עולם המאמנים עולה שלב

29.01.2019 | כרמל שטרן
עשרות אלפי גיחות נערכו השנה במרכזי המאמנים של החיל. כיצד נראתה השנה החולפת בעולם המאמנים ולאן מועדות פניו? "העוצמה של הכלי הזה היא אדירה מפני שאימונים רבים אנחנו יכולים לבצע אך ורק במאמן"

בשבוע שעבר התקיים כנס מאמנים (סימולטורים) חילי בו נכחו כל מדריכות הסימולטורים בחיל-האוויר, קצינות, קצינים, מפקדי מרכזים ומפקדי טייסות המאמנים. במהלך הכנס דנו המשתתפים על הנעשה בשנה החולפת בעולם התרגול הסימולטיבי, על שיפור יכולות ההדרכה של מדריכות הסימולטור בתחום תחקיר, הערכה, יוזמה והובלת שינוי ועל שיתוף באמצעי הדרכה מתקדמים.

"הקבוצה שנמצאת כאן היום מחזיקה, במובנים רבים, את עתיד המוכנות של חיל-האוויר", נאם ראש להק-אוויר, תא"ל אמנון עין-דר. "מקצוע התעופה הוא מקצוע מסוכן מאוד ויקר מאוד, ועל כן ברור כי חיזוק עולם המאמנים והפיכת אימונים רבים לסימולטיביים, זו הדרך שבה אנחנו צועדים. הקבוצה שנמצאת כאן היא איכותית בצורה בלתי רגילה, בכל הצבא נלחמים עליכן. טכנולוגיה מתקדמת ואנשים איכותיים יעזרו לנו להגיע רחוק מאוד. כמה רחוק נגיע? זה בידיים שלכן. מה שאתן תיזמו ותובילו זה מה שיקרה בחיל, ולכן אני קורא לכן לדחוף קדימה. רק ככה נצליח".


תמונת ארכיון

לפני התקיפה עוצרים בסימולטור
עשרות אלפי גיחות נערכו השנה במרכזי ההדרכה של החיל. כל מרכז מאמנים מעביר הכשרות לאלפי לוחמי צוות-אוויר, מפעילי כטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק), בקרים, מפעילי ל"א, פקחי טיסה, לוחמי הגנ"א ואליהם חוזרים הצוותים לשמירת הכשירות גם לאחר שחרורם.

במהלך הכנס הציגו הדוברים את מגמות עולם האימונים לשנת 2019. בשנה האחרונה, בהובלת מערך המאמנים של מטוס ה"אדיר" (F-35I), החלו לבצע בחיל אימון לפני משימה בו מתרגלים הטייסים את הפקודה המבצעית ממש כפי שיבצעו אותה זמן קצר לאחר מכן באוויר, כך גם במערך "נחשון עיטם" (גאלפסטרים G-550). מגמה זו עתידה להמשיך ולהתפתח, ולהגיע גם לשאר מערכי החיל. במקביל, הטכנולוגיה ממשיכה לשעוט קדימה ואלמנט משמעותי נוסף בשנת 2019 יהיה הבינה המלאכותית.


צילום: אופיר לאופר

"הסימולטורים הפזורים בבסיסים השונים אחראים על ההכשרה ושמירת הכשירות של אנשי חיל-האוויר. מי שמבצעות את ההדרכה והאימון עצמו הן מדריכות הסימולטור - שמבחינתי הן פשוט זהב טהור", פתחה רס"ן ר', ראש מדור מאמנים ואמצעי לחימה בלהק-אוויר. "העבודה שלהן מורכבת ומאתגרת. ככל שנלמד טוב יותר מאימון לאימון, כך העשייה המבצעית של חיל-האוויר תהיה טובה יותר. העוצמה של הכלי הזה היא אדירה מפני שאימונים רבים אנחנו יכולים לבצע אך ורק במאמן".

הזהב של השכונה
במוקד הכנס עמדה השאיפה של אנשי מערך המאמנים לחבר את מדריכות וקצינות הסימולטור למתרחש בחיל כך שיוכלו לאמן טוב יותר. המשתתפים דנו גם במתן כלים הדרכתיים נוספים, ייצור מרחב למידה, שיתוף ידע בין מרכזי האימון השונים וכן עידוד מדריכות הסימולטור להמשיך לשירות קבע כקצינות וכנגדות.


תמונת ארכיון

מקצוע מדריכת הסימולטור מצריך נתונים אישיים גבוהים במיוחד והוא בין התפקידים היחידים בהם נשים מחויבות לבצע שירות חובה של 32 חודשים. בחיל מבינים את חשיבות השמירה על ההון האנושי הזה ופועלים במרץ להעלות את אחוז הנשארות לשירות קבע. "אני רוצה לראות את הקבוצה שנמצאת כאן מגיעה לכמה שיותר תפקידים לאחר שתסיימו את שירות החובה שלכן. כמה שהחיל יראה מכן יותר, כך הוא ירוויח", הדגיש ראש להק-אוויר. "אני מעריך מאוד את העשייה שלכן ואין ויכוח על חשיבותה של תרומתכן. אלה עולמות תוכן שרק הולכים ומתפתחים משנה לשנה".

שינוי של 360 מעלות
בעולם האימון הסימולטיבי נעשתה קפיצת מדרגה משמעותית כאשר בדצמבר 2013 נפתח בטייסת מאמני הקרב בבסיס חצור המלא"ם (מרכז לאימון משימתי). לראשונה, יכלו לוחמי צוות-האוויר להתאמן על ביצוע משימות ספציפיות, לטוס במבנים מקושרים ולהתאמן במציאות מדומה שלא נראתה כדוגמתה עם הקרנת הנופים הנשקפים מהקוקפיט בתצורה של 360 מעלות.


תמונת ארכיון

"מפקד חיל-האוויר הביע רצון שכל התפקידים בחיל-האוויר יהיו פתוחים בפני קצינות הסימולטור", חיזק סא"ל ת', ראש תחום תורה והדרכה (תוה"ד). "אתן עושות עבודה חשובה מאין כמוה. כלוחם צוות-אוויר אני מבין שאתן מייצרות נדבכים מרכזיים ביכולות שלנו. המלא"ם הוקם לפני כחמש שנים. בגיחה הראשונה שלי בו הוצאתי פנקס וכתבתי איך אני יכול להיות טוב יותר אחרי שנים רבות בשירות שלא עשיתי זאת", הוא שיתף. "איכות כוח האדם במערך המאמנים היא מדהימה. אנחנו מבצעים תהליכים ארוכים ויוצרים תפיסה מחודשת של עולם המאמנים. אני לא רוצה שתורידו את הראש, חשוב לי שתיזמו ותחלמו. הכוח נמצא בידיים שלכם".