הגיעה לסיומה פריסת הסוללה האמריקאית

01.04.2019 | נועה רוקני
בתחילת החודש נפרסה לראשונה בישראל סוללת "THAAD" אמריקאית, על פי הוראת מזכיר ההגנה האמריקאי. אתמול (א') הסתיימה הפריסה בה תורגלה המערכת במגוון תרחישים וביכולת ההשתלבות עם מערכות ההגנה האווירית של חיל-האוויר. "פריסת הסוללה בישראל מהווה רגע היסטורי"

"השותף" הוא כינוי שנשמע פעמים רבות בהתייחסות לבת בריתנו המשמעותית ביותר - ארה"ב. בין חיל-האוויר הישראלי, ובו מערך ההגנה האווירית, לבין "השותף" האמריקאי קיים שיתוף פעולה נרחב והדוק. שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי באימונים, בתרגילים ובפעילויות מבצעיות משותפות שמתרחשות באופן קבוע, בין אם באמצעות התקשרות שנעשית כאשר האמריקאים נמצאים מעבר לים ובין אם בהגעתם ארצה.

בתחילת חודש מרץ, הגיעו בפעם הראשונה לישראל סוללות "THAAD" אמריקאיות במסגרת פריסה שזכתה לכינוי "שכן קרוב". הפריסה, בה השתתפו מעל 250 אנשי צוות ולוחמי הגנה אווירית אמריקאים, הגיעה לסיומה אתמול (א'). במהלך הפריסה תורגלה המערכת במגוון תרחישים וביכולת ההשתלבות עם מערכות ההגנה האווירית של חיל-האוויר.


צילום: מייק יודין

הסוללה האמריקאית היא מערכת הגנה אווירית ליירוט טילים בטווחים גבוהים ורחוקים במיוחד, המזכירה ביכולותיה את יכולות מערכת הנשק "חץ" 2. "הפעם הראשונה בה פורסים סוללת 'THAAD' בישראל מהווה רגע היסטורי. הפריסה נהדרת עבור שתי המדינות והיא סימן לחוזק ולמחויבות שיש לארה"ב כלפי ישראל", מדגיש אל"ם דייב שאנק, אחד ממפקדי פריסת הסוללות.

כמו ברגע האמת
"הפריסה מגבירה את המוכנות ליום פקודה, כשהכוחות האמריקאים פורסים באתר המבצעי אליו יגיעו בשעת קרב", מסביר תא"ל רן כוכב, מפקד מערך ההגנה האווירית ומפקד המבצע המשותף. "קבועי הזמן בתרגיל כמעט זהים לקבועי הזמן בחירום", מוסיף אל"ם תמיר צימבר, מפקד כנף 168 של מערך ההגנה האווירית. "במציאות של היום, בזמן מערכה, השתלשלות האירועים תהיה מהירה. לכן אנו מתאמנים על הבאת מערכות ההגנה לאתרים המבצעיים בזמן קצר ככל הניתן".


צילום: U.S. Army Europe

בשונה מתרגילים קודמים שנערכו בין השותפים, בפריסה זו המערכת המבצעית מוקמה כאן בישראל, באתר בו תימצא ביום פקודה. "ההישגים הנדרשים לפריסה זו בודקים את יכולתנו המבצעית. על כן נצמדנו ככל האפשר לפקודה המבצעית לשעת חירום", מציין אל"ם צימבר. "חלק מהרעיון של פריסת הכוחות הדינאמיים, הוא לעשות זאת ללא הודעה מראש כדי להתמקד בניידות גלובלית מהירה של כוחות בכל העולם, ובמקרה הזה של סוללת 'THAAD'".

לפריסה האמריקאית יש מספר מטרות וחשיבותה נמדדת במגוון מישורים, גלויים וסמויים. הפריסה של סוללה אמריקאית מעצימה את ישראל ומגדילה את מגוון אפשרויות ההגנה על שמי המדינה. "העוצמה האזורית תקפה לשני הצדדים. גם לנו שנעזרים במעצמה, וגם לארה"ב שיש לה יכולת לדרוס רגל במזרח התיכון", מציין אל"ם צימבר. כמו כן, מטרה נוספת לפריסה היא בחינת המערכת האמריקאית ואימונה במסגרת התוכנית המבצעית לחירום.


צילום: דובר צה"ל

תוספת לארגז הכלים
מערכת הנשק האמריקאית פעלה לצד המערכות הישראליות שפרוסות ברחבי הארץ, שעבדו באופן מקושר ומתואם. "יש לנו רשת עבודה משותפת, כולנו עובדים על פי אותו פרוטוקול שהוא ישראלי - אמריקאי. אנו רואים תמונה אווירית ותמונה בליסטית אחידה", מסביר תא"ל כוכב ואל"ם צימבר מוסיף: "הפריסה מאפשרת לערוך בדיקות על מנת לראות שהקישוריות בין מערכות הנשק פועלת כשורה".

חשוב לציין כי השליטה ביירוטים הייתה באחריות ישראלית. "מכיוון שאנו מדינה ריבונית אנו אחראים על הגנת שמי המדינה שלנו. האמריקאים עוזרים לנו בכך", מדגיש תא"ל כוכב. "סוללת ה'THAAD' מכניסה יכולת נוספת ומגדילה את אפשרויות היירוט. ההחלטה באשר לבחירת המערכת שתיירט מתקבלת בהתאם לאיום ולכמות המיירטים, מערכת נשק נוספת פשוט מאפשרת בחירה רחבה יותר".


צילום: מייק יודין

"אנו מפתחים מערכות רב שכבתיות כמו 'חץ' 2 ו'חץ' 3, 'קלע דוד' ו'כיפת ברזל', שמספקות הגנה אקטיבית על שמי המדינה. המערכת האמריקאית מתווספת לארגז הכלים שלנו ומאפשרת לתת מענה גמיש יותר ביכולת שלנו להתמודד עם איום שהולך ומתפתח", מסביר אל"ם צימבר, ואל"ם שאנק מוסיף: "ה'THAAD' משתלבת בשכבות ההגנה האווירית ומספק לנו יכולת חוץ ופנים אטמוספרית ליירוט טילים בליסטיים בטווח בינוני".

רצף אימונים אידיאלי
לא מכבר נערך תרגיל ה"ג'וניפר פלקון" 2019 (Juniper Falcon), תרגיל המפקדות המרכזי ביותר בין צה"ל לצבא האמריקאי. במסגרתו נפגשו לוחמי מערך ההגנה האווירית עם כוחות מפיקוד אירופה של צבא ארצות הברית והתאמנו על הגעת הכוחות האמריקאים ארצה כפי שיעשה ביום פקודה.


צילום: U.S. Army Europe

הסמיכות המקרית בין שיתופי הפעולה יצרה רצף אידאלי, כשבתרגיל ה"ג'וניפר פלקון" הכוחות התאמנו על הגעת המפקדה האמריקאית ארצה ותרגלו את כל השלבים הקודמים לשלב פריסת הכוחות, ובפריסת "שכן קרוב" הכוחות הגיעו ארצה ופרסו בשטח. "יש לנו היסטוריה ענפה של אימונים ומגוון תרגילים שאנו מבצעים יחד", מציין אל"ם שאנק. "הדיון לגבי תרגיל ה'THAAD' בישראל מתמשך זמן רב, לכן לראות את התכנון הופך למציאות הוא צעד גדול שמעיד על השותפות החזקה בין המדינות".

שותפות חזקה
"אין שותף חזק יותר במזרח התיכון משותפנו הישראליים", מסכם אל"ם שאנק. "אני חושב שזו הזדמנות טובה עבור כל החיילים במערך שלנו לעבוד כתף אל כתף עם צה"ל ועם כוחות ההגנה האווירית של חיל-האוויר הישראלי. זו הזדמנות מיוחדת, לא רק מבחינה מקצועית, אלא גם מבחינה אישית".


צילום: דובר צה"ל

"משרד ההגנה האמריקאי הורה לפרוס במהירות את הסוללה בהתראה קצרה ובמרחק של אלפי קילומטרים, בצדו השני של העולם, ולאחר מכן להשתלב באחת ממערכות ההגנה האווירית המורכבות ביותר, והם סיפקו את הסחורה", סיכם אלוף אנדרו ג.רולינג, סגן מפקד צבא ארה"ב באירופה. "היכולת לפרוס כוחות במוכנות ללחימה במהירות כזו היא קריטית על מנת לתמוך בבני הברית שלנו ושותפינו".

"שיתוף הפעולה בין מערך ההגנה האווירית למקבילו האמריקאי מדגיש את המקצועיות ואת העוצמה המבצעית המביאה הגנה טובה יותר לשמי ישראל. תודות לקשר המקצועי ולאימונים המשותפים נהיה מוכנים יותר לשעת פקודה", הדגיש תא"ל כוכב.