. במוסך יש רעש גדול. אחת החניכות עורכת בדיקות על מנת לראות שהטיל שמחובר למסוק מקבל את המתח המתאים, באותו זמן חניך אחר מחזיק את ה"טאבלט" ונעזר בו כדי לתרגל עבודה עם החלקים השונים של כלי-הטיס. החניכים בקורס זה נמצאים בשלב מתקדם יותר ובהתאם לכך האחריות המוטלת עליהם גבוהה.

לאחר הביקור במוסכים הצטרפנו לכיתה של טכנאי בקרת טיסה, אשר אחראים על מערכות ההיגוי בכלי-הטיס. על מנת שיוכלו "לחוש" את עבודתם מתנסים החניכים בסימולטור טיסה, ומנסים להבין כיצד מרגיש הטייס ומה ההשפעה של תפקידם על הטיסה.

בסוף הסיור עצרתי רגע לחשוב על משמעות התפקיד, והבנתי כמה אחריות נמצאת בידיהם של החיילים הללו וכמה חשוב תפקידם. טעות אחת שלהם יכולה לגרום לאסון. בזמן המועט בו ביליתי בבסיס שמעתי שוב ושוב של חניכים שהגיעו עם מוטיבציה ירודה, אך כשהחל הקורס הבינו את משמעות תפקידם ודעתם השתנתה, וכיום הם חניכים מובילים בקורסים שלהם.

לכתבות נוספות בסדרה:
• קבלו טיפים לסדר ולניקיון מחדר הכלים של הטכנאים:
http://www.iaf.org.il/9075-51037-he/IAF.aspx 
• כיצד המושגים "מהפכת המידע", "ביג-דאטה" (big data) ו"בינה מלאכותית" קשורים לחיל-האוויר?
http://www.iaf.org.il/9076-51085-he/IAF.aspx
• בואו להכיר את מאמן הטכנאים הראשון של חיל-האוויר:
http://www.iaf.org.il/9076-51101-he/IAF.aspx