חותמת אחרונה: טיסות מסכמות בקורס-טיס 176

11.06.2018 | אילי פארי
מריחים את הסוף: בשבועות האחרונים עברו כלל חניכי קורס-טיס 176 את טיסת המבחן האחרונה שלהם, הטיסה המסכמת. בכך סיימו באופן רשמי את קורס-הטיס הנכסף. מפקד בית-הספר לטיסה: "אנחנו חיל המודד את התוצאה סופית. לפני שהחניכים הופכים רשמית ללוחמים עליהם להציג תוצאה סופית, וטוב שכך. כשהם נוחתים אנחנו נותנים להם משוב מלא וטיפים שיעזרו להם לבצע את הטיסה טוב יותר"

הם יושבים בחדר התדריכים של הטייסת. השעה עשרה לשבע בבוקר, ומצגת התדריך כבר מוקרנת על המסכים בחדר. לבושים בסרבל הטיסה הירוק, כבר שלוש שנים רצופות, כשהפאצ'ים שעליו מתחלפים כל שישה חודשים. בעוד כשבועיים הכותפת הלבנה שעל כותפות הסרבל תוחלף בדרגות סגן, אבל זה לא משנה את ארשת הרצינות שעל פניהם. כמה דקות נוספות חולפות ומפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, נכנס לחדר, ומיד אחריו מפקד בסיס חצרים, תא"ל אבשלום עמוסי, ומפקד בית-הספר לטיסה, אל"ם ע'. היום יטוסו חניכי קורס 176 את הטיסה המסכמת, הטיסה האחרונה שלהם כחניכים בקורס-טיס.


היום יטוסו חניכי קורס-טיס 176 את הטיסה המסכמת, הטיסה האחרונה שלהם כחניכים בקורס-טיס | צילום: קורל דביר

"זהו יום מאוד חגיגי, בו החניכים מקבלים את הבמה להראות מה הם למדו לאורך כל שנות הקורס במקום בו חיל-האוויר בא לידי ביטוי - באוויר", אומר אל"ם ע', מפקד בית-הספר לטיסה. "יש משהו מאוד חזק בכך שאחרי שלוש שנות קורס, במהלכן לומדים ועוברים דברים רבים יש מבחן שאותו צריך לעבור, ואם לא עוברים אותו לא מסיימים. אנחנו חיל המודד את התוצאה הסופית, ולפני שהחניכים הופכים רשמית ללוחמים עליהם להציג תוצאה סופית, וטוב שכך".

מחניכים ללוחמים
טיסות המבחן המסכמות בקורס-הטיס נפרסות על פני יומיים במהלכם מגיעים רבים מבכירי החיל לטוס עם הצוערים. החניכים שברגע ענידת כנפי הטיסה ייחשבו באופן רשמי ללוחמי צוות-אוויר לכל דבר ועניין.  מאחר ומדובר בטיסת מבחן שתוצאתה הסופית קריטית לסיום קורס-הטיס, החניכים מתכוננים אליה כמו לכל מבחן אחר, ואף יותר.

"הטיסה המסכמת מרכזת בתוכה את כל התכנים שהחניכים למדו בשלב המתקדם: הם מתחילים את הגיחה בטיסת מבנה, עוברים לקרב-האוויר המתקדם ביותר שמגיעים אליו בקורס-הטיס, בודד נגד זוג, ומסיימים עם בלת"מים (בלתי מתוכנן) שהבוחן נותן לחניך בזמן אמת", מציג סרן י', סגן מפקד הקורס ומדריך במתקדם קרב. "זו טיסה מאוד מורכבת וארוכה, ולכן אנחנו מבצעים גיחות הכנה כשבועיים לפני הטיסה עצמה. החניכים טסים עם מדריך שמדמה את הבוחן, כמי שעוסק במתן משוב ופחות בהדרכה. אנחנו מנצלים את הפלטפורמה הזו כדי לתרגל התמודדות עם לחץ ועצמאות בטיסה. כשהם נוחתים אנחנו נותנים להם משוב מלא, וטיפים שיעזרו להם לבצע את הטיסה טוב יותר".


"אנחנו מנצלים את הפלטפורמה הזו כדי לתרגל התמודדות עם לחץ ועצמאות בטיסה" | צילום: קורל דביר

הטיסה עצמה מתנהלת כאשר הבוחן יושב בתא האחורי, במקום מושבו של הנווט, כאשר באפשרותו לאתגר את החניך הנבחן באמצעות אירועים או משימות שלא תכננו על הקרקע. בסוף הטיסה, הם מתחקרים יחד, בוחן וחניך, והבוחן צריך לדרג את רמתו של החניך לפי יכולת הטיסה שלו וסיכויו להיות מספר שתיים במבנה מבצעי בטייסת בעוד כשנתיים.

"אנחנו משקיעים בעתיד שלהם כמספרי שתיים במבנה לא רק באוויר, אלא גם על הקרקע: איך הם מגיעים לתדריך הבוקר, איך הם מגיעים למוביל ואיך הם משלימים אותו, איך מדברים בקשר ואיך לתחקר בצורה כנה ועניינית. אלו היסודות הכי חשובים לכניסה נכונה לטייסת", מציג סרן י'. "בטייסת אנחנו משתדלים לדמות טייסת מבצעית, והדינמיקה בין הסדירים בטייסת לרמה הממונה מדמה כמה שיותר את המציאות בטייסות המבצעיות. זה מקום שקל להתחבר עם הצוערים ולדבר איתם בגובה העיניים. הם בוגרים וקרובים מתמיד לסיום הקורס, ועבורי כמדריך זה המקום בו אני יכול לעצב אותם כלוחמים, ובזה אנחנו עוסקים. הם היו לוחמים בשלבים הקרקעיים, אבל פה זו פעם ראשונה שהם לוחמים אוויריים. הדבר הראשון שאני רוצה להטמיע בהם זה להיות לוחמים ערכיים, אחרי זה אלמד אותם איך לטוס".


"הדבר הראשון שאני רוצה להטמיע בהם זה להיות לוחמים ערכיים, אחרי זה אלמד אותם איך לטוס" | צילום: קורל דביר

חותמת משמעותית
מילים רבות לא יצליחו לתאר את התחושה שחווים החניכים בטיסתם האחרונה, טיסה שמרכזת בתוכה שלוש שנים של טירונות, טיסות מבחן, מתח, סימני שאלה ויעד אחד שלא משתנה - לסיים את הקורס בהצלחה. אבל בכל זאת, איך זה מרגיש לטוס את הטיסה האחרונה? "לא משנה איך נסכל על זה, זו לא עוד טיסה רגילה, וכל היום הזה מלווה בהמון התרגשות שלי היא דווקא עוזרת", מספר סגן א', שטס את טיסת המבחן שלו עם מפקד חיל-האוויר כבוחנו. "אחרי ההמראה הייתי כל כך מרוכז בטיסה ששכחתי מי יושב מאחוריי, אז התפקסתי ועשיתי את המקסימום שלי. אחרי שנחתנו ותחקרנו הייתה מעין תחושה מוזרה של 'מה עושים עכשיו כשאין יותר טיסות?'. יש לנו חודש בלי טיסות עד שנתחיל את הקא"ם (קורס אימון מתקדם). יש אופוריה, אבל אנחנו גם עוד לא מעכלים, הטיסה היום הייתה חותמת משמעותית לתקופה".


"הטיסה היום הייתה חותמת משמעותית לתקופה" | צילום: קורל דביר