פעילות חה"א בדרום: עדכונים שוטפים

04.05.2019 | מערכת אתר חיל-האוויר | עדכון אחרון: 21:55
מעל ל-700 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל זוהו מתחילת סבב הלחימה, לוחמי "כיפת ברזל" יירטו למעלה מ-100 שיגורים, וכלי-טיס תקפו מעל ל-260 יעדי טרור של ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברחבי רצועת עזה. עדכונים שוטפים

נכון להבוקר (א'), מתחילת ירי התלול מסלול לשטח מדינת ישראל, זוהו מעל ל-700 שיגורים לשטח ישראל, כשלוחמי "כיפת ברזל" יירטו למעלה מ-100 מהם. עד כה, נתקפו על ידי מטוסי-קרב כ-260 יעדי טרור, כשבשעות אלה תקיפות חיל-האוויר נמשכות.
 
יום חמישי, 2 במאי
לפנות בוקר, בתגובה לשיגור בלוני נפץ ותבערה לעבר שטח ישראל, נתקפו מספר יעדי טרור במתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה על ידי חיל-האוויר.
 
יום שישי, 3 במאי
בשעות הערב, תקף חיל-האוויר עמדה צבאית של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה בתגובה לירי שבוצע לעבר כוח צה"ל בסמוך לגדר המערכת בדרום הרצועה, ממנו נפצע לוחם צה"ל באורח בינוני וחיילת נוספת באורח קל.
 

תמונת ארכיון
 
יום שבת, 4 במאי
משעות הבוקר של יום שבת הופעלו אזעקות צבע אדום בדרום, וזוהו עשרות שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל. בשעות הצהריים, החלו מטוסי-קרב לתקוף יעדי טרור של ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני (גא"פ) ברצועת עזה. בין היעדים נתקפו מספר מתחמים צבאיים של ארגון הטרור חמאס בעיר עזה, ובשכונות תל אלוהוא ושג'עיה המשמשים לאימונים ולייצור אמצעי לחימה, כשאחד מהם שימש את הכוח הימי של הארגון. כמו כן, נתקפו מתחם צבאי משותף לחמאס ולגא"פ בבית לאהיא, בשכונות דיר אל באלח, תל סלטאן, שאטי וחאן יונס, ושני משגרי טילי תלול מסלול ומספר עמדות תצפית לאורך קו הגבול.

בשעות הערב הושמדה מנהרת טרור התקפית של ארגון הטרור הגא"פ על ידי מטוסי-קרב, שחדרה לשטח ישראל מדרום רצועת עזה. המנהרה, שעומקה מעל לעשרים מטרים, הייתה מצויה במעקב טכנולוגי עד להשמדתה, ונועדה לשמש לביצוע פיגוע טרור בשטח ישראל. בהמשך הערב תקפו מטוסי-קרב בניין בן שש קומות בשכונת רימאל, אשר שימש כמשרדי המודיעין הצבאי והבטחון הכללי של ארגון הטרור חמאס. חמאס השתמש במבנה לצרכים מבצעיים הכוללים הגנה והסתרת תשתיות טרור, תוך התעלמות ממיקומו של המבנה בלב שכונת מגורים.
  

בניין משרדי המודיעין הצבאי והבטחון הכללי של חמאס בשכונת רימאל | צילום: דובר צה"ל
 
כמו כן, מטוסי-קרב תקפו עשרות יעדי טרור נוספים, ביניהם אתר ליצור אמצעי לחימה רקטיים של ארגון הטרור חמאס, שנמצא בתווך התת-קרקעי במרחב נצרים. האתר ייחודי ביכולות הייצור שלו ומהווה גורם מרכזי ביגולות הארגון לייצר אמצעי לחימה רקטיים ברצועה. בנוסף, נתקפו מפקדת גדוד בוריג' של חמאס ובה אתרי יצור אמל"ח (אמצעי לחימה) של הארגון, מתחם צבאי בתל אלוהוא המשמש את הכוח הימי של הארגון לאימונים, מספר מתחמים צבאיים בג'בליה ובשג'אעיה, ומתחם נוסף בתל אלוהוא.

במהלך הלילה תקפו מטוסי-קרב מבנה בן שמונה קומות בשכונת רימאל בצפון הרצועה, בו משרדים של ארגוני הטרור חמאס וגא"פ. המבנה שהותקף שימש את מנגנון מטה הגדה של חמאס, האחראי על הכוונות פעילי הטרור במרחב יהודה ושומרון באמצעות הובלת פיגועים, בניית תשתיות טרור, העברת הנחיות לפעילות הטרור והעברת כספים ומענה לוגיסטי למטרת ביצוע פיגועים נגד אזרחי מדינת ישראל.
 

מתחם צבאי של חטיבת דרום העיר עזה | צילום: דובר צה"ל

בהמשך, הותקפו מתחם צבאי ובו בתי פעילי הכוח הימי, ומבנה צבאי בביתו של אחראי מערך הקומנדו הימי של ארגון הטרור חמאס בשכונת חאן יונס. הותקפו גם מתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס בשאטי ששימש כמחנה אימונים, משרד צבאי בחדר מצב הסייבר של ארגון הטרור חמאס בשכונת רימאל, מחסן אמל"ח בביתו של פעיל המערך האווירי של חמאס בעיר עזה ומוצב צבאי של ארגון הטרור חמאס, אשר משמש את גדוד הנח'בה במרכז ג'באליה שבצפון הרצועה.

במהלך הלילה תקף חיל-האוויר חולית משגרי רקטות ועמדה צבאית של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. כמו כן, הותקפו פירי מנהרות התקפיות, מתחמים ומוצבים צבאיים, מחסנים ומפעלים לייצור אמצעי לחימה של ארגוני הטרור חמאס וגא"פ. מטוסי-קרב מפעל לייצור אמצעי לחימה בג'באליה ומתחם צבאי השייך לחטיבת רפיח ובו מחנה אימונים עם מפעל בטון בו מיוצרות תשתיות לבניית מנהרות לחימה של ארגוני הטרור. הותקפו גם שני מתחמים צבאיים, חמ"ל הממוקם בתוך מסגד ומחנה אימונים של חטיבת העיר עזה - כולם של ארגון הטרור גא"פ בשאטי.
 
אתר תת-קרקעי לייצור אמל"ח רקטי| צילום: דובר צה"ל
יום ראשון, 5 במאי
בשעות הבוקר תקף חיל-האוויר חוליית פעילי טרור בצפון הרצועה, בנוסף לקבוצת מטרור טרור שכוללות אתרים לאחסון אמצעי לחימה עבור ארגוני הטרור המוטמעים בסביבת אוכלוסייה אזרחית בכוונת תחילה, מחסני אמצעי לחימה בבתיהם של פעילי טרור של ארגוני הטרור חמאס וגא"פ, ברפיח ובחאן יונס. בנוסף, תקף חיל-האוויר מספר פעילי טרור של ארגון הטרור גא"פ ששהו במחסן אמל"ח בדרום הרצועה.
 
בשעות הצהריים תקפו מטוסי ומסוקי-קרב קבוצת מטרות טרור בהן מנהרות ותשתיות תת-קרקעיות, מתחמים צבאיים, אתר חייצור אמצעי לחימה ומספר עמדות שיגור של ארגון הטרור חמאס. חלק נרחב מהיעדים הוטמעו והוסתרו בסביבת אוכלוסייה אזרחית בכוונת תחילה.
 
בשעות אחר הצהריים, סוכל חאמד אחמד עבד חודרי, תושב רצועת עזה האחראי על העברות כספים במזומן ובהיקפים גדולים מאיראן לארגוני הטרור ברצועת עזה. חודרי הוא בעליה של חברת חלפנות אשר הוכרזה בארגון טרור בישראל ביוני 2018. חודרי העביר כספים בהיקפים גדולים ובמזומן לחמאס הצבאי, לגא"פ, ולארגוני טרור נוספים ברצועת עזה. פעילותו הפיננסית של חודרי, ששימש כראש החץ של איראן ברצועת עזה, תרמה באופן משמעותי לקידום פעילות הטרור ולהתעצמותם הצאית של ארגוני הטרור ברצועת עזה.
 

מתחם בטחון הפנים של ארגון הטרור חמאס, לאחר התקיפה | צילום: דובר צה"ל
 
בשעות הערב תקפו מטוסי-קרב מתחם המשמש את בטחון הפנים של חמאס בשכונת רימאל. המתחם, שמשמש לפעילות מסייעת למאמץ הצבאי של חמאס, הינו מתקן הבטחון השוטף הגדול ביותר בעיר עזה וממוקם בשכונה אזרחית.
 
 
 

מבנה ששימש את מערך הסייבר של חמאס לאחר תקיפת חיל-האוויר | צילום: דובר צה"ל
 
בסוף השבוע האחרון, סוכל ניסיון של חמאס לשימוש במימד הסייבר לצרכי פגיעה ביעדים ישראלים. כלל הפעולות והנסיונות של חמאס לבסס יכולות התקפיות בסייבר התגלו וסוכלו מבעוד מועד והתשתית לא הצליחה לממש את תכניותיה, לרבות ניסיון כושל בימים האחרונים. כמו כן, מטוסי-קרב תקפו בלילה שבין יום שבת לראשון מבנה ממנו פעל מערך הסייבר של חמאס.