טייסת ה"איתן" ביום אימון בזירה הצפונית

26.02.2019 | אילי פארי וכרמל שטרן
מטוסי הקרב חגים בשמי הארץ, המסוקים מצניחים לוחמים ומטוסי התובלה מספקים את הציוד - אך מהו תפקידו של מערך הכטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק)? קבלו הצצה ליום אימונים של טייסת ה"איתן" (הרון TP) בזירה הצפונית

בשבוע שעבר תרגלה טייסת 210 ("הנשר הלבן"), המפעילה כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) מסוג "איתן" (הרון TP), יום של לחימה אינטנסיבית בזירה הצפונית. במהלכו התמודדו אנשי הטייסת עם תרחישים רבים ומגוונים תוך חוסר וודאות מתמשך. "מערך הכטמ"ם מקיים במשך מספר ימים בשנה אימונים מקיפים למספר טייסות יחד או לטייסת בודדה", מסביר סג"ם י', מפעיל כטמ"ם מטייסת 210 ומוביל יום האימון בטייסת. "הטייסת מקבלת נושא לאימון ובונה אותו על פי צרכיה, כאשר ביום האימון האחרון בחרנו לתרגל לחימה בזירה הצפונית בדגש על ציד טק"א (טילי קרקע-אוויר)".

"חלק מהמשימות שאנו מבצעים מתרחשות בזירה הצפונית, כאשר הרוב המוחלט של הטיסות שלנו הן בזירה זו. גזרת העניין כוללת מקומות רבים בהם אנו יכולים לתת מענה", מוסיף סא"ל ש', מפקד הטייסת. "אמנם חלק מטייסות הטיסה בחיל מצוידות באמצעים דומים לשלנו, אבל בהשוואה אלינו הן מוגבלות בטיסה במקומות מסכני חיים, משום שהפלטפורמות שלהם מאוישות ושלנו מופעלות מרחוק. אמנם אנחנו לא יכולים להסתכל מהחלון ולראות מה מתרחש בחוץ, אבל אנחנו מפצים על כך באמצעים אחרים".


תמונת ארכיון

מי אתה "איתן"?
כדי להבין את משמעותו של יום האימון, צריך להכיר את הכטמ"ם "איתן" ואת פעילותו בזירה הצפונית. ה"איתן" הינו הכטמ"ם הגדול ביותר הנמצא בשימוש בחיל-האוויר, כשמוטת הכנף שלו היא 26 מטרים, וכן הוא יכול לתעד במצלמותיו למרחק גדול מאוד. "ל'איתן' ישנה יכולת לעבור בין סוגי משימות בזריזות וביעילות, דבר שמהווה יתרון משמעותי. אנחנו מבצעים משימות באזור נרחב ועוברים בין מוקדים רבים ומגוונים", פותח סא"ל ש', מפקד הטייסת.

עיקר המשימות של מערך הכטמ"ם מתמקדות באיסוף מודיעין שגרתי, איסוף תשתיתי ואיסוף מחקרי. לוחמי המערך יושבים בתאי ההפעלה ומטיסים את הכטמ"מים מעל בסיסי האויב, תרים אחר מחבלים, מאתרים מחנות אימונים ומבצעים איסוף מודיעין טרם משימה הנאסף בסמוך לאקט התקיפה וממוקד באיתור למשימה.


תמונת ארכיון

נתקלים בדילמות מבצעיות
"כחלק מהאימון, דימינו מצב בו השולטים במטה המבצעי של החיל, שאמורים להיות בקשר רציף עם המפעילים ולהעביר לנו הוראות, נמצאים במצב של חוסר זמינות ולא מספקים למפעילים את כל המודיעין לו הם זקוקים. כך אפשרנו למפעילים לתרגל עצמאות מלאה בשטח", מסביר סג"ם י'. "כמוביל האימון בחרתי להתמקד בעבודה במרחב המפקד. התקלנו את המפעילים בדילמות ורצינו לראות איך יתמודדו איתן. דבר כזה דורש בקיאות בחומר, בקודים ובתורות הלחימה".

לא רק חוסר וודאות תורגל ביום האימון, אלא גם תרחישים מבצעיים מורכבים אשר דורשים מהמפעילים בשטח גמישות מחשבתית וקבלת החלטות מהירה. "באחד התרחישים דיווחנו למפעילים שנמצא טק"א בכפר מסוים. עדכנו אותם שאותרו מספר נקודות חשודות ושהם צריכים לאתר אותן. כמו כן, תרגלנו פיצולי מטרות ונפילות של מערכות כדי שהצוותים יבינו שעליהם לנקוט יוזמה ולבצע דברים שלא היו אמורים לעשות על-פי התכנון", מגלה סג"ם י'. "אנחנו רוצים להמשיך ולהוביל אימונים מסוג זה מכיוון שהם מועילים לטייסת ולכל המערך. טייסות רבות מתרגלות את הממשק אתנו ומוצאות בכל אימון חשיבות גדולה".