מעשים טובים כל השנה: סוללות הגנ"א מתנדבות

02.04.2019 | נועה רוקני
סוללות מערך ההגנה האווירית שמתנדבות ברחבי הארץ אינן זקוקות ליום מיוחד על מנת לתרום לקהילה. אך יום המעשים הטובים שמצוין היום (ג'), הוא הזדמנות לספר על עשייתן המשמעותית של הסוללות לאורך כל השנה, תוך התמודדות עם המציאות הביטחונית המורכבת

היום (ג') מציינים בישראל את יום המעשים הטובים בו נהוג להפגין מעשי סולידריות ועזרה לזולת. אך במערך ההגנה האווירית, יום זה בא לידי ביטוי לאורך כל השנה. סוללות הגנה אווירית רבות מתנדבות ברחבי הארץ, ומשלבות זאת עם המציאות הביטחונית המורכבת.

"התפקיד שלנו הוא להגן על המדינה", אומר סגן שמואל אשר, מפקד פלגה במערכת הנשק "כיפת ברזל". "החיבור לקהילה הוא משתנה חשוב בעבודתנו. ההיכרות האישית עם האנשים עליהם אנו מגנים נותנת לנו כוח ומוטיבציה לתת את כל כולנו למען המטרה שלנו".


תמונת ארכיון

לוחמי העבר ולוחמי ההווה
"לפני חודש וחצי נתקלתי בכתבה שעסקה בחייהם ובמצבם של ניצולי השואה. זמן קצר לאחר הצפייה בה נפל לי אסימון. הבנתי שבעוד 20 שנים, הילדים שלי לא יוכלו לבקר ניצול שואה בביתו ולשמוע ממנו את סיפור חייו. בני דורי ואני נהיה המקור האותנטי ביותר לספר את הסיפורים הללו", מספר סג"ם שגב וייסמן, מפקד פלגה ביחידת "חרב מגן" המפעילה את מערכת הנשק "חץ".

לנוכח התובנה הזו, סג"ם וייסמן לא נותר אדיש והחליט ליזום התנדבות קבועה בבתיהם של ניצולי שואה. "שוחחתי עם עיריית ראשון לציון ועם עמותת 'פרח לניצול'. סיפרתי להם על היחידה ועל מערכת הנשק ה'חץ', וההיענות שלהם הייתה מהירה", הוא מתאר. "שני לוחמים מהיחידה הגיעו לבקר כל ניצול שואה שהיה חלק מהפרויקט. הדבר הראשון שעשו היה להציג את עצמם ואת פועלם ביחידה ולאחר מכן שוחחו עם הניצול ושמעו את סיפורו האישי".


תמונה באדיבות סגן אשר

החיבור בין ניצולי השואה לבין הלוחמים ייצר משמעות נוספת. חלק מניצולי השואה לקחו חלק בהקמת המדינה, וכיום, כ-70 שנים לאחר מכן, זוכים הלוחמים שמגנים על המדינה להיפגש עם אלו שהקימו אותה. "העיסוק העיקרי של היחידה ושל המערך שלנו הוא הגנה על המדינה", מציין סג"ם וייסמן. "מדי יום אני אומר לחיילים שלי שיזכרו שהם הקו הראשון והאחרון להגנה מפני מטרות שמאיימות על מדינת ישראל".

כשערכי ה"מבצעיות" וה"התנדבות" נפגשים
"כשהגענו לפרוס את הסוללה במרחב הדרום היה לי חשוב למצוא פעילות התנדבותית שתחבר אותנו עם הקהילה", מסביר סגן אשר. "עשיתי מספר בדיקות ושוחחתי עם תושבים בשדרות כדי למצוא מקום מתאים להתנדבות עבורנו, לבסוף הגעתי לעמותת 'גוונים' שמקיימת מפעל ממוגן שמאפשר תעסוקה לבעלי מוגבלויות".


תמונה באדיבות סגן אשר

לאחר הביקור הראשון, החליט סגן אשר שהסוללה תגיע להתנדב במקום פעם בשבוע כדי לסייע לעובדים. אט אט הפכו הלוחמים לחברים טובים של עובדי המפעל. "הקשר שנוצר בין הלוחמים לעובדים הוא מדהים. הגענו למצב בו הם מחכים לנו מחוץ למפעל שנגיע", מציין סגן אשר.

לעיתים המציאות המבצעית מתנגשת עם הפעילות ההתנדבותית, על אחת כמה וכמה בסוללות "כיפת ברזל". "לצערי בשבועיים האחרונים לא יכולנו להגיע להתנדבות בשל המצב הביטחוני", מגלה סגן אשר. "אני נמצא בקשר ישיר עם בעלת המקום, וכשצריך לבטל אני מסביר את המצב, והם כמובן מבינים".


תמונת ארכיון

מחוברים יותר למשימה
הסוללות במערך ההגנה האווירית ממשיכות לבצע פעילות התנדבותית לאורך כל השנה, לתרום לקהילה ולחברה ויחד עם זאת להיתרם בעצמם. "כאשר הלוחמים והלוחמות רואים בעיניים את האנשים עליהם הם מגנים ומשוחחים איתם, מתפתח ביניהם קשר שמחזק את הלוחמים ונותן להם סיבה נוספת להשקיע את כל כולם בתפקידם - שהוא לשמור על אזרחי המדינה", מדגיש סגן אשר.

"השגרה יכולה להיות קשה ושוחקת. ולדעתי, כשאנו מבינים על מה אנו מגנים, אנו עושים את עבודתנו בצורה טובה יותר", מסכם סג"ם וייסמן. "כאשר הלוחמים חוזרים למשמרת אחרי יום בו התנדבו, הם דרוכים ומחוברים יותר למשימה מאשר יהיו אחרי כל תדריך או מצגת שאעביר ביחידה. זה הופך אותם ללוחמים טובים יותר ובסוף גם למיירטים טובים יותר". לרגל יום המעשים הטובים נשאלת השאלה - מתי בפעם האחרונה עשיתם משהו בשביל מישהו?