מבט מהקרקע: בכירי החיל מבקרים במל"י

29.01.2019 | נופר בליט | צילום: נעם נחום
לחימה בשטח בנוי, אימוני ירי ולוחמת תת-קרקע - זה רק חלק קטן ממה שעברו בכירי החיל בביקור שערכו בשבוע שעבר במרכז הלאומי לאימונים ביבשה. "כשאתה נחשף ליכולות כאלו, אתה מבין את חשיבות שיתוף הפעולה. חיל-האוויר יכול לתרום למאמץ הזה, אבל גם להיתרם בעצמו לא פחות"

בשבוע שעבר (ג') ביקרו חברי פורום המפקדים של חיל-האוויר בראשות מפקד החיל, אלוף עמיקם נורקין, במרכז הלאומי לאימונים ביבשה (מל"י) שבאזור צאלים. בכירי החיל הגיעו למקום על מנת להעמיק את היכרותם עם פעילות המרכז ולראות מקרוב כיצד מאמן צה"ל את אנשי המילואים של זרוע היבשה. "הביקור היה מלמד מאוד", אמר אל"ם א', מפקד מערך הבקרה. "התרשמתי במיוחד מיכולות האימון שזרוע היבשה מייצרת מקצה לקצה, עם דימוי מרשים ויכולת תחקור טובה".

"הביקור מהווה חלק ממגמה לחיזוק הקשר עם זרוע היבשה ובמהלכו נחשפו המפקדים לפוטנציאל הטמון בשיתוף פעולה איכותי יותר באימונים", הסביר סא"ל מ', מפקד מרכז ההדרכה לשיתוף פעולה ביחשת"פ (היחידה לשיתוף פעולה). "במל"י התפתחו בשנים האחרונות יכולות אימון ותחקור מתקדמות ביותר, וראינו לנכון שגם חיל-האוויר ילמד מהיכולות החדשות הללו".

המלחמה של המחר
"לנצח את המלחמה של המחר" - זוהי סיסמתו של המרכז הלאומי לאימונים ביבשה. מטרתו לאמן את אנשי המילואים בחטיבות ובגדודים השונים, ולהכינם לקראת האתגרים המבצעיים בזירות הלחימה השונות. המל"י כולל מרכז לאימונים באש, מרכז לאימונים טקטיים, מרכז לאימונים לוגיסטיים, מגוון מאמנים (סימולטורים), מתקני אימון מגוונים ואמצעים חדשניים כמו חדרי בריחה המספקים מעטפת מקצועית לאימונים רחבי היקף.

בשעת בוקר מוקדמת ירדו המפקדים הבכירים ממסוקי חיל-האוויר היישר אל מרכז בסיס זרוע היבשה. הביקור שהחלו איננו עוד ביקור שגרתי. המרכז, שעוסק רבות בסימולציות לחימה ודימוי קרוב ככל האפשר לדבר האמיתי, העניק לפורום הפיקוד הבכיר תרגול מוחשי במסגרתו חשו את הלחימה הקרקעית מקרוב. "פתחנו בסקירה של מפקד המל"י שהציג לפורום את האתגרים והמורכבויות של האימון ביבשה. בהמשך למדנו על מאמני הפעלת האש, צפינו בתרגיל לחימה בשטח בנוי במהלכו נחשפנו ליכולות האימון המתקדמות שמוענקות לכוחות היבשתיים במקום ושמענו על יכולות התחקור המתקדמות שקיימות במל"י", פירט סא"ל מ'.

במהלך היום התכנסו המפקדים בחדר התדריכים לסקירה של תא"ל סער צור, מפקד המל"י. "משימתנו המרכזית היא להכין את כל יחידות היבשה למלחמה", אמר תא"ל צור ופירט אודות משימותיו ויכולותיו של המרכז. בתום הסקירה, קיבלו הבכירים הצצה למאמנים השונים במרכז שמספקים אימון אל מול מגוון רחב של תרחישים ומשימות, מרמת הפרט ועד רמת הגדוד. הבכירים התנסו במאמנים אשר מדמים סביבה מבצעית דינאמית ובשולחן דיגיטלי המדמה את שדה הקרב.

חברי פורום המפקדים נדרשו לתפעל סיטואציות מדומות, לקבל החלטות ולתחקר את תוצאותיהם. "החוויה שמספקים במל"י מאתגרת את החשיבה המבצעית. אתה מחליט, למשל, לתקוף נקודה מסוימת ורואה איך ההחלטה שקיבלת משפיעה על שדה הקרב", ציין אל"ם א'. "אחד המאמנים במל"י מדמה מבנה עד לפרטים הקטנים ביותר. מחוץ לחלונות המבנה נמצאים מסכים, כך שחוליית הפיקוד שמתאמנת רואה מה קורה מחוץ למבנה בזמן אמת. ההחלטות שמתקבלות שם עוברות למאמן "DOME" (כיפה) המדמה עמדת תצפית ממבנה אחר, ומשם למאמן שמדמה את כוחות התותחנים שיורים אל עבר נקודה מוגדרת. כך ניתן לתרגל את קבלת ההחלטות והמימוש שלהן בשטח".

מסרבל טיסה למדי ב'
מפקדי החיל לא רק צפו מן הצד במתרחש במרכז: הם נסעו בשיירת האמרים ברחובותיו הצרים של הכפר, בפיתולים ובפניות החדות, כשמסביבם קולות נפץ, ירי ועשן. לבסוף עצרה השיירה בכיכר מרכזית ומוקפת מבנים. המפקדים נכנסו לאחד הבניינים ועלו במדרגות לראשו. מסביב נשקף הכפר שמורכב ברובו ממבנים אפורים עשויים יציקות בטון.

זהו מתקן האימונים ללחימה אורבנית (מאל"א) הבנוי ממבנים המחולקים לרובעים שונים, כשלכל רובע מאפיינים ייחודיים. המתקן מאפשר אימון של מספר גדודים במקביל וכולל מנהרות תרגול תת-קרקעיות. בהמשך, צפו הבכירים בהדגמה חיה לתרגיל לחימה בשטח אורבני שהתבצע על-ידי פלוגת הסיור של חטיבת גבעתי. הם נכנסו למנהרות, ירו בנשק מדומה והתנסו בהפעלת אמצעי ביום אויב.

לחלק ממפקדי הבסיסים שלקחו חלק בביקור ההדגמות היו רלוונטיות במיוחד, כיוון שהטייסות והיחידות שעליהן הם מפקדים יוכלו להתאמן בעתיד יחד עם הכוחות הקרקעיים במאל"א. "מפקד בסיס רמון, למשל, הבין את התרומה שאימון שכזה יכול לתת לטייסות מסוקי הקרב הפועלות בבסיסו והיום הזה יעודד אותו לשלוח אותן להתאמן יחד הכוחות", הדגיש סא"ל מ'. "כמפקדים בכירים בצה"ל, מפקדי החיל רואים חשיבות רבה בשדרוג יכולות האימון של הכוחות המתמרנים ובחיזוק שיתוף הפעולה שלהם עם חיל-האוויר. המפקדים העידו כי אפילו רק מהסתובבות בשטח הבנוי הם לקחו דוגמאות לעולמות העיסוק שלהם".

"אחד הדברים שהרשימו אותי הוא שאנשי המל"י מציעים גם שירותי אימון לשדה", גילה אל"ם א'. "כלומר, האימון לא מתבצע רק בתוך המל"י. אנשיו מעבירים את היכולות שלהם גם לשטח, ויכולים להגיע עם אמצעי אימון וקרון תחקור לכל מקום בארץ. כך ניתן להגיע ליותר אנשים ולספק להם רמת אימון מקצועית יותר". אל"ם א' בטוח שהביקור יתרום לשיתוף הפעולה העתידי בין חיל-האוויר לזרוע היבשה. "כשאתה נחשף ליכולות כאלו, אתה מבין את חשיבות שיתוף הפעולה. חיל-האוויר יכול לתרום למאמץ הזה, אבל לא פחות מכך - גם להיתרם בעצמו".