הצצה לפעילות חה"א ופיקוד הדרום בעזה

25.03.2019 | איתם אלמדון והדס לבב
האנשים שמובילים את הפעילות המבצעית בגזרת עזה בימים האחרונים מספרים לאתר חיל-האוויר על המהפכה שעבר הקשר המבצעי בין חיל-האוויר לפיקוד הדרום, על כוח האש האווירי העומד לרשות הפיקוד ועל שיפור המוכנות למגוון תרחישים

"רצועת עזה היא הגזרה הנפיצה ביותר וטומנת בתוכה סיכון לפעולה יזומה של ארגוני טרור", כך נקבע בהערכת המודיעין השנתית של צה"ל שהוצגה לרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ועל כן סימן הרמטכ"ל את שיפור המוכנות בגזרה כיעד עליון ויצר עבור מטרה זו תכנית מבצעית לה שותפים גופים רבים ובראשם חיל-האוויר ופיקוד הדרום המשתפים פעולה הן ברמת המטה והן ברמת האוגדות.

באוגדת עזה ובעוצבת "אדום" (אוגדה 80) יושבים קשל"טים (קציני שליטה) מהיחידה לשיתוף פעולה של חיל-האוויר ומתפעלים אירועים מבצעיים בגזרת הדרום מדי יום. במטה המבצעי של החיל פועל ענף יעודי האמון על הקשר בין פיקוד הדרום לחיל-האוויר ומתכלל את המענה האווירי לפיקוד. אנשיו יושבים בהערכות מצב בראשות אלוף הפיקוד, לוקחים חלק בבניית תכניות מבצעיות בגזרה ומייצרים תכנית אווירית אחודה, הגנתית והתקפית, בהתאם לדרישות הפיקוד.


צילום: ניר בן-יוסף

"שיתוף הפעולה עם פיקוד הדרום תופס מקום מרכזי מאוד בחיל-האוויר", מצהיר סא"ל ע', ראש ענף דרום ומרכז במחלקת השתתפות. "שני הדברים המרכזיים בהם עוסק החיל הם המב"ם (המערכה שבין המלחמות) בזירה הצפונית והפעילות בגזרת עזה. עזה היא אמנם לא האיום החמור ביותר על מדינת ישראל אבל היא בהחלט האיום המידי וכל אירוע קטן עלול להתפתח למלחמה. לכן משקיע חיל-האוויר מאמץ משמעותי בגזרת עזה ורוב התקיפות האוויריות בשנה האחרונה היו בשטח הרצועה. אנחנו נמצאים בסיטואציה בה אנחנו צריכים לתת מענה לצרכים המבצעיים של פיקוד הדרום, לשבש ככל הניתן את הפעילות ההתקפית של האויב ולהכות בו כשצריך".

קודש הקודשים נפתח
אך כדי להבין היכן נמצא כיום שיתוף הפעולה עם פיקוד הדרום, יש לחזור אחורה בזמן. בקיץ 2006 שיגר חמאס רקטות לעבר העורף הישראלי ובתום תהליך להסדרת תיאום האש והמודיעין, הקימה אוגדת עזה תא שליטה בחדר קטן, עמוס מחשבים, מסכים ומערכות מבצעיות וממנו הופעלו לראשונה תקיפות חוליות טרור במסגרת הרעיון המבצעי שיקרא לימים "חופת אש".


תיעוד של הפרות הסדר על גבול הרצועה | צילום: דובר צה"ל

בין המלחמה למבצע הבא, התנהל שיח במהלכו הנחה אלוף (מיל') אליעזר שקדי, מפקד חיל-האוויר דאז, לפתוח את "קודש הקודשים" הלא הם תאי השליטה והמודיעין האופרטיבי האחוד בבור המבצעים של החיל, בפני פיקוד הדרום בפיקודו של אלוף (מיל') יואב גלנט, שהידק במקביל גם את הקשר עם גורמי בטחון נוספים.

לקציני חיל-האוויר לא היה פשוט לקבל את השינוי, אך אלוף (מיל') שקדי הבין כי האיום השתנה וכי הגיעה העת לשתף ידע וללמד כיצד מקבלים מודיעין, מנהלים אותו ולבסוף סוגרים מעגלי אש. זו הייתה החלטה בקנה מידה היסטורי עבור צה"ל, מאחר והמהלך נתן את החותמת הסופית להקמת "חופת אש".


צילום: מייק יודין

משנים כיוון
מבצע "עופרת יצוקה" בחורף 2008, ובייחוד מטס "עופות דורסים" שפתח אותו, סימן קפיצת מדרגה נוספת בקשר עם פיקוד הדרום. תוך מספר דקות פגעו מטוסי חיל-האוויר בשליש מכמות המחבלים שנפגעו במבצע. לאחר מכן, תקפו כלי-טיס עשרות מטרות טרור ומנהרות להברחת נשק. המבצע היה שיא של הפעלת כוח אווירי בגזרה ועל-פי הערכות הביא לנטרול ממושך של יכולת חמאס להגיב תגובה משמעותית בירי תלול-מסלול אל עבר העורף.

"פיקוד הדרום פיתח את היכולת לעשות סינרגיה בין כלל הגופים לצורך תקיפה", מצהיר אלוף (מיל') שקדי. "הם יצרו סנכרון בין מודיעין הפיקוד, אגף המודיעין וכל גורם אחר וייצרו אינפורמציה שניתן יהיה להשתמש בה לטובת תקיפה קרקעית או אווירית. זה היה הרקע שאפשר לנו להגיע למהלך של 'עופות דורסים' כי לפני כן לפיקוד לא הייתה היכולת להתמודד עם אופרציה מבצעית המצריכה תקיפה מדויקת בעוצמה כזאת".


תקיפת מטרות עוצם ברצועת עזה בחודש נובמבר האחרון | תמונת ארכיון

"זה היה מהלך דרמטי", הוא קובע. "בפעם הראשונה נעשה שימוש ברעיון של 'חופת אש' במהלך משולב עם כוח קרקעי. חיל-האוויר קיבל מהפיקוד את המודיעין אונליין על מה קורה בשטח, תרגם את המידע למטרות ותקף. הלחימה במחבלים בפיקוד הדרום זו משימה של אלוף הפיקוד ולכן קריטי שתהיה לו היכולת המודיעינית להפנות אש ולפגוע במחבלים בגזרה עליה הוא מופקד. מבחינת חיל-האוויר זה לא וויתור, זו סינרגיה טובה ונכונה מאוד".

יחסי אמון
עשור אחרי מבצע "עופרת יצוקה", גזרת עזה ממשיכה להעסיק את צה"ל. לעיתים קרובות פותח חיל-האוויר תא שליטה ייעודי בבור המבצעים של החיל ומקצה כוחות אוויריים למצב בו הפרות הסדר על גבול הרצועה יצאו מכלל שליטה. במקביל, ממשיך החיל כל העת לתכנן יחד עם הפיקוד מטרות לתקיפה שמצטרפות לבנק המטרות המכיל אלפי יעדי טרור. "חיל-האוויר שותף לבניית תכניות אופרטיביות בפיקוד ואנחנו מלווים כל מבצע משלב הנבטת הרעיון", מצהיר סא"ל ע'. "99 אחוזים מהכוח שמפעיל הפיקוד הוא אווירי ולכן קריטי שנבנה תכנית שאנחנו מסוגלים להוציא לפועל".


פעילות צה"ל על גבול הרצועה | צילום: דובר צה"ל

"אנחנו קמים כל בוקר, מסתכלים על גזרת הפיקוד וחושבים איך אנחנו מכניסים את חיל-האוויר לתוך הפיקוד בצורה הטובה ביותר", מדגיש סא"ל ע'. "בעבר זה היה אחרת - הפיקוד אמר מה הוא רוצה וחיל-האוויר היה מבצע. זה יצר בעיות אמון בין הצדדים כי לעיתים היה שוני בין התכנון לביצוע. המצב כיום שונה, אנחנו שותפים והשיח הוא יומיומי. נתאים את עצמנו ואת שיטות העבודה שלנו כך שהפיקוד יעמוד במשימותיו ונמצא את הדרך לפעול בגמישות מתוך הבנה שלא תמיד ניתן לתכנן זמן רב מראש".

"אנחנו מקצים את מיטב הכלים של חיל-האוויר לטובת משימות הפיקוד", מציין רס"ן ב', ראש מדור במחלקת השתתפות האמון על הפעלת האש במשימות הפיקודים. "דרכה של מטרה מתחילה אצל גורמי המודיעין בפיקוד הדרום שחוקרים את המטרה, ואנו מתכננים את התקיפה בהתאם למגבלות הוראות הפתיחה באש. שיטת התקיפה הנבחרת היא זו שפוגעת במטרה בדיוק רב ובצורה כירורגית, כך שלא פוגעים בבלתי מעורבים ובסביבה. לאחר מכן, אנחנו מאשרים את המטרה בתוך חיל-האוויר וברמה המטכ"לית. כשיש אירוע מבצעי ועולה צורך בפיקוד לתקוף את המטרה הספציפית, אנחנו לוקחים את התכנון, מעבירים לטייסות לביצוע ושולטים בתקיפה מתאי השליטה".


תמונת ארכיון

"השנה האחרונה שינתה אותנו"
בשנה האחרונה ידע צה"ל ימי לחימה מורכבים וכוננות מתמדת בגזרת עזה כשחיל-האוויר תקף מאות יעדי טרור בשטח הרצועה. "השנה כמעט ולא חווינו תקיפות נקודתיות בעזה שחתמו את האירוע, אלא עברנו למספר ימי לחימה", מתאר סא"ל ע'. "התקיפות שהובלנו שונות באופן מהותי מתקיפות שביצענו בעבר הן מבחינת כמות והן מבחינת איכות המטרות. אחרי כל שיגור רקטה או תקיפה שלנו, האנשים שלי נסעו לפיקוד מתוך הבנה שכל סבב עלול להתפתח ללחימה בהתרעה של כלום. השנה האחרונה שינתה אותנו - גם בהיבט העבודה בשגרה וגם בהיבט נפיצות הגזרה הדורשת מאתנו מוכנות תמידית".

"חווינו השנה ימי קרב עם מספר רב של מטסים", מספר רס"ן ב'. "בסיום כל סבב כזה, לקחנו את הנקודות שצריך לשפר והגענו לסבב הבא מדויקים יותר ויעילים יותר בהגנה וגם בהתקפה. הפעילות שלנו בגזרת עזה מביאה לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר את המשמעות של צה"ל כצבא מגן. תפקידנו להגן על תושבי העוטף החווים איומים שונים, כך שיוכלו להמשיך בשגרת חייהם. שיתוף הפעולה בין הפיקוד לחיל-האוויר הוא המפתח לאפקטיביות של צה"ל בקרב".


צילום: ניר בן-יוסף

סא"ל ע' מתאר שיתוף פעולה הולך ומתהדק, אך מדגיש כי ישנם עוד אתגרים רבים בדרך. "חיל-האוויר והפיקוד עובדים עם מערכות מבצעיות שונות. זה אמנם עניין טכני, אך הוא משפיע על צורת העבודה שלנו ודורש תיאום נוסף. בעתיד תיבנה מערכת אחת שתשלב את חיל-האוויר, הפיקוד ואמ"ן על-מנת להביא לאופרציה מבצעית יעילה יותר ולהגביר את קצב ייצור ותקיפת המטרות. עלינו לאגד את כל יצרני המטרות, לחזק אותם ולהעמיק את הקשר שלהם לקצה המבצעי".

מהפכה במרכז האש
פיקוד הדרום עובר בחודשים אלה שינוי ארגוני מקיף. לפני כחצי שנה מונה אל"ם א', מפקד טייסת לשעבר, למפקד מרכז האש של הפיקוד וזו הפעם הראשונה בה מכהן איש צוות-אוויר בתפקיד זה, בדיוק כפי שקרה לפני מספר שנים בפיקוד הצפון. "הוא בא להקים בפיקוד הדרום מרכז אש מודרני וחזק והוא משנה את המקום", מציין סא"ל ע'. "במקום מרכז שבעבר ייצר מטרות ובנה מהם מטס תקיפה, יישב בקרוב צוות משימה המורכב ממגוון גורמים הבונים יחד תכנית לחימה, מייצרים מטרות ושולטים בתקיפה מתאי שליטה ייעודיים".


תמונת ארכיון

כחלק מהשינוי, יעבוד מרכז האש באופן הדוק יותר עם אנשי אמ"ן וחיל-האוויר שישולבו בבניית הרעיון המבצעי ויאיישו את תאי התקיפה. "הרעיון הוא להסתכל על המערכה מעיני האויב במטרה להעצים את ההישג", מוסיף סא"ל ע'. "זו תפיסה שהתחילה בחיל-האוויר, התפתחה מאוד בפיקוד הצפון ועכשיו מייבאים אותה לפיקוד הדרום. אנחנו משולבים בצוותי המשימה, יש לנו את הניסיון בעבודה בצוותים הללו וזו השיטה לנצח את המערכה הבאה. אין משהו שקורה בפיקוד ואנחנו לא מעורבים בו. הבאנו צוותי תכנון מהחיל שיושבים עם אנשי מרכז האש, מתכננים את המטרה במקום ועכשיו כלי-הטיס רק צריך לתקוף אותה. מלבד זמן התקיפה שמתקצר, זה חוסך את חוסר ההבנה ומייצר אמון בין כל הגורמים שיושבים יחד".