כיצד יתאמן חיל-האוויר בשנה הקרובה?

23.01.2019 | כרמל שטרן
פעילות במרחב העמימות, עיסוק במיומנות אל מול איומים בזירה ושילוב הדור החמישי במשימות החיל: אלו רק חלק מהתוכניות של חיל-האוויר לשנה הקרובה. עולם האימונים עולה שלב

מטוסי חיל-האוויר כבר ממריאים אל שמי שנת 2019. חלקם עושים את דרכם למשימות מבצעיות ורבים מהם מחממים מנועים לקראת עוד אימון מאתגר. במהלך שנת 2018 הקדיש חיל-האוויר מחצית משעות הטיסה שלו לפעילות אימונים ורשם עשרות אלפי שעות תרגול באוויר. לאור השינויים הרבים מבית ומחוץ, האיומים והזירה המשתנה ללא הרף, נערך חיל-האוויר לעתיד לבוא ומכשיר את אנשיו לפעילות מיטבית בכלל הזירות. משיתופי פעולה בינלאומיים ועד להטמעת הדור החמישי, אתר חיל-האוויר מציג בפניכם את עיקרי תכנית האימונים של החיל לשנת 2019.

"האויב שלנו ממשיך להתקדם, גם בהיבטים טכנולוגיים וגם בשיטות הפעלת הכוח. קצב ההתעדכנות הוא גבוה והמגוון בבעלותו הוא רחב ומאתגר", מדגיש אל"ם א', ראש מחלקת אימונים. "בשל כך אנחנו ממשיכים להתקדם ומפתחים את יכולותינו ואת שיטות העבודה שלנו. אנחנו בונים את האימונים כך שנוכל להתמודד עם אויב שמשתנה בן רגע. תכנית האימונים מתמקדת בפעילות במרחב העמימות, מרחב אי-הבהירות בו אנחנו נלחמים בזירה ולא יודעים בדיוק איך יפעלו מולנו. עלינו להיות גמישים, לדעת להפעיל את הכלים המתאימים ביותר לאותה סיטואציה ולהתאים את עצמנו בזמן אמת".


תמונת ארכיון

הולכים אל הלא נודע
אותו חוסר וודאות מהווה מרכיב מרכזי בתכנית האימונים לשנה הקרובה. "עשינו תהליך עבודה מעמיק במסגרתו קראנו לעומק את הערכת המצב המבצעית והמודיעינית, וגזרנו מתוכה כיצד עלינו להתאמן בשנה הקרובה". בנוסף לפעילות במרחב משתנה, יבלוט בשנה הקרובה העיסוק במיומנות ומקצוענות אל מול האיומים בזירה, רציפות תפקודית וסביבה רשתית, שיתוף פעולה יבשתי-אווירי ושילוב הדור החמישי במשימות חיל-האוויר.

כבר באמצע השנה שחלפה ישבו אנשי החיל במטה ובבסיסים יחד עם ראשי המדורים בדרגת רס"ן, זאת על מנת לגבש יחדיו את התחומים בהם יתמקד חיל-האוויר באימוניו בשנה הקרובה. הבחירה לפתוח את הדיון לראשי מדורים לא הייתה מקרית, והתקבלה בשל ההבנה כי הקצינים הללו הם המחוברים ביותר לעבודה בשטח ויתנו זווית חשובה לתהליך בניית תכנית העבודה.


תמונת ארכיון

לבד משיתופם בבניית מיקוד האימון לשנת 2019, נעזרו אנשי החיל בראשי המדורים גם בתהליך כתיבת הערכת המצב לעולם האימונים. "הצוותים הובלו על-ידי מפקדים בדרגת רס"ן מתוך אמונה כי שינוי, ואנו מאמינים שהגיעה העת לשינוי כזה, יובא בצורה הטובה ביותר מדרג זה במטה ובשדה. דרג זה לא מקובע במחשבותיו לאופן בו אימנו אותו ונמצא בנקודת השפעה מיטבית", כך נכתב בפתיחתה של הערכת המצב.

"לראשונה גזרנו מהתכנון הכללי דגשים לכל מערך בחיל. עד היום, כשמפקד טייסת קיבל את מסמך האימונים הוא ראה כותרות גדולות ופגש אתגר בפריטת אותן כותרות ליישום בפועל", הדגיש אל"ם א'. "היום כל מפקדי הטייסות מקבלים מסר ממוקד ואחיד תוך שימור חופש הפעולה, מרחב היצירתיות והדינאמיות שלהם בפיקוד".


תמונת ארכיון

התחזית
מלבד תכנון שנת 2019, עמלו בחיל בשנה וחצי האחרונות על כתיבת הערכת מצב ייעודית לעולם האימונים שצופה עד לשנת 2023. "מצבנו טוב ובוודאי שאיננו מצויים במשבר, אך אין עובדה זו מסירה מאתנו את האחריות להמשיך לבחון ולהתקדם על מנת להיות מאומנים, מיומנים וכשירים למשימותינו, מורכבות ככל שיהיו", הודגש בדברי הפתיחה של הערכת המצב.

"כתיבת הערכת מצב בתחום האימונים נעשית אחת לחמש שנים. בזמן הזה חיל-האוויר מסתכל על צורכי האימון שנגזרים בין היתר מהערכת המצב המבצעית", מוסיף אל"ם א'. "עלינו להתאים את האיומים שמולם אנחנו מתאמנים לאיומים שאיתם אנחנו מתמודדים במציאות, שהם איומים מתקדמים ומתפתחים. אנחנו עתידים לשדרג את אמצעי ההדרכה שלנו, בהם אמצעי ביום אויב, מאמני טיסה ומערכות אימון המורכבות בתוך המטוסים - החל מטילי אימונים וכלה בדימוי האיום במערכות המטוס דוגמת שיגור טק"א (טיל קרקע-אוויר) וירטואלי. עוד אנחנו מתכוונים לשפר את אמצעי התחקור בכלל המערכים ולשפר את ניהול האימון".


תמונת ארכיון

"אחת השאלות שבהן התמקדנו היא כיצד אנחנו מתכוונים לשלב את מטוסי הדור החמישי באימונים ובמתארים המבצעיים. היום אנחנו מאיצים את התהליך והגדרנו את שילוב הדור החמישי כאחד מהיעדים המרכזיים שלנו לשנה הקרובה", מסכם ראש מחלקת אימונים. "אנחנו משלבים את מטוס ה'אדיר' (F-35I) בטיסות, בתחקירים ובתדריכים עם הדור הרביעי, ומעבירים את הידע בין הגורמים השונים בחיל על מנת למקסם את יכולותיו ואת השימוש בו. ההשפעה של הדור החמישי היא חיובית מאוד. מטוסי ה'אדיר' מקדמים גם טייסות שאינן שייכות לדור החמישי ומקדמים אותנו כארגון".