ספרי העבודה והתקציב לשנת 2019 נחתמו

13.03.2019 | כרמל שטרן | צילומים: נעם נחום
עם סיום תהליך ארוך של מחלקת תקציבים ובקרה ומחלקת תוא"ר (תכנון וארגון), נחתמו בשבוע האחרון ספר תכנית העבודה וספר התקציב לשנת 2019. "זו תכנית טובה מאוד לחיל-האוויר שממקסמת את כלל האמצעים"

תחל שנה וברכותיה: בשבוע האחרון (ה') נחתמו על ידי מפקד חיל-האוויר ספר התקציב השנתי וספר תוכנית העבודה של חיל-האוויר לשנת 2019. ספרים אלו מאגדים בתוכם את התכנון השלם של החיל לשנה הקרובה, הן מהפן המבצעי והארגוני והן מהפן הכלכלי-תקציבי.

"בחדר הזה יש קבוצת אנשים שמצליחה לארוז ולהדק את התכנית, כך שתזרום בתוך האינסטלציה של חיל-האוויר, ושכל שקל, תקן ויכולת מבצעית יגיעו למקומם", נאם מפקד החיל, אלוף עמיקם נורקין, במעמד החתימה. "אני רוצה שתמיד תהיה לנו תכנית עבודה טובה ושאנשי חיל-האוויר ימשיכו לחייך וירגישו שהם חלק מנבחרת. זהו שילוב לא פשוט, צריך שתהיה רוח וצריך שיהיה חומר. חיל-האוויר המגבש תכניות שנתיות ורב-שנתיות הוא בעל שם במטה הכללי ומחוצה לו במשרדי הממשלה ובמשרד הביטחון. את השם הזה רוכשים בעבודה מקצועית ועמוקה".

פרי עמלם של אנשי החיל
שנת 2019 החלה לא מזמן, אך תהליך התכנון שלה התקיים עוד הרבה קודם. "ביצענו תהליך תכנון מעמיק ומסודר, אספנו את כלל הצרכים של החיל, תהליך שארך חודשים רבים. הצרכים תועדפו בהתאם למדיניות שנקבעה לשנת 2019", העידה ראש מחלקת תקציבים ובקרה (מת"ב), אל"ם אלה גאוברג. "התוכנית הוצגה לפורום המפקדים של החיל ואושרה על ידי מח"א. ספר תקציב הינו תרגום תקציבי לתוכנית שאושרה".

חתימת ספר התקציב ותכנית העבודה נעשים בטקס רב שנים בחיל. "המסורת הזו מצביעה על התהליך הכי חזק, מקצועי ועמוק שאני נחשפתי אליו", הוסיף תא"ל תומר בר, ראש מטה חיל-האוויר. "התהליך הזה הוא פרי עמל של הרבה מאוד אנשים, שתוך סנכרון עמוק שברו מוסכמות, מסגרות ותהליכים. זו תכנית טובה מאוד לחיל-האוויר שממקסמת את כלל האמצעים".

לאן אנו צועדים?
אחד המאפיינים העיקריים של השנה הנוכחית הוא סיומה של התוכנית הרב-שנתית (תר"ש) "גדעון" שליוותה את צה"ל בארבע השנים האחרונות. "המשמעות העיקרית של שנה אחרונה בתר"ש היא פחות גמישות תקציבית. חלקה העיקרי של התוכנית כבר מומש", הוסיפה אל"ם גאוברג. "למרות זאת, הצלחנו לייצר תוכנית עבודה יציבה שנותנת מענה לצרכים של החיל. האתגר העיקרי של 2019 הוא מימוש התכנית השנתית ובניית תכנית רב שנתית חדשה שתחזק את ח"א בשנים הקרובות". מפקד חיל-האוויר סיכם: "המשיכו לרתום את בגופים שעובדים אתנו שאוהבים לעבוד עם חיל-האוויר כי תמיד יש תוצאה סופית, כל דבר שאנחנו עושים הוא למען בטחון מדינת ישראל".