בוגרי קורס-טיס 177 קיבלו כנפיים

26.12.2018 | נופר בליט
מסע של שלוש שנים הגיע לסיומו: בוגרי קורס-טיס 177 עמדו היום בפעם האחרונה בהחלט על רחבת המסדרים בבסיס חצרים, קיבלו את כנפי הטיס הנכספות והצטרפו אל שורות לוחמי צוות-האוויר בחיל

שמי בסיס חצרים תכולים, שלווים וריקים מעננים. סביבתה של רחבת המסדרים, לעומת זאת, הומה אדם וההתרגשות מורגשת בכל פינה. בוגרי קורס-טיס 177 עמדו היום (ד') בפעם האחרונה על רחבת המסדרים וקיבלו את כנפי הטיס בטקס שנערך במעמד ראש הממשלה ושר הביטחון, ראש המטה הכללי ומפקד חיל-האוויר. בקהל אלפים מבני משפחתם, חברים קרובים ופרחי-טיס צעירים שהגיעו לברך את לוחמי צוות-האוויר שיגנו מעתה על שמי ישראל.


צילום: קורל דביר

"חיל-האוויר נמצא בשיא עוצמתו, זו זרוע אסטרטגית מובילה שיש לה השפעה מכרעת על המאזן האסטרטגי באזורנו", אמר ראש הממשלה ושר הביטחון, מר בנימין נתניהו. "עם ישראל סומך עליכם ואני סומך עליכם. אני מלווה את טייסנו כל הזמן. בדרך-כלל בשעות הקטנות של הלילה אני ממתין ער ליד הטלפון האדום כדי לשמוע מהמזכיר הצבאי שהמשימה, מורכבת ככל שתהה, בוצעה בהצלחה, ולא פחות חשוב - ממתין לשמוע שכל כוחותינו שבו הביתה בשלום. מסדר הכנפיים שלפנינו מייצג את הדור הצעיר, מילידי ישראל ועד עולים ובני עולי. יש לכם משימה אחת והיא עמדה במוקד ההכשרה שלכם - להגן על המולדת ולנצח במלחמה".


צילום: נעם נחום

הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, פנה אל הבוגרים בדבריו: "בתוך זמן קצר תיכנסו לתא הטייס, אך הפעם תהיה האחריות שבה תשאו כבדה ומוחשית אף יותר. בעודכם ניצבים בראש הכוח וכשלרשותכם כלי-הטיס החדשניים בעולם, תגביהו עוף אל משימות בעלות משמעות אסטרטגית וטקטית כבדת משקל. בכל עת תדרשו לחצות את גבולות האפשרי, להתאים את עשייתכם למציאות המשתנה, ולהישיר מבט חד ובוטח אל עבר האתגרים למען העמידה במשימה. בשם צה"ל כולו, בשם אזרחי המדינה ותושביה - טוסו בשלום, בצעו משימותיכם ושובו בשלום".


צילום: קורל דביר

המשמרת שלהם
"בשנה האזרחית, שתסתיים בעוד ימים אחדים, פעל החיל במספר זירות ובהיקפים נרחבים", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "מטוסינו הגנו ותקפו, וטייסי החיל הפגינו אומץ לב. תוך שיתוף פעולה יוצא דופן עם אגף המודיעין, מנענו הקמתה של יכולת צבאית איראנית בסוריה. זהו לא סוף הסיפור ואם נידרש לכך - נפעל באותה הנחישות, באותו הדיוק ועל בסיס אותה המקצוענות של אנשי החיל - על הקרקע ובאוויר. אתם הבוגרים עומדים כאן לפניי ועתה זוהי המשמרת שלכם. אני יודע שגם אתם תהיו כוח מגן לאזרחי מדינת ישראל, כפי שעשו זאת אנשי חיל-האוויר בשבעת העשורים האחרונים".

"הרגע שבו אענוד לכל אחד ואחת מכם את כנפי הטיס הוא רגע של הגשמת חלום לאחר שלוש שנים של עבודה קשה", הוסיף אלוף נורקין. "זהו גם הזמן בו אתם מקבלים על עצמכם מחויבות להגן על הבית, ולהיות דוגמא ומופת עבור הסובבים אתכם - לתחקור ולהצטיינות. אני סמוך ובטוח שכך יהיה".


צילום: קורל דביר

בין לוחמי צוות-האוויר החדשים נמצא סגן י', הראשון מבני העדה האתיופית שמסיים את קורס-הטיס ועתיד לשרת כנווט קרב בחיל-האוויר. לרגל המאורע, נכחו במסדר הכנפיים בכירי העדה האתיופית - רבנים, קייסים, אנשי אקדמיה ונכבדי ציבור - שהגיעו כאורחי כבוד של מפקד חיל-האוויר. "הנוכחות שלכם כאן היא מסר חשוב באשר למקומם של אחינו, יוצאי אתיופיה, בצה"ל ובחברה הישראלית", הדגיש אלוף נורקין. "יותר ויותר מבני העדה משרתים בחיל-האוויר. אני גאה בהם כפי שאני גאה בסגן י', בוגר הקורס, שיהיה בעוד רגע לנווט קרב".


צילום: קורל דביר

יש לי כנפיים
מסדר זה מתקיים בסימן 70 שנים למבצע "חורב" לשחרור הנגב, שבמהלכו ביצעו מטוסי החיל גיחות תקיפה, סיור וצילום רבות. ב-17 ימי המבצע, שחתמו את קרבות מלחמת העצמאות, הטילו מטוסי חיל-האוויר 266.5 טון פצצות על 12 יעדים מצריים. לפעולות החיל באותם ימים היה ערך רב בהשגת ההכרעה שהביאה את ממשלת מצרים לחתום על הסכם שביתת הנשק עם ישראל בפברואר 1949.


צילום: קורל דביר

כבכל מסדר, גם השנה התקיים מפגן אווירי מרשים לכבוד אנשי צוות-האוויר החדשים: ראשונים הגיעו מטוסי ה"בז" (F-15) מטייסת 106 ("חוד החנית") אשר הדגימו קרב-אוויר ואחריהם המשיך מטוס ה"שמשון" (סופר-הרקולס C-130J) שביצע הצנחת ציוד. מסוקי ה"שרף" (אפאצ'י לונגבואו) הדגימו ירי מדויק למטרות וניקוי השטח לטובת חילוץ פצועים על-ידי מסוק ה"ינשוף" (בלאק-הוק) ולוחמי יחידה 669 (יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס). את המפגן חתמו מטוסי הצוות האווירובטי שביצעו את תרגיל השושנה האנכית ומטוס ה"אדיר" (F-35I) שחלף מעל הקהל הנרגש.


צילום: קורל דביר