כיצד יראה חיל-האוויר בשנת 2019?

30.12.2018 | כרמל שטרן
רגע לפני ששנת 2019 נכנסת בסערה, התכנס הפורום הבכיר של חיל-האוויר להצגת עקרונות התכנית לשנה הקרובה. בתכנון: חיזוק שיתוף הפעולה הבינלאומי, רכש כלי-טיס חדשים, העברת החיל לדור החמישי ובעיקר - מוכנות לכל תרחיש

רגע לפני ששנת 2019 נכנסת, התכנס הפורום הבכיר של חיל-האוויר לתחקיר על השנה החולפת ולהצגת העקרונות לבניית התכנית של השנה הקרובה. במוקד העשייה המתוכננת לשנה הקרובה, בולט העיסוק בגזרה הצפונית ובפעולות המב"ם (המערכה שבין המלחמות), ההחלטה על רכש מחליף למסוק ה"יסעור" (CH-53) הוותיק ופלטפורמות נוספות, המשך התעצמות מערך ה"אדיר" (F-35I) והתאמת חיל-האוויר אל הדור החמישי. עוד יתמקד החיל השנה בחיזוק שיתוף הפעולה הבינלאומי ובתהליך העברת בסיס שדה-דב לבסיס חצור.


תמונת ארכיון

במהלך כנס תכנית העבודה, בו השתתפו לראשונה גם קצינים בדרגת רס"ן, הציגו ראשי הלהקים את המשפיעים ואת המרכיבים של התכנית לשנה הקרובה. "אני גאה בכם וגאה במה שחיל-האוויר עשה השנה. לא ויתרנו. חווינו השנה פעילות מבצעית שלא ראו כמותה במדינה שלא בעת מלחמה - הן בעצימות והן בהשפעה שלה", סיכם מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, את השנה החולפת. "התפאורה של 2019 היא מזרח תיכון דינאמי ותמונה עולמית דינאמית שמשפיעה עלינו מאוד. אני מאמין שהשנה הזו תהיה שונה מקודמתה ותתאפיין בפעילות מבצעית הדוקה ומדויקת יותר".

בשנת 2018: הוכפלה צריכת החימושים
הפלת מל"ט (מטוס ללא טייס) איראני, מטוס קרב סורי וכלי טיס-בלתי מאוישים, מבצע "בית הקלפים" כנגד ההתבססות האיראנית בסוריה, תקיפת יעדי טרור ברצועת עזה ויירוט שיגורים אל עבר ישראל, חילוץ הנערים מזירת האסון בנחל צפית, סיוע במאמצי סיכול טרור האש, פעילות מב"ם עיקשת בגזרה הצפונית וחילוץ הכוח המיוחד משטח רצועת עזה: זהו רק חלק קטן מהפעילות המבצעית שהוביל חיל-האוויר בשנה החולפת. הייתה זו שנה רבת תהפוכות, מלאה בפעילויות קרובות ורחוקות, ימי לחימה עצימים וכוננות מתמדת. בכנס תכנית העבודה סיכם תא"ל תומר בר, ראש מטה חיל-האוויר, את שנת 2018: "קצב השינויים בזירה הוא מהיר מאוד ומעורבות המעצמות ניכרת. כמות החימושים שנצרכו הוכפלה בהשוואה לשנת 2017 וביצענו מעל 500 גיחות במסגרת פעילויות המב"ם".


צילום: נעם נחום

גם בתחום שיתוף הפעולה הבינלאומי רשמה שנת 2018 הישגים משמעותיים. בגולת הכותרת ניצב כנס מפקדי חילות-האוויר הבינלאומי, אליו הגיעו בכירים מלמעלה מעשרים מדינות. השנה החלה בתרגיל ה"ג'וניפר קוברה" של מערך ההגנה האווירית ומקבילו האמריקאי, ונחתמה בתרגיל ה"סקיי אנג'לס" - תרגיל החילוץ הבינלאומי הגדול ביותר שהתרחש בישראל. כמו כן, טייסת 120 ("ענקי המדבר") המריאה לאלסקה והשתתפה בתרגיל ה"רד-פלאג" האמריקאי, והתקיימו תרגילים רבים בשיתוף יוון וקפריסין. ומה בתוכנית לשנת 2019? בראש ובראשונה תרגיל ה"בלו-פלאג" הבינלאומי שיארח חיל-האוויר בפעם הרביעית. בתרגיל, שיערך בבסיס עובדה הדרומי, ישתתפו מדינות רבות, בהן ארה"ב, יוון וגרמניה.

המוכנת חייבת להימשך
תא"ל ניר ברקן, ראש להק מבצעי-אוויר (רמ"א), סקר את המפה הגיאופוליטית המקיפה את מדינת ישראל. "אי-היציבות האזורית נמשכת. ישנה נוכחות בינלאומית רחבה בזירות השונות שמשפיעה עלינו מאוד", הוא הדגיש. "כמעט בכל שבוע יוצא עדכון של להק המודיעין על שינויים משמעותיים בזירות. זירת עזה דרוכה ונפיצה, ובכלל הזירות ישנם מאמצי הצטיידות במערכות הגנה אווירית ובטילים מדויקים. בשנת 2019 המוכנות חייבת להימשך. הדיוק בביצוע - משלב התכנון והמודיעין ועד למבצעים בשטח - הוא קריטי".


צילום: נעם נחום

נושא מרכזי נוסף שמעסיק את בכירי החיל הוא התוכנית הרב-שנתית "גדעון" שהוביל הרמטכ"ל ותגיע לקיצה בקרוב. בשנת 2019 יעסקו בכירי צה"ל בתכנון התוכנית הבאה ויינתן קשב רב להתעצמות חיל-האוויר ורכש פלטפורמות חדשות, ביניהן מחליף למסוק ה"יסעור" ורכש מטוס תדלוק חדש. במוקד המאמצים לשנה הקרובה נמצאת גם תכנית להעברת החיל לדור החמישי והתאמתו למהפכת הדיגיטל.

עוד הוצג בכנס כי בשנה האחרונה 14 אחוזים מכלל שעות האימון האוויריות במטוסי קרב התבצעו במאמנים (סימולטורים) וכי מספר זה עתיד להתעצם בשנה הקרובה. מגמה זו תתפתח גם למערכים טסים נוספים, ביניהם מערך הכטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק), ובמהלך השנה הקרובה תותנע בנייתו של מלא"ם (מרכז לאימון משימתי) נוסף בחיל. המלא"ם הינו הסימולטור המתקדם ביותר של החיל, בו יכולים המתאמנים לדמות גיחה באופן מציאותי, לראות ולתקשר אחד עם השני, וכן להתאמן בצוותים.


תמונת ארכיון

"המשימה שלנו היא לנצח"
תכנית שהחלה בשנת 2018 ותמשיך להתרחב גם בשנה הקרובה הינה תכנית "אנשים" בהובלת להק כוח-האדם. התכנית כוללת למעלה מ-130 תהליכי עבודה למען רווחת הפרט ושיפור תנאי המשרתים בקבע, ביניהם תכנית אקדמית למשרתי המערך הטכני, מענקים למשרתי בסיס עובדה בשל המעבר לערבה וסבסוד פתרונות רפואיים.

אחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני חיל-האוויר הוא אתגר כוח האדם שכולל את העלאת אחוז אנשי הקבע אשר נשארים לחתימה שנייה והתמודדות עם קיצור משך שירות החובה. אתגר נוסף שעומד לפתחו של החיל הינו הרחבת תכנית "פלדה כחולה" למעורבות חיל-האוויר במוסדות החינוך. התכנית כוללת בתוכה מספר מסלולים לאיתור תלמידי מבתי-ספר מקצועיים ועיוניים שבסיום הכשרתם ישולבו במערך הטכנולוגי של החיל.


תמונת ארכיון

"בראש ובראשונה, המשימה שלנו היא לנצח", סיכם מפקד חיל-האוויר. "נבצע את המערכות אליהן נידרש בצורה הטובה ביותר, גם את אלו שאנחנו מובילים וגם את אלו שאנחנו משתתפים בהן. ברמה האישית, חשוב לי שנתחקר באופן נוקב קודם כל את עצמנו. אני מצפה מכל אחד מכם לחזק את היוזמה ואת תחושת המסוגלות של המשרתים מכלל המדרגים. יש לנו עוד המון מקומות להשתפר בהם, וזה בדיוק מה שאנחנו מתכננים לעשות".