70 שנים לתקיפה הראשונה של חיל-האוויר

12.06.2018 | נופר בליט ועדי לשם
70 שנים חלפו מאז תקיפת חיל-האוויר הראשונה בגשר "עד הלום". בגיחה מלאת תושייה ותעוזה, עצרו ארבעה מטוסי "מסרשמיט" שיירה של מאות כלי-רכב מצרים שהיו בדרכים לתל-אביב. באירוע מיוחד בבסיס תל-נוף שוחזרה התקיפה ההיסטורית. "אנו, האנשים שמאחורי המכונות המופלאות, תמיד נהיה ממשיכי דרכם של אנשי 'עד הלום'"

29 במאי, שבעה עשורים אחורה, מלחמת העצמאות. צבאות ערב פולשים לשטחה של מדינת ישראל. עמדת תצפית בניצנים מדווחת על התקדמות טור מצרי גדול המונה כ-1,300 כלי-רכב שעושים את דרכם לכיוון תל-אביב. באותו היום בשעה ארבע אחר הצהריים מגיעים לבסיס עקרון מפקד חיל-האוויר דאז, סא"ל (מיל') ישראל עמיר ז"ל, סגנו אלוף (מיל') אהרון רמז ז"ל וסא"ל (מיל') נחום שריג ז"ל, מפקד חטיבת "הנגב" של הפלמ"ח, ומחליטים להפעיל מטוסי קרב נגד הטור המצרי, שכבר נמצא בפאתי אשדוד.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

ארבעה מטוסי "מסרשמיט", שהגיעו מצ'כוסלובקיה מספר ימים קודם לכן, הורשו להמריא בשעה 19:45 משדה התעופה בעקרון, לימים תל-נוף, על מנת לתקוף את הטור המצרי באזור אשדוד. למרות שהורכבו בחיפזון ולא עברו את כל הבדיקות הבסיסיות, המריאו המטוסים והוטסו על ידי ארבעה טייסים שהצטרפו ללחימה הישראלית - קפטן לו לנארט ז"ל, סא"ל (מיל') מודי אלון ז"ל, אלוף (מיל') עזר ויצמן ז"ל וסגן (מיל') אדי כהן ז"ל.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

המטוסים טסו במבנה מעל אשדוד, הטילו פצצות וצלפו בתותחים, למרות אש שנורתה עליהם. בעקבות התקיפה שקלו מחדש המצרים את תכניותיהם והחליטו להפסיק את התקדמותם. שלושה מהמטוסים נחתו חזרה בעקרון, ואילו מטוסו של אדי כהן ז"ל נפגע והתרסק.


ראש הממשלה דוד בן-גוריון עם מודי אלון, מפקדה הראשון של טייסת "הקרב הראשונה" | תמונת ארכיון

הטייסים פעלו באומץ רב וביצעו את מטס התקיפה הראשון של חיל-האוויר הישראלי, בגשר שנקרא מאז "עד הלום". התקיפה סימנה את תחילת פעילותו של חיל-האוויר ואת תחילתו של המאמץ להשגת השליטה בשמי המדינה.

טבילת האש הראשונה
"היום לפני 70 שנה חיל-האוויר הישראלי המריא לטבילת האש הראשונה שלו, ומאז יכולתנו להגן על עצמנו השתנתה והשתפרה לבלי היכר", אמר תא"ל פלג ניאגו, מפקד בסיס תל-נוף, באירוע שנערך לאחרונה לציון 70 שנים לתקיפה ב"עד הלום". באירוע נכחו סא"ל (מיל') אלכס זילוני, מפקד הבסיס הראשון, וכן אל"ם (מיל') שמואל שפר, מפקד הבסיס במלחמת ששת הימים.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"כשאומרים 'עד הלום' זה נשמע כמו סוף, אך למעשה זוהי הייתה רק ההתחלה", מתאר אבי משה סגל, אוצר מוזיאון חיל-האוויר. "זו הייתה התקיפה הראשונה של חיל-האוויר לאחר קום המדינה. מאז ועד היום נמצאים בבסיס תל-נוף אותם מוסכים בריטים ממלחמת העולם השנייה אשר משמשים את יחידת יא"א 22 (יחידת האחזקה האווירית). השם 'עד הלום' מגדיר שעד נקודה זו הגיע הצבא המצרי ולא התקדם עוד אל עבר תל-אביב. אלוף בני פלד ז"ל, מפקד חיל-האוויר במלחמת יום הכיפורים, היה באותה תקופה מכונאי צעיר בטייסת אשר הכין את המטוסים לפני התקיפה. הוא היה בוגר קורס המכונאים הראשון של חיל-האוויר, ולאחר גיחה זו ביקש לצאת לקורס-טיס אותו סיים בהצטיינות".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"לאחר שנים רבות, זכיתי להיפגש עם קפטן לו לנרט ז"ל, מוביל התקיפה דאז ולאחר מכן מפיק סרטים הוליוודי", ממשיך משה סגל. "היה לו חשוב לשמר את המודעות למבצע 'עד הלום'. ראיינתי אותו וצילמנו במוסך ממנו יצאו המטוסים לתקיפה. הוא לקח על עצמו את האחריות להנצחת זיכרון המבצע שהיה כה משמעותי עבור מדינת ישראל".  


התקיפה בגשר "עד הלום" | איור: דני שלום

גשר לימינו
התקיפה ב"עד הלום" נחשבת ליום הקמתה של טייסת הקרב הראשונה של חיל-האוויר, טייסת 101 ("הקרב הראשונה") המפעילה מטוסי "ברק" (F-16C). במסגרת האירוע, נחתו מטוסי הטייסת בבסיס תל-נוף וביצעו מטס לשחזור התקיפה ההיסטורית. "היה לנו חשוב להעביר מסר לאנשי הדור הצעיר שמשרתים בבסיס יום-יום", אמר רס"ן (מיל') צ', מארגן האירוע. "רצינו שהם יבינו מה היה כאן לפניהם ומה המשמעות הטמונה בכך. היום זה התור שלהם להיות חלק מחיל-האוויר".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"חיל-האוויר צעד אמנם קדימה ביכולותיו המבצעיות, אך אנו, האנשים שמאחורי המכונות המופלאות, נהיה תמיד ממשיכי דרכם של אנשי 'עד הלום' בכל תפקיד ומקצוע, ברוחם ובמופת המקצועי והערכי שהותירו לנו", הדגיש תא"ל ניאגו. "אני רוצה לאחל לנו שנמשיך ונהיה כאלה ועוד יותר מכך, שנמשיך ונצעיד את חיל האוויר מעל ומעבר ל'עד הלום'. אחי לנשק - לו, מודי, עזר ואדי - וכל אנשי חיל-האוויר שעמדו מאחוריכם ונטלו חלק בגיחת התקיפה המבצעית המכוננת הראשונה של חיל-האוויר - אני מצדיע היום לכם ולמורשתכם, היא המורשת שלנו".