כאלף מורים ביקרו בבסיסי חיל-האוויר

13.06.2018 | כרמל שטרן, נופר בליט, אילי פארי ושילה לב
כאלף מורים מילאו אמש (ג') את בסיסי חיל-האוויר מצפון ועד דרום במסגרת המיזם החילי "מאווירים את זה הלאה", שמטרתו להצדיע למורים במדינת ישראל ולחזק את הקשר בין החיל למערכת החינוך. "מערכות החינוך והביטחון הינן שני חלקים של אותו שלם, שהוא החוסן, העוצמה והביטחון הלאומי של מדינת ישראל"

כאלף מורות ומורים מרחבי הארץ התארחו אמש (ג') בבסיסי חיל-האוויר, זאת במסגרת המיזם החילי "מאווירים את זה הלאה" בסימן 70 שנים לחיל-האוויר. המיזם הינו פרויקט משותף של חיל-האוויר, משרד החינוך וחיל החינוך והנוער אשר חברו למשימה משותפת - אירוח מורי בתי-הספר התיכוניים בבסיסי החיל, זאת במטרה להצדיע למורים במדינת ישראל ולחזק את הקשר בין החיל למערכת החינוך.


צילום: קורל דביר

המיזם החילי נפתח בבסיס פלמחים במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, שר החינוך, נפתלי בנט וכלת פרס ישראל, אשת החינוך מרים פרץ. "מצאנו לנכון להוקיר את המורים ולפתוח עבורכם את בסיסי חיל-האוויר", פנה אלוף נורקין אל המורים שהגיעו לבסיס. "אנחנו נהנים מהפירות שלכם. למורים ולמחנכים יש מקום עצום בביטחון ובעשייה הלאומית".


צילום: קורל דביר

המיזם החילי מתקיים מדי שנה ועוסק באוכלוסיות שונות ובקשר ביניהן לבין החיל. לאורך היום פקדו המשתתפים את הבסיסים השונים, ביקרו בטייסות, פגשו את אנשי צוות-האוויר וצוותי הקרקע וראו מקרוב את כלי-הטיס שמפעיל החיל. בהמשך נערכו מעגלי שיח השתתפות המורים ואנשי החיל, בהם דנו בסוגיות חינוכיות וערכיות. "החינוך לא נגמר בבית-הספר. אנחנו ממשיכים את העבודה שלכם", הדגיש תא"ל נמרוד שפרוני, מפקד בסיס פלמחים. "אנו עוסקים בחינוך החיילים, חותרים להעצמת המשרתים בכל הדרגות ומחנכים לערכים".

שני חלקים של אותו שלם
פעם אחר פעם מציינים בוגרי קורס-הטיס את המורה והמחנך כדמות שהשפיעה עליהם יותר מכל, כך שהקשר בין חיל-האוויר ומערכת החינוך בישראל איננו מקרי. "היוזמה הזו של חיל-האוויר מדהימה בעיני", אמר השר בנט. "החיל מסמל את המצוינות והאיכות, וכשחיל-האוויר מחליט להוקיר את מורי ישראל יש כאן אמירה חשובה. יש הרבה מה ללמוד אחד מהשני".


צילום: קורל דביר

"בחרנו במיזם כדרך להביע הערכה למורי ומחנכי המדינה", אמר תא"ל נתן ישראלי, ראש להק כוח-אדם. "בראייתנו, מערכות החינוך והביטחון הינן שני חלקים של אותו שלם, שהוא החוסן, העוצמה והביטחון הלאומי של מדינת ישראל. המפקדים עוסקים בראש ובראשונה בפעילות המבצעית, בהגנה של שמי מדינת ישראל, על בטחון אזרחיה ותושביה. במקביל, כלל המפקדים עוסקים באופן שוטף בחינוך, בפיקוד ובחניכת אנשי חיל-האוויר. המטען הערכי והידע המקצועי של חיילי חיל-האוויר נשען על הבסיס הערכי שספגו מהוריהם וממוריהם. בשם כל אנשי חיל-האוויר, אני רוצה לומר תודה למורים ולהוקיר את עשייתם".


צילום: סליה גריון

"בחיל-האוויר אנו רואים את הצבא כהמשך הרציף של מערכת החינוך", הוסיפה אל"ם לימור בוזגלו, ראש מחלקת פרט בלהק כוח-האדם. "לכן אנו שמחים לארח את המורים בבסיסי החיל, מורים שהשפיעו עלינו לאורך כל הדרך. המורים מטפחים ומלמדים את הנוער עד לרגע הגיוס, הרגע בו אנחנו מקבלים את האחריות. אנחנו לוקחים את התלמידה שסיימה י"ב והופכים אותה לחיילת, לוחמת צוות-אוויר, טכנאית, אשת מודיעין, אשת מנהלה או תומכת לחימה".

"מקצוע ההוראה הוא המקצוע החשוב בישראל"
"מקצוע ההוראה הוא המקצוע החשוב בישראל", הצהיר מפקד בסיס תל-נוף, תא"ל פלג ניאגו, בפני המורים שביקרו בבסיס. "יש לא מעט מן המשותף בין הפיקוד לבין ההוראה. שניהם עוסקים בהובלת והנעת אנשים, בהשפעה עליהם ובגידולם".


צילום: סליה גריון

"חשוב לי להעביר ערכים ולגרום לתלמידים שלי לרצות להשפיע על המציאות. כחלק מכך, החיבור של בית-הספר עם הצבא הוא חשוב בעיניי", שיתפה מיכל אבן צור, סגנית מנהלת תיכון "דרכא רמון" בגדרה. את שירותה הצבאי מילאה ביחידת הבקרה האזורית הצפונית ושם גם פגשה את בן זוגה. לימים התגורר הזוג בשיכוני בסיסי חיל-האוויר עובדה וחצור. "ישנם ערכים רבים שלקחתי מחיל-האוויר וחשוב לי ליישם אותם בהוראה. ערכים של שותפות ועבודת צוות, תרומה לא רק לעצמנו אלא גם לאחרים ומנהיגות".


צילום: סליה גריון

"הצבא מקנה אחריות, בין אם מדובר בתפעול של כלי יקר או בפיקוד על חיילים תחתיך", שיתף שלומי טוביאק, מורה ממזכרת בתיה. "אתה נהפך לעצמאי והכישורים שבך באים לידי ביטוי. לפני הצבא למדתי באקדמיה בתחום המחקר. כשהגעתי לצבא שירתתי כמדריך, מה שפתח לי דלת לעולם ההוראה ובזכות כך אני עוסק בתחום כיום".

חוזרת הביתה
סא"ל (מיל') חני פרץ שירתה בחיל-האוויר במגוון תפקידים במערך המנהלה, ולאחר 27 שנות שירות עשתה הסבה להוראה במסגרת תכנית "הטובים לחינוך" בבית-ברל. "אני רואה בהוראה שליחות של ממש וזה נראה לי מאוד טבעי להגיע מהצבא למערכת החינוך, בעיקר בזכות הקשר הבלתי אמצעי שנוצר עם אנשים והיכולת להשפיע עליהם", משתפת סא"ל (מיל') פרץ. "מעבר לעיסוק בתוכן בשנות שירותי בחיל-האוויר, ההנאה הכי גדולה שלי הייתה העיסוק בפן הפיקודי והאישי. כמפקדת תמיד הייתי בשביל האנשים בשביל לתת הזדמנויות, כתף תומכת או אוזן קשבת".

"היחס הבינאישי שלי כמורה לתלמיד יכול להשפיע עליו המון בכל דבר בחיים", מוסיפה סא"ל (מיל') פרץ. "גם במוטיבציה לבוא לבית-הספר, גם בחייו האישיים וגם בהכנה לצה"ל. בתפקיד האחרון שלי הייתי ראש אגף חיילי חובה אז אני מכירה את כל התחום ואת כלל התפקידים, ואני הופכת למקור ידע עבורם. העובדה ששרתתי שירות משמעותי בצה"ל באה לידי ביטוי בתהליך ההכנה של בני הנוער לגיוס וזה נותן לי סיפוק אדיר".


 צילום: סליה גריון

כעת, במסגרת המיזם החילי, חזרה סא"ל (מיל') פרץ לבסיס חצרים בו שירתה. "לחזור לחצרים זה לחזור הביתה. אני גאה בחיל-האוויר על כך שהוא שם את הטיפול בפרט במקום הראשון. אני מרגישה שיש במיזם הזה הכרת תודה לאנשי החינוך בארץ, והעובדה שחיל-האוויר מפנה מזמנו ומקדיש את משאביו כדי להוקיר תודה לאנשי החינוך בישראל היא משמעותית מאוד עבורנו. חיל-האוויר אומר לנו שלמעשה אנחנו שותפים במשימה להפיכת הדורות הבאים של צה"ל ושל מדינת ישראל לטובים ואיכותיים יותר. מה שאנחנו עושים פה, בבתי-הספר, משפיע מאוד על כוח-האדם שמקבל צה"ל. אם מערכת החינוך תדאג שבני הנוער יגיעו הכי מוכנים לצה"ל זה יהיה הרווח של כולנו".