נווטי הקרב לראשונה באימון עם נשק "דלילה"

18.03.2019 | דור פלקוביץ ומיכל בן-ארי
בתחילת השבוע הגיעו נווטי-קרב מטייסת 102 "הנמר המעופף" אל המרכז לחימוש אווירי בחצור כדי לתרגל לראשונה שימוש בנשק מונחה מסוג "דלילה". כבר בשבוע שעבר תרגלו המדריכים מהטייסת את הגיחות בסימולטורים במטרה להבין כיצד יחוו החניכים את האימון ולהיכנס לנעליהם

לקראת הגעתם של נווטי קורס מספר 177 לטייסות המבצעיות בחודש יוני הקרוב, הם מגיעים בימים אלו אל המרכז לחימוש אווירי שבבסיס חצור, אותו מפעילה טייסת 420 ("טייסת מאמני הקרב"), שם יעברו סדרת אימון במשך שבוע ימים. כבר בשבוע שעבר הגיעו המדריכים מהטייסת על מנת לתרגל את הגיחות בסימולטורים ולהיכנס לנעליהם של החניכים.

לראשונה: מתאמנים על הטלת "דלילה"
המרכז לחימוש אווירי מכיל סימולטורים בהם מתרגלים לוחמי צוות-האוויר מטייסות הקרב שימוש בנשק מונחה אלקטרו-אופטית והן חימוש אוטונומי. האימון הנוכחי מתמקד בזיהוי מטרות עם חימוש "דלילה". "הגיחות במאמן בשילוב החימוש 'דלילה' מספק לחניכים חיכוך עם העולם המבצעי - מהיכרות עם סוגים שונים של טילי קרקע-אוויר ועד להצצה לזירה הצפונית", חושף סרן י', מדריך טיסה בטייסת 102 ("הנמר המעופף") המפעילה את מטוס ההדרכה ה"לביא" (M-346).


סימולטור בטייסת 420 ("טייסת מאמני הקרב") | תמונת ארכיון

סדרת האימון מתחילה בתרגולים בסיסיים, כשבכל גיחה האתגר ורמת הקושי עולים. במהלך כל יום מבצעים החניכים שתי גיחות במאמן, כשכל גיחה כוללת שלושה יעפי תקיפה בהם מתרגלים הטלת חימוש על מטרה.

"הנווטים צריכים לדעת להטיל חימוש כשהאמצעי לזיהוי המטרה הוא העיניים שלהם", אומר סרן י'. "הם צריכים חושים מחודדים במיוחד כדי להבין אם המטרה היא הנחל שהם רואים מהקוקפיט, העיר שלידו, הבית בעיר או החלון שבבית. חימוש ה'דלילה', שזו הפעם הראשונה שאנחנו משתמשים בו באימון, הוא פלטפורמה נוחה וטובה ללימוד הכשירות הזו".


מטוס ה"לביא" (M-346) | תמונת ארכיון

את האימון מעבירות מדריכות הסימולטור של המרכז, אשר מדמות את הטייס במהלך האימון. "לאורך ההכשרה שלנו אנחנו לומדות רבות על חלוקת התפקידים בין הנווט לבין הטייס כדי שנוכל לדמות בצורה הטובה ביותר את אנשי צוות-האוויר ובכך לאפשר אימון איכותי ככל האפשר, המדמה את מה שלוחמי צוות-האוויר יכולים לחוות במצב אמת", מציגה רב"ט גילי וולץ, מדריכת סימולטור במרכז. "אנחנו מדמות את אנשי הצוות גם בדיבור ובכך אנחנו יכולות להראות גם דילמות שונות שיכולות להתרחש בתקשורת בין שני אנשי הצוות".

מי מדריך את המדריכים?
מדריכי הטיסה בטייסת 102 הם אנשי צוות-אוויר בעלי ניסיון מבצעי ושעות טיסה רבות. יחד עם זאת, הם מקפידים להגיע אחת לתקופה למרכז לחימוש אווירי כאימון מקדים לסדרה שיעבירו לחניכים. "חשוב לנו לרענן את יכולות ההדרכה של המדריכים", מדגיש סרן י' ורב"ט וולץ מסבירה: "המדריכים מגיעים מטייסות קרב שונות ולכן גם עליהם ללמוד ולתרגל כיצד מתפעלים את 'דלילה'. במהלך הגיחות עצמן ישבנו בתוך התא, תפעלנו את המערכת והסברנו למדריכים כיצד צריכים להתבצע היעפים של הנשק".


 תמונת ארכיון

המדריכים הגיעו למרכז האימון כבר בשבוע שעבר לא רק כדי לרענן את יכולות ההדרכה שלהם, אלא גם כדי להבין כיצד יחוו החניכים את האימון מהצד שלהם. "באימון המדריכים ירדנו לדקויות האימון במטרה להבין מה יהיו האתגרים שהחניכים יצטרכו להתמודד איתם, היכן הם יכולים להיכשל והיכן צפויות להם נקודות הצלחה", מוסיפה רב"ט וולץ. "ניסינו להיכנס לעיניו של החניך ולוודא שהאימון תואם את התכנים שברצוננו להעביר לו".

השילוב בין טייסת 102, שמאפשרת לנווטי-הקרב אימון במטוסי ה"לביא" המתקדמים עם המאמן במרכז לחימוש-אווירי - יוצר חבילת אימון שלמה בזכותה יגיעו הנווטים לטייסות המבצעיות מוכנים יותר לכל תרחיש.