ראש להק השתתפות ומסוקים: תא"ל נעם ריף

19.03.2019 | כרמל שטרן ואילי פארי | צילומים: נעם נחום
דור הולך ודור בא: היום (ג'), מונה תא"ל נעם ריף לראש להק השתתפות ומסוקים, במקומו של תא"ל ניר נין-נון שמסיים את שירותו לאחר 32 שנים בחיל. תא"ל ריף: "אנו חיים בעידן בו האויב משתנה, אמצעי הלחימה משתכללים והסביבה משתנה, ונידרש להמשיך ולהתאים את עצמנו כדי לשמור על היעילות והרלוונטיות שלנו"

היום (ג'), מונה תא"ל נעם ריף לראש להק השתתפות ומסוקים (רלה"ם), במקומו של תא"ל ניר נין-נון שכיהן בתפקיד זה בשלוש השנים האחרונות. תא"ל ניר נין-נון מסיים את שירותו בחיל-האוויר לאחר 32 שנים כמפקד וכלוחם צוות-אוויר. "ניר, לוחם מנוסה שהוביל את אנשיו בדרכו המעמיקה והמקצועית, לא פסח על אף פרט, ויחד עם אנשי הלהק הגיע להישגים וקידם יכולות רבות שישרתו אותנו בשנים הקרובות", פתח מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ופנה אל רלה"ם הנכנס: "נעם, אתה לוקח. אתה לוחם, מפקד ואדם מיוחד. חווית את שדה הקרב וחווית את עבודת המטה. אתה מכיר את צה"ל ואת אתגריו ואני יודע שתמשיך לחזק ולקדם את הנושאים עליהם הלהק מופקד".


מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ורלה"ם הנכנס, תא"ל נעם ריף

עם ברק בעיניים
להק השתתפות ומסוקים הוקם בשנת 2014, במהלך מבצע "צוק איתן". תא"ל ניר נין-נון ששימש כמפקדו השני של הלהק, כאשר תחת פיקודו הובלו והתפתחו תהליכים רבים במערך המסוקים, שהובילו אותו למקומו כיום. "לצד העיסוק בקרב המשולב זכה מערך המסוקים בראש להק שקידם יכולות של מסוק ימי, מסוק הדרכה, קטלניות, שליטה ובקרה, רשתיות ועבודת מטה מעמיקה שתעמיד לרשותנו סד"כ (סדר כוחות) סער איכותי בעשור הקרוב", אמר אלוף עמיקם נורקין. "אנשי להק השתתפות ומסוקים, עשייתכם היומיומית בפיקודים בדרג הנפרש בהדרכה ובהתכוננות, בהכשרות ובתרגילים ובראש ובראשונה בפעילות המבצעית הייתה בשנה החולפת מקור לגאווה עבור החיל כולו. נבחרת קטנה עם השפעה עצומה".


מימין: תא"ל נעם ריף, תא"ל ניר נין-נון ואלוף נורקין

תא"ל ניר נין-נון התגייס בשנת 1987. במהלך שירותו פיקד פעמיים על טייסת 113 ("הצרעה"), המפעילה את מסוק ה"שרף" (אפאצ'י לונגבאו), ובהמשך פיקד גם על טייסת 190 ("מגע הקסם"), המפעילה את מסוק ה"פתן" (אפאצ'י). תא"ל ניר היה ממקימה של "מנהלת מגן", הגוף האחראי על בניין הכוח של מערך ההגנה האווירית ומערך הבקרה, ובמשך השנתיים וחצי האחרונות כיהן כראש להק השתתפות ומסוקים.

"זכיתי להוביל את הלהק ואת מערך המסוקים בתקופה ייחודית, מעניינת, ומאתגרת. תקופה שהזירה מסביב משתנה בקצב מסחרר ומייצרת דילמות ואתגרים חדשים כל הזמן. תקופה של תהליכי בניין כוח רבים, התפתחות והתקדמות במערך המסוקים. תקופה בה איבדנו חבר יקר, דודי זהר ז"ל, בתאונה קשה שבעקבותיה למדנו הרבה מאוד והשתפרנו", אמר תא"ל נין-נון. "בשנתיים וחצי האלו זכיתי לראות את אנשי הלהק מתכננים ומנצחים על פעילות מבצעית במב"ם (המערכה שבין המלחמות), בתאי השליטה ובשטח, במשימות תקיפה ובמשימות הצלת חיים. זכיתי גם לראות את הברק בעיניים של אנשי מילואים רבים מהלהק שמבינים את חשיבות המשימה ומשקיעים מזמנם ומרצם כדי שנשיג ניצחון עם כוח רב זרועי, עם כוח יבשתי משולב אוויר".


"זכיתי להוביל את הלהק ואת מערך המסוקים בתקופה ייחודית, מעניינת, ומאתגרת" | תא"ל נין-נון בנאום הפרידה

"יחד נוכל לכל אתגר"
תא"ל נעם ריף התגייס בשנת 1993. במהלך שירותו פיקד אף הוא על טייסת 190, 113, 160 ("טייסת המסק"ר הראשונה"), כיהן כראש ענף סיוע באש בלהק השתתפות ומסוקים, וכראש מחלקת הסגל בלהק כוח האדם. "אנו חיים בעידן בו כלל הממדים משתנים בקצב גבוה מאוד. האויב משתנה, אמצעי הלחימה משתכללים, הסביבה משתנה ונידרש להמשיך ולהתאים את עצמנו כדי לשמור על היעילות והרלוונטיות שלנו", אמר תא"ל ריף. "להק השתתפות ומסוקים הוקם במטרה לתמוך משימה זו. הלהק שקם תוך כדי לחימה במבצע 'צוק איתן' המשיך תחת הובלתו של ניר לבנות את כוחו של צה"ל במשימת ההשתתפות ולקדם את יכולותיו וכושרו המבצעי של מערך המסוקים. מערך עם היסטוריה מפוארת שהולך לשנות את פניו מקצה לקצה בשנים הבאות ולהביא יכולות חדשות ומשמעותיות לצה"ל ולחיל-האוויר".


"אנשי הלהק, משימות ואתגרים רבים לפנינו. אני סומך עליכם ומשוכנע שיחד נוכל לכל אתגר"| תא"ל ריף בנאומו

"ניר חברי, זכיתי להיות פקודך ושותפך בעבר. וזה סוד ידוע שאתה אחד המפקדים והאנשים שאני הכי מעריך בחיל-האוויר ושהשפעת רבות על תפישת עולמי הפיקודית", המשיך תא"ל ריף. "היושרה, המקצועיות והירידה לפרטים, השאיפה לשלמות וההקפדה על קוצו של יוד לצד אכפתיות ודאגה בלתי מתפשרת לפקודים הן תמהיל תכונות נדיר שכל כך מאפיין אותך. בתקופת פיקודך על הלהק השפעת בצורה רחבה על חיל-האוויר בכלל ועל מערך המסוקים בפרט וזרעת זרעים לשנים רבות קדימה. אנשי הלהק, משימות ואתגרים רבים לפנינו. עם יכולותיכם, ניסיונכם והרוח המיוחדת שלכם, אני סומך עליכם ומשוכנע שיחד נוכל לכל אתגר".