הצצה ליריד המגמות הטכנולוגיות בחולון

20.02.2019 | כרמל שטרן
השבוע מתקיים אירוע הדגל הטכנולוגי של משרד החינוך במרכז הטוטו בחולון. במסגרתו נחשפים עשרות אלפי תלמידי כיתות ט' מכל רחבי הארץ למגמות השונות בהן הם יכולים ללמוד, וכן נחשפים לשלל התפקידים הטכנולוגיים בצה"ל ובחיל-האוויר

העתיד מתחיל כאן: עשרות אלפי תלמידי כיתות ט' פקדו היום (ג') את יריד המגמות הטכנולוגיות המתקיים זו השנה השלישית במרכז הטוטו בחולון, היריד, בהובלת משרד החינוך ובשיתוף עם צה"ל, מעודד את הצטרפותם של בני העשרה למגמות טכנולוגיות, ואת השתלבותם בתפקידים טכנולוגיים בצה"ל בהמשך הדרך.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

מייצרים אנשי טכנולוגיה
"המערך הטכני של חיל-האוויר הוא בין תחנת ביניים לבין דרך חיים עבור אנשי טכנולוגיה במדינה. הביקוש לאנשים טכנולוגיים הוא גדול מכפי שמערכת החינוך יכולה לייצר, ופה חיל-האוויר נכנס לתמונה", שיתף ראש להק-ציוד, תא"ל שמעון צנציפר. "החיל לוקח גם אנשים שלא למדו מקצוע טכנולוגי ומכשיר אותם בתחומים המתקדמים האלו. החיל מייצר לעצמו ולתעשייה כולה כוח אדם שלא היה מגיע לעולם הזה בשום דרך אחרת".

היום פקדו את היריד פורום המפקדים הבכיר של חיל-האוויר ובראשו מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ועמו ראשי הלהקים ומפקדי הבסיסים כולם. המפקדים חזו בטכנולוגיות השונות שמוצגות באירוע, נפגשו עם התלמידים הצעירים ושוחחו איתם על עתידם בצה"ל. "ביקור המפקדים העיד על החשיבות אותה הם משווים לחינוך הטכנולוגי", הדגיש סא"ל ירון בן-דוד, ראש ענף תכנון ומקורות. "השנה הרחבנו את המיצג של חיל-האוויר והפכנו אותו גדול פי ארבעה מאשר בשנה שעברה. הצגנו לתלמידי כיתות ט' ברחבי המדינה מיצגים העומדים בחזית הטכנולוגיה של החיל מתוך כוונה לעודד אותם להצטרף לחינוך הטכנולוגי במדינת ישראל".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

המחר של צה"ל - היום
ביריד, המתקיים לאורך כל השבוע ונחשב לאחד מהאירועים הטכנולוגיים החשובים ביותר של משרד החינוך, בו יבקרו כ-40 אלף תלמידים. "מגיעים לכאן תלמידות ותלמידים מכל קצוות הארץ. יש כאן יהודים וגם בדואים, מהכפרים הקטנים ומהערים הגדולות", הדגיש רס"ן דוד יעקב שאולקר, קצין פרויקט "פלדה כחולה" בלהק ציוד ואחד ממובילי האירוע. "זו הבמה שלנו לעודד גיוס. צה"ל הוא רק חלק מהאירוע הגדול הזה, אך הוא הנישה הכי מרכזית בו. אנחנו מראים חשיבה מחוץ לקופסה, טכנולוגיה ותכנון קדימה. המחר של צה"ל נמצא כאן היום".

בעמדת חיל-האוויר שהוקמה ביריד, צפו התלמידים בסימולטורים שונים. הם חזו בטכנולוגיות המגוונות בהן משתמש החיל ביניהן תלת-מימד, רובוטיקה משוכללת וסימולטור טיסה, וכמו כן התנסו במשחק שמדמה יירוט במערכת הגנה אווירית. "הלחימה של היום היא משוכללת. הלוחמים והלוחמות במערך ההגנה האווירית יודעים המון על מערכות הנשק ומתמקצעים בהן", העידה סגן שקד גולן, מפקדת מדור מלש"בים (מועמדים לשירות בטחון) בבית הספר להגנה אווירית. "ראיתי תלמידים רבים מתנסים במשחק שהבאנו לכאן, בו הם מנסים ליירט טילים המשוגרים על מדינת ישראל. הם התלהבו מאוד והבינו כמה התפקיד שלנו הכרחי ומשמעותי".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

אחד התלמידים שהגיעו ליריד היה עמית קורץ, בן 14 וחצי מנתניה, אשר ביקר גם הוא בביתן של חיל-האוויר. "בביקור כאן הראו לנו באיזה מגמות אפשר ללמוד ולהתמקצע בתיכון", הוא סיפר. "חוץ מזה, הצלחתי לראות מה יש בצה"ל וזה מעניין אותי מאוד. זה פותח את המחשבה. אני רוצה לנסות ולהגיע לקורס-טיס וכאן גיליתי דברים שלא ראיתי לפני".

היריד ימשיך לפעול במהלך השבוע, והיום (ד') יהיה פתוח לקהל הרחב.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'