הרכב ישראלי: הצוות שטס מעליכם בעצמאות

12.05.2019 | מיכל בן ארי
טייס-קרב שעלה מאוסטרליה, המילואימניק הוותיק ביותר במערך הקרב, נווט-קרב ראשון בן העדה האתיופית, לוחמת צוות-אוויר ומפקד חובש כיפה: אלו הם אנשי צוות-האוויר שטסו מעליכם ביום חמישי האחרון, כחלק ממטס חיל-האוויר המסורתי לכבוד חגיגות ה-71 למדינה. "להשתתף במטס יום העצמאות של חיל-האוויר, זה להיות חלק ממשהו גדול יותר"

לוחמת צוות-אוויר, נווט הקרב הראשון בן העדה האתיופית, טייס קרב שעלה מאוסטרליה, מפקד קא"מ (קורס אימון מבצעי) בעל אורח חיים דתי והמילואימניק הוותיק ביותר במערך הקרב - זה ההרכב שבחרה טייסת 102 (״הנמר המעופף״) המפעילה את מטוס ההדרכה ״לביא״ (346-M), להשתתף ולייצג את חיל-האוויר במטס יום העצמאות ה-71 למדינה, שהתקיים ביום חמישי האחרון. בבוקר יום העצמאות, רגע לפני ההמראה למטס, שוחחנו עם אנשי הצוות המשתתפים על משמעות הטיסה הזו עבורם.

 
צילום: נעם נחום

ההרכב האנושי
משימתה העיקרית של טייסת 102 שממוקמת בבסיס חצרים, היא הכשרת לוחמי מערך הקרב של חיל-האוויר. אל הטייסת מגיעים טייסי ונווטי-קרב, בתום קורס-הטיס וטרם קליטתם בטייסות המבצעיות לתקופה שבין חצי שנה לשנה. את מטוס ההדרכה החדשני מאז אשר מספק אימון וירטואלי מתקדם ואיכותי, מפעילה הטייסת מאז שנת 2014. אנשי טייסת "הלביא" היו בין מגוון הצוותים מטייסות החיל שהשתתפו במטס יום העצמאות, וחלפו מעל ערים ויישובים רבים בארץ, כשהעיניים של אזרחים רבים נשואות אליהם.

"מה שיפה בעיניי בחבורה שייצגה את הטייסת במטס, הוא שהם מראים את ההרכב האנושי של מדינת ישראל", משתף סא"ל ע', מפקד הטייסת. "לוחמי צוות-אוויר מדרום ומצפון הארץ, וותיקים וצעירים, נשים וגברים. כשהם עולים על סרבל הטיסה, יושבים בחדר התדריכים ואוחזים במפה ביד - הם נהיים אחד".

 
צילום: נעם נחום

כל מטוס שטס בשמיים
"בתור ילדה תמיד הייתי מחכה ליום העצמאות בשביל המטס וחיפשתי את המטוסים בשמיים", נזכרת סגן ש׳, שצעדה על רחבת המסדרים בסיום קורס טיס 177 בחורף האחרון. "כיום, לקחת חלק ולעזור לתכנן את המטס כאן בטייסת ולהוציא אותו לפועל זה מרגש עבורי. אני יודעת שרבים מאזרחי המדינה מסתכלים על המטס ואומרים: ׳ואו׳. לכן מרגש לדעת שהשנה אני היא זו שהולכת להיות בקוקפיט בחגיגות ה-71 של המדינה ולנופף לאנשים למטה״.

את סיפורו של סגן י׳ שעלה לארץ ממלבורן, אוסטרליה, פרסמנו לאחרונה בכתבה שמוקדשת לטייסים שעלו ארצה והתגייסו לצה"ל כחיילים בודדים. סגן י׳ התגייס ליחידת הקומנדו "מגלן", ולאחר שלוש שנים שם החליט ללכת בעקבות חלומו להיות טייס-קרב. "עבורי, להשתתף במטס יום העצמאות של חיל-האוויר זה להיות חלק ממשהו גדול יותר. וזה מה שרציתי לעשות כשהחלטתי לעלות לארץ מאוסטרליה, להשפיע ולהיות חלק״.

 
תא"ל תמיר ונווט-הקרב סגן י' | צילום: נעם נחום

סגן י׳ נוסף שעשה את דרכו אל דפי ההיסטוריה של חיל-האוויר, הוא נווט-הקרב הראשון בן העדה האתיופית. ״גם עבורי מטס יום העצמאות הוא אירוע מרגש״, הוא משתף. ״לקחת חלק במטס מדגיש את השייכות לעוצמה הזו שנקראת ׳חיל-האוויר׳, וזוהי נקודת שיא בשנה למדינה כולה״.

שורשים עמוקים
עבור תא"ל תמיר, היווה המטס סגירת מעגל של 40 שנים בשירות חיל-האוויר. "יום העצמאות מסמל עבורי שורשים של חיבור לארץ. שני אחיי הגדולים היו לוחמי צוות-אוויר ושלושת בניי הם קצינים", הוא מספר. "במהלך המטס אחשוב על השירות המשמעותי בחיל-האוויר, על החברים שהיו וישנם, החברים שהיו ואינם, ובעיקר על משפחתי - על הילדים, על האישה, ועל אחיי״.

 
תא"ל תמיר, המילואימניק הותיק בחיל, מקבל כנפיים | תמונה באדיבות המרואיין

בין התפקידים שמילא במשך שירות ארוך בחיל, פיקד תא״ל תמיר על בסיס נבטים בנגב, מעליו טס ב"לביא", מתרגש במיוחד. "אנשים רבים ביקשו להשתתף ועמדו בתור לקחת חלק במטס חיל-האוויר. הצוות מהטייסת נבחר בפינצטה״, הוא אומר. "הסיבה היא השילוב האנושי המיוחד שמצביע על האחדות בעם ישראל אליה כולנו שואפים, ללא הבדלי מין, גזע, מוצא או גיל. השאיפה הזו היא מהראשונות של מדינת ישראל, ושל כל אחד מהאנשים שיושבים כאן".

71 שנים של עוצמה
"אני מקווה שהאחדות שיש במבנה הטיסה שלנו תופיע בכל החברה הישראלית", הוסיף רס״ן ש׳, מפקד הקא״מ בטייסת. "שנצליח גם אנחנו לשדר את הרוח הזו כלפי חוץ ולקבל אותה מהחברה אלינו פנימה, שנהיה מלוכדים״.

 
צילום: נעם נחום

אל הבסיס הגיע רס"ן ש' בליווי רבים מבני משפחתו, שהכיפות לראשיהם צבעו את מסדרונות הטייסת בצבעי כחול ולבן חגיגיים. ״ביום העצמאות ה-71 למדינת ישראל אני מרגיש עוצמה. סגן ש׳ דיברה על העוצמה שמרגיש אזרח שעובר מעליו מטוס-קרב או מטוס-תובלה שהשתתף במגוון מבצעים מיוחדים, ואני מרגיש את העוצמה להיות זה שמבצע את המטס ולצפות בארץ היפה שלנו ובאזרחיה מלמעלה. זה נותן לי עוצמה וכוח גם להמשיך בעשייה", אמר רס"ן ש', וסא"ל ע' סיכם את השיחה: "אשרי העם שאלו לוחמיו".