כחול ירוק: השתלמות אוויר למפקדי היבשה

19.03.2019 | נועה רוקני
בשבוע שעבר נערכה במרכז הלאומי לאימונים ביבשה (מל"י) השתלמות למפקדים בכירים בזרוע היבשה, בה למדו כיצד להתמודד עם האיומים בגזרה הדרומית - הן מבחינה יבשתית והן מבחינה אווירית. היחידה לשיתוף פעולה הייתה שם לחבר בין הכחול לירוק

בשבוע שעבר נערכה במל"י (המרכז הלאומי לאימונים ביבשה) השוכן בבסיס צאלים, השתלמות למפקדים בכירים בזרוע היבשה בנושא התמודדות עם האיומים בגזרה הדרומית. במבט ראשון, כשמכל צדדי נמצאים מפקדים מהגדודים השונים בזרוע היבשה, על כתפיהם כומתות בשלל צבעים, תהיתי כיצד חיל-האוויר קשור לכל זה. אך עד מהרה הבנתי כי המטרה של הלבושים ירוק ושל הלבושים בכחול - זהה, ושרק שיתוף פעולה בין זרועי יוביל להצלחה במשימה ולשמירה על בטחון המדינה.


צילום: מייק יודין

יחד מול האיומים
ההשתלמות השנתית נערכת עבור הדרג הפיקודי בזרוע היבשה - ממ"פים (מפקדי פלוגות) ועד למא"וגים (מפקדי אוגדות). אלוף פיקוד הדרום הגיע להשתלמות בכל בוקר והרצה בפני המשתתפים. "מדובר בהשתלמות שנתית שההכנות אליה עלו רמה בשנה הנוכחית, ובהתאם לכך עלו גם הציפיות מהתוצרים שיופקו ממנה", מסביר רס"ן ע', ראש מדור תכנון בצוות משל"קים (מוצב שליטה קדמי) - גוף התכנון והשליטה שאחראי על הפעלת חיל-האוויר לטובת משימת התמרון ביחשת"פ (היחידה לשיתוף פעולה). "על מנת שנהיה מוכנים להילחם בגזרה הדרומית, שעברה שינויים רבים בשנים האחרונות, צריך להגיע וללמוד מה הם השינויים הללו וכיצד מתמודדים איתם כדי להגיע לתוצאה המשותפת הרצויה".

המשתתפים בהשתלמות עברו מספר תחנות שהכינו אותם להתמודד עם האיומים בגזרה. "היחשת"פ זיהתה את הפוטנציאל להגיע לכל מפקד פלוגה, גדוד או חטיבה שלוחמיו מבצעים תמרון קרקעי כדי להסביר לו על יכולות חיל-האוויר החדשות כמו קיצור זמנים של תקיפות ושיפור בבניית תכנית אש יעילה", מציין רס"ן ע'. "ביצענו זאת במהלך ההשתלמות תוך חניכה אישית. היינו לצד המפקדים, עברנו יחד איתם את התחנות ותרגלנו יחדיו".


צילום: נעם נחום

כלי הטיס כחלק מהחטיבה
ההשתתפות של חיל-האוויר בהשתלמות תורמת להעלאת המודעות של מפקדי זרוע היבשה לאפשרויות השימוש בכלי-הטיס. "אנו רוצים שהם יזכרו שהכלים המוטסים הם חלק מכליה של החטיבה", מעלה סא"ל נ', ראש צוות משל"קים ביחשת"פ. "בהשתלמות הזו הדגש היה על הזירה הדרומית. רצינו שיבינו לעומק אילו יכולות עומדות בפניהם בזירה זו, תוך שהם לוקחים בחשבון את הקושי בלחימה בשטח אורבני צפוף".

"מבחינתי, הפצצות שנמצאות על כלי-הטיס הן כמו הרימון והמחסנית שלי שבאפוד, וכדי שאוכל להפעיל את האמל"ח (אמצעי לחימה) הזה, חיל-האוויר ואנחנו צריכים לדבר בשפה משותפת ולהכיר כל אחד את הקשיים, היכולות והצרכים של השני", מסביר אל"ם דן גולדפוס, מפקד חטיבת הנח"ל.


צילום: מייק יודין

משמעות נוספת להשתתפות חיל-האוויר בהשתלמות היא תרגול הכוחות מזרוע היבשה בהפעלת אש אווירית בצורה יעילה. חשוב לתרגל את הפעלת מערך הקרב בתרגילים שוטפים כדי לשפר את איכות תכנית ההתקפה. בין המשתנים בהם צריך להתחשב בהפעלת אש אווירית, הוא גם עיתוי תקיפת המטרות. "כל מרחב אליו נכנסים הכוחות הקרקעיים סופג פגיעה איכותית ועוצמתית בטרם כניסתם", מסביר סא"ל נ'.

"האויב הולך ומשתכלל"
ההשתלמות מאפשרת למשתתפים לחוות את האירועים עמם הם עשויים להתמודד באמצעות אמצעי הדמיה שונים. באחת מן התחנות ניתן היה למצוא דירה שמדמה מבנה אויב אשר ממנה יכולים הכוחות לתצפת ולהילחם. אף פרט לא נחסך כדי ליצור אשליה מיטבית ושהסימולציה תהיה יעילה. בתחנה אחרת, המשתתפים הרכיבו משקפי מציאות מדומה, כדי שירגישו שהם נמצאים בשדה הקרב ובכך חוויתם יכולה להיות קרובה ככל הניתן למציאות. "לא מדובר בשולחן עגול בו כל אחד אומר מה היה עושה", מציג סא"ל נ'. "המשתתפים צריכים להתמודד עם סיטואציות מורכבות כמו מארבים והתקפות של האויב, לעסוק בענייני לוגיסטיקה ובמקביל גם 'להפעיל' אש אווירית".


צילום: מייק יודין

גם חיל-האוויר לומד משיתוף פעולה זה. "השתלמות כזו מאפשרת לנו להבין את המשמעות של פצצת קרב. ביבשה, מרחק של 250 מטרים נדמה אסטרונומי, כאשר בכלי-הטיס זהו מרחק חסר משמעות", מציין סא"ל נ'. "בנוסף, ההשתלמות מאפשרת לנו להבין את העומס שחשים המפקדים בשטח. הבנה זו שינתה את צורת המחשבה שלי באשר לפעולות שעלי לנקוט כדי לסייע לו עם העומס".

"האויב שלנו הולך ומשתכלל, האמצעים שלו גדלים ומשתפרים ולכן אנו צריכים למצות את כלל היכולות שעומדות לרשותנו", מסכם אל"ם גולדפוס. "שיתוף פעולה בין הזרועות הוא משמעותי כדי להכריע את האויב, בין אם בזירה הצפונית ובין אם בדרומית".