משנכנס אדר: הטייסת ש"מתחפשת" לאויב

21.03.2019 | דור פלקוביץ
שמותיהם ערביים, דרגותיהם אדומות, והם טסים עם סמל חיל-האוויר הישראלי. טייסת ביום האויב של חיל-האוויר מתחפשת מדי יום לכוחות זרים ומאמנת את טייסות החיל במגוון תרחישי לחימה אפשריים. נא להכיר: טייסת "הדרקון המעופף"

התחפושת שלכם כבר מוכנה? מתרגשים לקראת החגיגות? עבור טייסת אחת מיוחדת בחיל-האוויר, כל יום הוא הזדמנות להתחפש. בבסיס חיל-האוויר הדרומי ביותר בארץ, נמצאת טייסת 115 ("הדרקון המעופף"), המפעילה את מטוסי ה"ברק" (F-16 C/D). תפקידה לייצר אימונים ותרגילים עבור הטייסות השונות בחיל, בהם היא מתחפשת לאויב ומדמה את הכוח ה"אדום".


תמונת ארכיון

מייצרים אתגר
"הטייסת, שמוכרת גם כ'טייסת האדומה', מדמה את האויב ומעריכה כיצד יתנהג על מנת לאתגר את הטייסות המתאמנות", פותח סגן נ', בקר-טיסה בטייסת. טייסות הקרב המתאמנות מגיעות במרבית המקרים לבסיס עובדה, ומתרגלות במשך מספר ימים יחד עם אנשי הטייסת האדומה. את האימונים בונה טייסת 115 בהתאם לטייסת המגיעה להתאמן ובהתחשב באיומים המשתנים בזירה הרלוונטית.

מטרתה של הטייסת היא לאמן את חיל-האוויר ולשפר את יכולותיו ואת מוכנותו למצב מלחמה. למרות הסימולטורים המתקדמים, ודרכי האימון המגוונות הקיימות בחיל - דבר אינו יכול להחליף את הטיסה מול מטוסים אמתיים בשמיים אשר מטרתם 'להפיל' אותך, ואת האימון המשמעותי הזה מייצרת הטייסת. ללוחמי צוות-האוויר המשרתים בטייסת ניתנים שמות ערביים, תגי שם בשפה זרה ודרגותיהם אף צבועות באדום. זאת כדי להבחין ביניהם ובין אנשי הטייסות שמגיעות להתאמן, ולדמות באופן בוהק ככל האפשר - שהם האויב.


ללוחמי צוות-האוויר המשרתים בטייסת ניתנים שמות ערביים, תגי שם בשפה זרה ודרגותיהם אף צבועות באדום | תמונת ארכיון

"כשאני בונה אימון אני מנסה לחשוב מה מאתגר אותי, מה הייתי מרגיש שיהיה לי קשה להתמודד איתו באוויר", סיפר סרן ג', לוחם צוות-אוויר בטייסת. "אני חושב מה לא חוויתי מעולם, ומה לא חווינו בטייסת הקודמת בה שירתי כאשר התאמנו. בנוסף, אנחנו עובדים יחד עם מחלקת אימונים ועל פי הסיטואציות המבצעיות אנחנו מתכננים את האימון".

אדום מול כחול
הטייסות המתאמנות נקראות גם הכוח ה"כחול". "אני מכווין את המטוסים ה'אדומים' ומנחה אותם מה עליהם לעשות בהתאם לרמת העומס שהכוח ה'כחול' חווה", מסביר סגן נ'. "אנו מתאימים עבור כל מבנה את האימון הנכון בשבילו ומאזינים לקשר במהלך האימון כדי להבין אם הוא אכן ברמה המתאימה עבור המתאמנים".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

הטייסת אינה מביימת את האויב רק במתארים אוויריים, אלא גם מובילה אימונים קרקעיים שמטרתם להכין את הטייסות גם לאיומים המגיעים מן הקרקע. אימונים אלה מתבצעים בעזרת מגוון אמצעים קרקעיים שמשלימים את תמונת המלחמה, ביניהם סוללות טק"א (טילי קרקע-אוויר), זיקוקים להרתעה ודימוי של חוליות מחבלים. לשם האימון הטייסת גם מדמה את כוחותינו, כדוגמת איש צוות-אוויר שנטש את המטוס או לוחמי צה"ל הזקוקים לחילוץ בשטח אויב בעת מלחמה.

כיצד ינהג האויב?
איך מצליחים אנשי הטייסת האדומה להעריך, באופן מדויק ככל האפשר, כיצד ינהג האויב? "אנחנו מדמים את האויב פחות בהיבט קבלת ההחלטות, אלא יותר בהיבט הפלטפורמות שעומדות לרשותו. אנחנו יודעים לדמות באוויר את החימוש והמטוסים שבהם הם משתמשים, והכוח ה'כחול' טס בהתאם לכך", עונה סגן נ'. "המיקוד המרכזי של כל טייסת ושל כל יחידה בחיל הוא הפעילות המבצעית. אנחנו מהווים גורם מקצועי שמסתכל מהצד ויודע להגיד לכל טייסת מהן נקודות החוזק ומהן נקודות החולשה שלה".


יחידת ביום האויב הקרקעית מדמה איומים המגיעים מן הקרקע ומשלימה את תמונת המלחמה | תמונת ארכיון

"מקצוע הטיסה ה'אדומה' שונה מטיסה מבצעית", מסביר סרן ג'. "המטרה שלי היא לגרום למתאמנים לחוות את האימון ולהביא לידי ביטוי את מה שתכננתי. יחד עם זאת, עלינו לשמור על רמת בטיחות גבוהה מאוד בטיסה מסוג זה. צריך להיות מנוסה ובעל יכולות טיסה גבוהות כדי להיות טייס אדום".

טייסת 115 והטייסת המתאמנת אמנם טסות אחת נגד השנייה, אך הן גם עובדות יחד. "אנחנו לא באמת עובדים 'נגד' הכחולים, שכן בסופו של דבר אנו עובדים יחד לבנות אימון מיטבי", מסכם סרן ג'. "אם הטייסת המתאמנת חוותה אימון קשה אז גם אנחנו הצלחנו וגם היא הצליחה".


תמונת ארכיון