"הכוח האווירי הוא שותף מרכזי לניצחון בתמרון"

24.01.2019 | נופר בליט
פיתוח תכניות מבצעיות חדשות, מעבר מסיוע לשותפות בין-זרועית וקיום תרגילים משותפים בהיקפים חסרי תקדים: מפקד היחידה לשיתוף פעולה של חיל-האוויר מסכם את השנה החולפת בהיבטי השותפות בין אוויר ליבשה ומסתכל קדימה. "יש הבנה בצה"ל שהמרכיב העוצמתי ביותר במסגרת התמרון הקרקעי הוא אש אווירית"

"היום ברור יותר מתמיד שהכוח האווירי הוא מרכיב מרכזי בתמרון ושותף מרכזי לניצחון בתמרון", פותח אל"ם ד', מפקד היחידה לשיתוף פעולה של חיל-האוויר. "זה בא לידי ביטוי בצורה ברורה בתכניות המבצעיות של פיקוד הצפון ופיקוד הדרום, ובכך שמפקדי מרכזי האש בשני הפיקודים הם אנשי חיל-האוויר. המשמעות היא שיש הבנה בצה"ל שהמרכיב העוצמתי ביותר עבור הפיקודים במסגרת התמרון הקרקעי הוא אש אווירית".

היחידה לשיתוף פעולה היא האמונה בחיל-האוויר על מיצוי ומימוש הכוח האווירי בקרב המשולב. "אמנם היא פחות מוכרת בחיל-האוויר, אך משימתה היא אחת החשובות בצה"ל כי כשהמלחמה תגיע אנחנו נצטרך לנצח בה וכשהתמרון יגיע הוא יצטרך להצליח", מסביר אל"ם ד'. בפעילותה השוטפת, מוציאה היחידה לפועל מבצעים ואימונים, מבצעת הדרכות והשתלמויות, ומפתחת תורות לחימה בתחום השתתפות חיל-האוויר בקרב היבשה. בנוסף, מפעילה היחידה מוצבים ומכלולי שדה לתכנון ושליטה בסד"כ (סדר-כוחות) האווירי המוקצה לכוחות היבשה בגזרות השונות.


צילום: סליה גריון

קפיצת מדרגה
בתהליך שהתרחש לאורך השנים וביתר שאת במבצעים האחרונים, התעצם חלקו של חיל-האוויר בקרב היבשתי. הוכחה לכך ניתן למצוא בתרגיל הגיס רחב הממדים שהתקיים בסוף שנת 2017. התרגיל, מהגדולים שערך צה"ל, הביא לידי ביטוי את הממשק של שלל מערכי חיל-האוויר עם הדרג המתמרן.

"בשנה החולפת מימשנו את הנחייתו של מפקד חיל-האוויר לחיזוק שיתוף הפעולה בין החיל לדרג המתמרן", מגלה אל"ם ד'. תחת הנחיה זו, קיימנו שני תרגילי אוויר גדולים בשנה החולפת. הראשון, תרגיל חטיבת הצנחנים בו לקחו חלק כוחות אוויריים רבים שסייעו בירי חי ובפינוי פצועים. השני, תרגיל אוגדה 162 ('עוצבת הפלדה') בו השתתפו חטיבות חי"ר (חיל-רגלים), שריון ותותחנים, ובמסגרתו תורגל מתאר תקיפה בשטח אויב בשיתוף סד"כ אווירי גדול. "בשני התרגילים הללו קפצנו מדרגה גם בהיבט השילוביות, גם בנוהל הקרב המשותף וגם במוכנות האופרטיבית".


תמונת ארכיון

לאחרונה ערכה היחידה כנס יבשה-אוויר ראשון מסוגו בראשות מפקד החיל שהוקדש כולו להעמקת שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר לזרוע היבשה ולבניית האמון ההדדי. בכנס השתתפו מפקדים בכירים בחיל-האוויר ובזרוע היבשה, בהם מפקדי טייסות, מפקדי בסיסים, מפקדי אוגדות, מפקדי חטיבות ומפקדי גדודים.

"היום הזה מהווה קרש קפיצה לצה"ל כולו. היום אנו שוזרים שיתוף פעולה חשוב מעין כמוהו בין זרוע היבשה לזרוע האוויר", הצהיר בסיום הכנס מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק. "במסגרת הכנס המשותף סיכמנו על פיתוחים הכרחיים שישמשו אותנו בלחימה ועל אימונים משותפים שלא נראו בעבר כדי לשפר את הכשירות של שתי הזרועות. כמו כן, בוצעה למידה משותפת על מנת לשפר את מוכנותם של קציני המחר שיובילו את הכוחות המתמרנים בשדה הקרב".


תמונת ארכיון

פחות שיתוף פעולה, יותר שותפות
מפקד היחידה לשיתוף פעולה שם לפניו את הכותרת - פחות שיתוף פעולה, יותר שותפות. "המשימה היא משותפת", הוא אומר. "תפקיד הצבא הוא לנצח. ניצחון בתמרון זו איננה רק משימה של מפקד האוגדה או החטיבה, זו משימה של חיל-האוויר. תפקיד היחידה הוא להביא את החיל למקום בו הוא מבין את המשימה ומיישם אותה".

את השינוי התודעתי הזה מנסים להטמיע בין היתר באמצעות שינוי סמנטי, כך שהמונח סיוע הוחלף בשותפות וניצחון בתמרון. "סיוע הוא מתן עזרה למישהו אחר לבצע את עבודתו. אני לא תופס את המשימה שלנו באופן הזה וגם חיל-האוויר לא רואה בכך סיוע", מנמק אל"ם ד'. "זו איננה האוגדה שנכשלה במשימה או לא הצליחה להגיע מנקודה אחת לאחרת. משימתו של מפקד האוגדה היא המשימה שלנו, ואם האוגדה נכשלה - אנחנו נכשלנו. כשחיל-האוויר מביא את יכולותיו ועוצמתו לשדה הקרב - אין צבא או ארגון בסביבתנו שיודע להתמודד אתנו, ולכן אנחנו צריכים להיות שם ולנצח. כשנוצרת ההבנה שהמשימה שלנו היא משותפת, נבנה אמון הדדי ונולדת שותפות".


תמונת ארכיון

כאשר נשאל אל"ם ד' מה מתכננת היחידה לשנה הקרובה, הוא משיב בפשטות: "יותר. אנחנו מתכננים להאיץ ומובילים תכניות מבצעיות שקרובות לאישור. בנוסף, אנחנו מקדמים תהליכים בעולם תכניות האש האוויריות לחטיבה ולאוגדה, והשינויים הגדולים כבר מתחילים לרקום עור וגידים". גם השנה נמצאים בתכנון מספר תרגילים אוויריים גדולים ויתקיים כנס נוסף בראשות מפקד חיל-האוויר עם מפקדי האוגדות והחטיבות. "אנו שמים דגש חזק על חיבור בסיסי וטייסות החיל לעולם התוכן של השותפות, דבר שיבטיח הצלחה בשדה הקרב ובוודאי ישרת את מטרת הניצחון בתמרון".