תלמידים במדים: גדנ"ע אוויר יוצא לדרך

31.03.2019 | נועה רוקני
למשך שלושה ימים הוחלפה הישיבה בכיתה בעמידה ב-ח', ההצבעה בשיעור הפכה לקריאת "הקשב המפקד" ותלמיד שמעוניין היה לדבר בטלפון נאלץ לחכות לשעת הט"ש (טרום שינה). מה חוו תלמידי התיכון במסגרת גדנ"ע אוויר?

לפני שבוע התארחו תלמידים מבית-הספר "הגימנסיה הריאלית" בראשון-לציון בבסיס פלמחים. זאת במסגרת גדנ"ע (גדודי נוער עברי) אוויר, במהלכו נחשפו התלמידים ליחידות ולתפקידים שונים ומגוונים בחיל-האוויר.


תמונת ארכיון

נא להכיר: חיל-האוויר
תכנית הגדנ"ע בנויה משני שלבים. בחלקה הראשון עוברים תלמידי כיתה י' ימי עיון והדרכה בנושא רוח צה"ל ומורשת חיל-האוויר. שלב זה מכין אותם לחלק השני, סדרת גדנ"ע אוויר, שמתקיימת כשהתלמידים בכיתה יא'. "הסדרה מורכבת משלושה ימים בהם משתתפי הגדנ"ע מתארחים באחד מבסיסי חיל-האוויר, עורכים ביקורים בטייסות ופוגשים בעלי תפקידים שונים ביניהם אנשי צוות-אוויר, טכנאים, לוחמים קרקעיים ותומכי לחימה מהמערכים השונים", מסביר סגן רועי יחיא, קצין מדור גדנ"ע אוויר.

מטרתו המרכזית של הגדנ"ע, שנעשה בשיתוף עם חיל-החינוך ובעזרת התמיכה של עמותת בית חיל-האוויר, היא לעלות את המוטיבציה לגיוס לצה"ל ולשירות משמעותי, אך זו לא תרומתו היחידה. "הגדנ"ע מכינה את התלמידים לצבא. הם נחשפים בפעם הראשונה למשמעת צבאית ולצורת ההתנהלות במערכת הצבאית", מסבירה סמל מאי הינדי, מפקדת נוער בגדנ"ע. "בנוסף, הגדנ"ע נותן להם אפשרות לשאול כל שאלה שמעניינת אותם, כך הם מתגייסים כשהם מוכנים ומבינים יותר".


תמונת ארכיון

מאז ועד היום
פעילות הגדנ"ע כפי שמתקיימת כיום אינה הייתה זהה לאורך השנים. הגדנ"ע הוקם בשנות ה-50 תחת השם "גדודי נוער תעופתיים", ופעל במתכונת של תנועת נוער. התנועה, בה השתתף מפקד חיל-האוויר לשעבר האלוף אמיר אשל, עסקה בתעופה, בטיסנאות, ובנושאים שונים הקשורים לאווירונאוטיקה. "עם השנים, בשל הקיום של חוגי טיסנאות אזרחיים, פעילות התנועה הצטמצמה", מספר סגן יחיא. "פחות ופחות חניכים הגיעו לתנועה עד שפעילותה הופסקה".

בשנת 2012 החליטו להחזיר לחיים את הגדנ"ע במתכונת חדשה לגמרי. "ההחלטה לחזור ולקיים גדנ"ע נבעה מתוך הבנת החשיבות הגדולה של פעילות חיל-האוויר בזירה האזרחית, במיוחד בדגש על בני נוער", מנמק סגן יחיא. כיום בגדנ"ע משתתפים תלמידי כיתות מבתי ספר ברחבי הארץ ומטרתו לחשוף את הנערים לחיל-האוויר ולמגוון התפקידים בו.


תמנות ארכיון

טעימה מהחוויה הצבאית
הגדנ"ע אומנם החלה בתור תנועת נוער, אך כיום המשמעת בה היא צבאית. "בין המפקדת לחניכים קיים מרחק פיקודי", מציינת רב"ט דניאל אלמקייס, מפקדת נוער בגדנ"ע. "העמידה בזמנים, המרחק הפיקודי והמשמעת הקפדנית יכולים להבהיל את החניכים כאשר הם נפגשים בהם לראשונה מכיוון שהתנהלות זו אינה מוכרת להם, אך עם הזמן הם מתמסרים לתהליך".

"הגדנ"ע מהווה פעילות חווייתית במיוחד", מציין סגן יחיא. "אנו מבינים שאנו עוסקים בבני נוער ולא בחיילים, ומנסים לקיים את הפעילות באופן חוויתי ככל האפשר עבורם כדי שכשיגיעו לטירונות יהיו ערוכים ומוכנים. הגדנ"ע אוויר של חיל-האוויר, כמו גם הגדנ"ע של זרוע היבשה, מעניק לחניכים טעימה מהחוויה הצבאית ובכך מכינים אותם לשירות הצבאי ואף למיונים לתפקידים השונים בצה"ל".


תמונת ארכיון

בסיום הגדנ"ע נערך טקס חגיגי לחניכים בבית חיל-האוויר, אך התהליך לא נגמר שם. גם בתקופה שלאחר מכן חניכים רבים נשארים בקשר עם המפקדות, מעדכנים אותם בתהליכי המיון לצבא אותם הם עוברים כעת ובהמשך במקום בו שובצו. "חלק נרחב מהנערים אף משרתים בתפקידים בחיל-האוויר, אליהם נחשפו כשהיו חניכים בגדנ"ע", ציינה רב"ט אלמקייס.