קצינת שליטה מספרת: התפקיד הכי מבצעי בבור

21.02.2019 | רב"ט ע', קצינת שליטה | סייעה בהכנת הכתבה: כרמל שטרן
אחת המשמרות האחרונות של רב"ט ע' התחילה בטלפון מאוגדת עזה: "ירו על קצין שלנו! יש צורך בסיוע חיל-האוויר". בטור אישי לאתר חיל-האוויר היא מספרת איך זה לשרת בתפקיד הכי מבצעי בבור

אז מי הם קציני השליטה (קשל"טים)? לפני שכולנו מצאנו את עצמנו כאן, בלב העשייה המבצעית של חיל-האוויר, גם אנחנו לא ידענו. אתחיל בלספר לכם מעט על תא רמשל"ט (ראש מוצב השליטה). זהו חדר הנמצא בבור שבמטה המבצעי של חיל-האוויר, וממנו שולטים על משימות החיל בזמן אמת ועל כלל האירועים המתפרצים במרחב האווירי והקרקעי. בכל אירוע, בין אם מדובר על כלי-טיס שחוצה למרחב האווירי של המדינה או על מידע מודיעיני חדש ומשמעותי שהתגלה, נפתח תא רמשל"ט שמזניק את כוחות חיל-האוויר השונים בהתאם לפעילות.

מפקד התא מנהל את השליטה באירוע ומקבל את ההחלטות הדרושות. הוא שולט על כלי-הטיס שנמצאים באוויר בכל רגע נתון ואת סמכויותיו הוא מחלק בינינו - הקשל"טים (קציני שליטה) - שאחראים על שליטה קרקעית בכלל הפלטפורמות.


תמונת ארכיון

אחת ממשימותיהן של הקשל"טים, היא לשלוט במערכות ההגנה האווירית וההגנה האקטיבית. באירוע הפלת מטרה עוינת כמו מטוס קרב או כטב"ם (כלי-טיס בלתי מאויש) עוין הם אלה שיהיו אחראים על הפצת התרעה לעורף בהתאם לנקודת הפגיעה המשוערת של הכלי והשברים בקרקע. כמו כן, הם ישלטו במשימות חילוץ, פינוי, תובלה והצלה במסוקים. דוגמה לאירוע שתופעל בעמדת המסוקים הוא האסון בנחל צפית שאירע בחודש אפריל האחרון, ובו הוזנקו שישה מסוקי חילוץ לטובת חילוץ ופינוי הנפגעים. באירועים כאלה אנחנו נכנסים לתמונה, מקבלים החלטה ומזניקים מסוקים.

הסמכה נוספת שאנחנו עוברים מהווה חלק מצוות השליטה במבצעים רבים ובמגוון גזרות. כאן תפקידנו לקחת את התכנון ולהביא אותו לידי ביצוע. כל המבצעים נשלטים מתא שליטה ייעודי ורובם ממודרים ואינם מגיעים לתקשורת. בתפקיד הזה לקחתי חלק בתקיפות הנרחבות של חיל-האוויר ברצועת עזה שבוצעו בחודש נובמבר, בהן הזנקתי מספר רב של כלי-טיס מכלל הפלטפורמות.


תמונת ארכיון

ההסמכה הסופית נקראת רב קשל"טים. במסגרת תפקיד זה אנו אחראים על ריכוז הכוננויות החיליות. אנחנו אחראים על הזנקת מטוסי קרב לתקיפות תגובה מהירות בהתאם לסוג המטוס, זמן הגעתו ליעד, החימושים אותם הוא נושא והמערכות שלו. רב הקשל"טים הוא המתווך הראשי בין חיל-האוויר לאוגדות ולפיקודים, אחראי לספק סיוע אווירי לכוחות קרקעיים כשנדרש, ומתמודד עם אירועים קרקעיים שונים כמו חצייה לשטחנו מאחד הגבולות, ירי לעבר כוחותינו או התמודדות עם כלי-טיס בלתי מזוהה שנצפה מן הקרקע.

אחת מהמשמרות שלי התחילה בטלפון מאוגדת עזה: "ירו על קצין שלנו! יש צורך בסיוע חיל-האוויר". לאחר שלקחתי את פרטי האירוע, ריכזתי את כל הקשל"טים, ומשם כל אחד הפעיל והזניק את הטייסות שלו. משם יצאנו לעוד תקיפה נרחבת ברצועת עזה ועל השתלשלות האירועים בטח כבר שמעתם בחדשות.


תמונת ארכיון

תפקיד הקשל"ט הוא מאתגר ויוצא דופן. קשה מאוד לתפוס את זה שחיילת בת עשרים בשירות חובה אחראית על ניהול של משימות מבצעיות בחיל-האוויר, שולטת בפועל בכלי-הטיס ואפילו מצילה חיים. בסוף יום מלא בעשייה הדבר האהוב על כולנו הוא להסתכל בחדשות ולהבין שלקחנו חלק בדבר ענק שמשפיע ישירות על בטחון מדינת ישראל, על חיי אדם ועל העתיד של כולנו.