גבוה ורחוק יותר: ניסוי מוצלח למערכת "חץ" 3

22.01.2019 | נועה רוקני
המכ"ם זיהה, המיירט שוגר ופגע: הבוקר (ג') הושלם ניסוי במערכת הנשק "חץ" 3 המיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הצלחת הניסוי - אבן דרך ביכולת המבצעית של ישראל להגן על עצמה כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה

מנהלת 'חומה' במפא''ת (המינהל למחקר, פיתוח אמל''ח ותשתית טכנולוגית) שבמשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) ביצעו היום (ג') בשעה 06:44 ניסוי מוצלח במערכת הנשק "חץ" 3 המיועדת ליירוט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הניסוי בוצע משדה ניסויים במרכז הארץ, בהובלת התעשייה האווירית ובהשתתפות חיל-האוויר.

לאחר שיגור המטרה גילה אותה מערך המכ''מים של מערכת ה"חץ" והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, אשר ניתח אותה וביצע תכנון מלא ליירטה. עם השלמת התכנון, שוגר לעבר המטרה מיירט "חץ" 3 אשר השלים את משימתו בהצלחה מלאה. הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה.


צילום: משרד הביטחון

מדובר בניסוי נוסף ומתוכנן בתהליך הפיתוח של מערכת "חץ" 3. "מטרת הניסוי היא להוכיח את יכולותיה המתקדמות של מערכת הנשק, ביניהן יכולת יירוט מטרה ארוכה בגובה רב. הרעיון הוא ליירט את המטרה כמה שיותר גבוה ורחוק באמצעות טיל 'חץ' 3", מסביר סא"ל י', מפקד גדוד "חרב מגן" המפעיל את מערכת הנשק "חץ". "יום הניסוי נפתח באימונים אחרונים ובנוהל ספירה יורדת - בכל דקה רושמים בדיוק מה נדרש לעשות ואיזו מערכת צריך להכין לניסוי. זהו תהליך שמתנהל במשך מספר שעות ובסופו נותנים אישור להתחיל את הניסוי, משגרים את המטרה וכנגד המטרה משגרים את טיל ה'חץ'".

מול כל איום
מערכת הנשק "חץ" הינה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב-שכבתית, שאת פיתוחו מוביל משרד הביטחון באמצעות מנהלת "חומה" שבמפא''ת. מערך ההגנה הרב-שכבתית מבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות: מערכת "כיפת ברזל", מערכת "קלע דוד", מערכת "חץ" 2 ומערכת "חץ" 3.


תמונת ארכיון

לניסוי הנוכחי קדמו מספר ניסויים שנערכו בשנים האחרונות. בחודש פברואר בשנה שעברה ערכו משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים ניסוי טיסה שתוכנן מראש בטיל "רשף" (חץ 3) המופעל על-ידי מערכת הנשק "חץ". במסגרת הניסוי הושמדה מטרה סימולטיבית אשר התגלתה על ידי המכ"ם של המערכת, נתוניה הועברו אל המנ"י (מרכז ניהול יירוטים) ומיירט "רשף" שוגר לעברה.


תמונת ארכיון

בניגוד לניסויים קודמים, הניסוי הנוכחי התבצע מהמנ"י המבצעי של היחידה. "חלק מהניסויים בעבר תופעלו מקרון של התעשייה, אך הפעם הניסוי מתופעל מהמנ"י המבצעי בו יושבים אנשי מערך ההגנה האווירית וממנו מורים על השיגורים", מציין סא"ל י'. "לניסוי קדם תרגול ארוך של מקרים ותגובות על מנת שתהיה מוכנות ברגע האמת, ושהצוותים ידעו לזהות את המטרות וליירט אותן בצורה הנכונה".