כיצד הופכים ללוחמי הגנה אווירית?

31.01.2019 | נועה רוקני
לוחמות ולוחמי הגנה אווירית חדשים סיימו את הכשרתם, נשבעו בכותל וקיבלו את הכומתה האפורה. כעת הם יגיעו לסוללות השונות, אך לא יישארו שם זמן רב. הכירו את הלוחמים שמפעילים את מערכות הנשק המתקדמות בעולם

סוללות ההגנה האווירית פרוסות באתרים שונים ובתיאום עם מטוסי חיל-האוויר, ושומרות על אזרחי המדינה מפני איומים אוויריים כגון רקטות, טילים ומטוסי קרב. בשבועות האחרונים הצטרפו לחיל לוחמות ולוחמי הגנה אווירית חדשים, זאת לאחר שסיימו את הכשרתם המקצועית. הם הוצבו בסוללות השונות, אך לא יישארו שם זמן רב. בעוד מספר חודשים יחזרו הלוחמים לביסל"א (בית-הספר להגנה אווירית), כאשר המתאימים יתחילו את מסלול הפיקוד והשאר ימשיכו למסלול היירוט.

בין הלוחמים החדשים נמצא רב"ט אלן רוייטמן, לוחם "כיפת ברזל", אשר סיים את הקורס בהצטיינות. סיפורו של אלן איננו שגרתי. "עליתי ארצה לפני כשלוש שנים מאוקראינה בגלל מלחמת האזרחים. המלחמה הפכה את החיים באזור שלי לבלתי אפשריים. הדרך היחידה להמשיך את החיים הייתה לעלות לישראל".


צילום: נעם נחום

אחוות לוחמים
כבר בטירונות, כשהם נמצאים רק מספר ימים בצבא, מחולקים הלוחמים והלוחמות לפלוגות, מחלקות וכיתות על-פי מערכות הנשק השונות. הם פוגשים לראשונה את החברים איתם יבלו את שירותם הצבאי ומכירים אותם לעומק. "הדבר מאפשר להטמיע אצל הלוחמים ערכים של רעות, אחוות לוחמים ועזרה הדדית כבר משלב מוקדם", מציין סא"ל יהונתן שבתאי, מפקד מגמת מקצועות בביסל"א. בעת החלוקה למקצועות, ניתן ללוחמים מקום להביע את רצונותיהם באשר למערכת הנשק אותה הם מעוניינים להפעיל.

"שמעתי הרבה על 'כיפת ברזל' בחו"ל ונחשפתי לתפקידה באמצעות כתבות שהיו בנושא בחדשות ובמהלך הביקורים שלי בארץ", מספר רב"ט רוייטמן. "רציתי מאוד לשרת במערכת הנשק הזו וכך גם קרה בפועל".


תמונת ארכיון

התכנים שמקבלים הלוחמים בטירונות דומים, אך כל מפקד מנסה לחבר את התוכן הכללי למערכת הנשק הספציפית אותה יפעילו הטירונים. "כאשר מתרגלים קליעה במטווחים בטירונות, מפקד הקורס של 'כיפת ברזל' מחבר את זה לעולם התוכן של 'כיפת ברזל', וכך עושים מפקדי הקורס של כלל מערכות הנשק", מסביר סא"ל שבתאי.

מי שמפקדים על הלוחמים אלו לוחמים ששירתו בעברם בסוללה של אותה מערכת נשק. "מכיוון שהם מכירים היטב את החיים בסוללה, הם יכולים לבנות אצל הלוחמים את המוטיבציה ואת הרצון ללמוד, לדעת ולהתמקצע בעולמות ההגנה האווירית".


צילום: מייק יודין

מקצועיות היא שם המשחק
לאחר פרק הרובאות מתחיל הפרק המקצועי. בשלב זה מתמקצע כל לוחם במערכת הנשק שלו, כאשר אורך ההכשרה משתנה בין מערכת אחת לשנייה. "ההתמודדות עם כל מערכת נשק היא קצת שונה. כל אחד לומד את הטכניקה שמתאימה למערכת הנשק שלו, אך המהות היא אותה מהות והלוחמים יכולים ללמוד אחד מהשני", מסביר סא"ל שבתאי. "לוקחים את הלוחמים לצפות ולהכיר את כל מערכות הנשק כדי שיבינו את התמונה הכוללת של עבודת הגנת שמי המדינה ולא רק את הנישה שלהם", הוא מנמק. "הדבר נעשה מתוך ההבנה שלוחם שמבין את המתרחש סביבו, יוכל לתת את המענה הטוב ביותר".

מערך ההגנה האווירית נחשב בשנים האחרונות לאחד המערכים המשמעותיים ביותר לביטחון תושבי המדינה, הן בשגרה והן בחירום. השירות במערך כולל עבודה עם מערכות נשק המתקדמות מסוגן בעולם בשילוב עם שירות בתנאי שטח. לוחמי המערך נדרשים לרמת ביצוע משימות גבוהה ביותר מתוך הבנת המשימה החשובה שמונחת על כתפיהם.


תמונת ארכיון

"ההכשרה הייתה מאתגרת", משתף רב"ט רוייטמן. "שבועות הקליעה היו בעיני התקופה הכי חווייתית ומגבשת בטירונות. הימים הראשונים במטווחים היו מעט קשים עבורי בגלל האירועים שחוויתי בעבר, אך בזכות התמיכה של סגל המפקדים והאמונה שלהם בי הצלחתי להתגבר על הקושי ולהמשיך בהכשרה".