מי מקבל את ההחלטות בזמן תקיפה?

26.03.2019 | כרמל שטרן
איך נראים הרגעים המתוחים שניות ספורות לפני תקיפה? ומה קורה כשמטרה מתקרבת למרחב האווירי של המדינה? מפקדת יחידת השליטה בחיל-האוויר, בקרית טיסה ומנהלת ביחידת הבקרה ונווט קרב מספרים על המנגנון על פיו מקבל חיל-האוויר החלטות הרות גורל

סגן ו', נווט "סופה" (F-16I) יושב בקוקפיט של המטוס המוביל במבנה הטיסה. הזמן קצוב והמהירות גבוהה ובתוך מרחב הזמן הזה, צריכה רס"ן נ', בקרית בהצבת חירום ביחידת הבקרה הדרומית, להנחות אותו ולהעביר מידע קריטי להצלחת המשימה. בתא רמשל"ט (ראש מוצב השליטה) יושבת סא"ל מ', מפקדת יחידת השליטה. היא זו שאמונה על קבלת ההחלטות בזמן אמת, אותן היא מעבירה לרס"ן נ' וממנה הן ממשיכות במהירות אל הטייסים והנווטים באוויר. אלו יקבלו את ההנחיות ויבצעו את המשימה על פיהן. בין סירנה לסירנה הושבנו את השלושה לשיחה משותפת על שרשרת השליטה של החיל כדי להבין כיצד היא פועלת.

אין מקום לטעויות
בעשור האחרון נרשמה עלייה דרמטית במספר כלי-הטיס הבלתי מאוישים אשר ניסו לחדור לשטח ישראל ולכן נדרש מערך הבקרה להיות חד ולקחת ברצינות המירבית כל תנועה חשודה במרחב האווירי. "מבחינתי, כל הזנקת כוננות של חמש דקות להמראה יכולה להיות לאירוע יום הדין", משתף סגן ו'. "תמיד יש תחושה שאנחנו הולכים לאירוע אמת של הפלה".


תמונת ארכיון

"לאחר שאנו מגלים את המטרה ומחליטים להקפיץ צוות ליירוט, מגיעים לקומת הבקרה כוננים רבים. יחידת השליטה מעבירה לנו את המדיניות ותפקידנו הוא לממש את החלטותיה", מסבירה רס"ן נ'. "כשקומת הגילוי מזהה מטרה היא מתריעה לי ובאותם רגעים אני הדרג שמקבל את ההחלטה האם לפעול על המטרה, כשבראש ובראשונה אחריותי לשים את כוח האש הנכון והרלוונטי בזמן הנכון כדי לספק מענה לאיום. אין לי מקום לטעויות".

האם זו לא החלטה שדרג השליטה אמור לקבל? "הזמן קצר והחלטה חייבת להתקבל. תמיד יש מנהל בקומה ביב"א (יחידת בקרה איזורית), כשאני נמצאת בכוננות", מסבירה סא"ל מ'. "באירוע אמת יזניקו אותי, אבל עד שאכנס לתמונה המנהל ביב"א אמון על קבלת החלטות".

 
תמונת ארכיון

"אקרא לכוננים, אזניק את הכוחות ואעדכן את הגורמים הרלוונטיים מה היה, האם זו פעילות חריגה ואיך אני ממליצה לפעול. עד שתא השליטה לא לקח פיקוד, האחריות על האירוע היא עליי", ממשיכה רס"ן נ' לתאר את חלקה במשימה. "כל התהליך של גילוי, סיווג וזיהוי המטרה הוא באחריות היב"א. לאחר שרמשל"ט לקח את האירוע, סמכויות עצירת הפעלת הכוח וסמכויות פתיחה באש נמצאות בידיו. תפקידי הוא להסתכל קדימה, לחבר את האירוע לתמונה המודיעינית ולהחליט האם לסגור את האירוע או להמשיך עד ליירוט".

רואים תמונה רחבה
גבוה מעל ה"בור" בקריה ומעל הבונקר ביחידת הבקרה, נמצאים הטייס והנווט בדרך למשימת יירוט. "אני מבצע את מה שהבקרית אומרת לי לעשות. מניסיוני, לרוב אנחנו מקבלים הוראות אש לזיהוי וצריכים לזהות מה המטרה. הבקר מוסר לי איפה ממוקמת המטרה ועל סמך זה אני מתבונן בה דרך מצלמת המטוס. אחרי שזיהיתי אני מוסר לבקר את הממצאים ומחכה להנחיות נוספות", מדגיש סגן ו' ורס"ן נ' משתפת: "לתא השליטה יש את התמונה הרחבה ביותר, ואם צריך לערב דרג מדיני אז התקשורת שלהם איתם היא זריזה והם מתורגלים בכך".

 
תמונת ארכיון

מלבד התמונה האווירית המתפרשת על הקיר כולו, אחד המאפיינים הבולטים בתא השליטה, כמון גם ביחידת הבקרה, הוא העובדה שהוא מאויש מהבוקר ועד השעות הקטנות של הלילה בעשרות חיילים, קצינים ונגדים. "העבודה אצלנו בתא היא משחק קבוצתי. בתור רמשל"ט אני נמצאת בקשר עם גורמים רבים המעדכנים אותי בכל רגע מה קורה ואיפה", מתארת סא"ל מ'.

"כבקרית, אני צריכה להבין מה המשימה, מהי דחיפותה, מהו כוח האש הנכון והזמין ביותר ולתעדף משימות בקבוע זמן רלוונטי על מנת לתת מענה מלא לביצוע המשימה", מוסיפה רס"ן נ'. "במקרים מסויימים בהם ישנה דחיפות לזמינות מטוסים נפנה כוח אש עוד לפני מתן תמונה מלאה למטוסים, זאת על מנת לוודא שהכוח נמצא במקום הנכון ובזמן הנכון לביצוע המשימה".


מתוך תיעוד הפלת המל"ט האיראני שחדר לשטח ישראל בחודש פברואר 2018

שרשרת המידע
"צוותי-האוויר ידועים בחיבתם להציק ולבקש לדעת", צוחק סגן ו'. "אני לא מבצע את הדברים כמו תוכי, תמיד חשוב לי לשאול מה המשימה ומה קורה בתמונה הרחבה. חשוב לי לדעת, גם כדי שאוכל לקבל החלטות כמה שיותר נכונות במרחב ההחלטה שקיים לי".

אך המידע שזורם בין המשתתפים באירוע אינו חד כיווני. "גם לצוות באוויר יש תפקיד חשוב לשקף אחורה את מה שהם חווים בשטח. לדוגמה, אם בתא השליטה קיבלו דיווח שיש איזור מוכה טילים ושאסור להיכנס אליו, אך הצוותים שבאוויר לא קיבלו אינדיקציה לכך, זה מידע שחשוב להעביר הלאה ושהגורמים בשליטה יבצעו הערכת מצב מחודשת", מוסיפה רס"ן נ'. "באמצעות העברת המידע קדימה ואחורה בין השליטה למבצעים מקבלים תמונה שלמה וכך גם מתקבלות ההחלטות הנכונות ביותר".


תמונת ארכיון

ומה קורה כאשר אין זמן להעביר את הפקודות והמידע בכל השרשרת? "אני פועל לפי המדיניות אליה התאמנתי", מסביר בפשטות סגן ו', וסא"ל מ' מוסיפה: "הוא מבצע ואז מדווח. יש לך נתון בקוקפיט וההנחיה היא שצריך לפעול על פי החלטתך כדי לשמור על שרידות המטוס. אחרי שפעלת, תסביר מה עשית ונתארגן בהתאם. את מרחב המוביל אני לא אחליף אף פעם".

ומה באשר להתמודדות עם הפתעות? "זה התפקיד", הם מודים. "כולנו מחונכים לזה", מוסיפה סא"ל מ' וסגן ו' מסכם: "זה חיל-האוויר, התמודדות עם בלת"מים ועבודה מאפס למאה".