הפרות הסדר ברצועת עזה: שומרי הסף

14.05.2018 | יעל פוקס
ארגון הטרור חמאס פועל בשבועות האחרונים במטרה להפוך את מרחב הגדר הביטחוני למרחב טרור ולחימה, זאת תוך יצירת הפרות סדר והצתת שריפות ענק. חיל-האוויר לוקח חלק פעיל במאמץ לסיכול ההצתות באמצעות אנשי היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ) ואנשי תחנות הכיבוי של החיל. "אנחנו רואים את עצמנו שותפים מלאים למשימה לאומית"

ארגון הטרור חמאס פועל בשבועות האחרונים במטרה להפוך את מרחב הגדר ומרחב הפרימטר הביטחוני למרחב טרור ולחימה. הפרות הסדר האלימות ממשיכות להוות כסות לניסיונות טרור מעל ומתחת לקרקע, כאשר המטרה המרכזית של המחבלים היא חדירה לשטח ישראל. לאחר שצה"ל הוכיח את נחישותו אל מול האויב, עברו המחבלים לטרור חדש-ישן בגזרה הדרומית - עפיפונים מאולתרים להם מחוברים חוטים הנושאים בקבוקי תבערה וגחלים, זאת במטרה להצית שריפות במרחב יישובי עוטף עזה. מהלך כזה זכור למקומיים מתקופת קום המדינה ואף לפני כן, רק הפעם בגרסה משודרגת.


השחתת והצתת מעבר הסחורות כרם שלום בצדו הפלסטיני | צילום: דובר צה"ל

חיל-האוויר לוקח חלק פעיל במאמץ לסיכול ההצתות, תוך הפעלת סד"כ (סדר-כוחות) קרקעי. את חלקם של אנשי חיל-האוויר במערכה היבשתית מובילה היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ) ונציגיה באוגדות זרוע היבשה בדרום, צוות מכלולי השדה. אף על פי שהצוות רגיל לעסוק באירועים הדורשים סד"כ אווירי בעת לחימה מבצעית, כמו תקיפות סיוע לתמרון הקרב היבשתי, פעל הצוות גם בהפרות הסדר ברצועת עזה כגוף המקשר בין אוגדות ופלוגות הדרום לבין חיל-האוויר.

בונים יכולת
"בעת אירוע שכזה אנחנו מצטרפים להערכת מצב סביב שולחן מפקד האוגדה, ומבינים את הצרכים הנדרשים ואת המגבלות הקיימות. לאחר שהבנו את המצב, מצאנו פתרונות מבצעיים יחד עם היחשת"פ ומחלקת השתתפות במטה המבצעי של החיל", מסביר סא"ל א', ראש צוות מכלולי שדה דרום. "הפעם זה היה שונה, אבל הרוח הייתה אותה רוח".

בעוד סא"ל א' ושאר נציגי החיל יושבים בהערכת המצב, עולים מספר אתגרים. ככל שהימים עוברים, העפיפונים משתדרגים עד לכדי מטעני הצתה עם טיימר, מטעני חבלה ובלוני הליום עם אפשרות להיכנס לעומק השטח.


חיל-האוויר לוקח חלק פעיל במאמץ לסיכול ההצתות, תוך הפעלת כוחות קרקעיים | תמונת ארכיון

"כשישבתי ושמעתי את הנתונים הללו, הבנתי שיש פה מצוקה. ניסיתי לברר עם הגורמים הרלוונטיים איך חיל-האוויר יכול לסייע למצב", משתף סא"ל א'. "הבנו שלכוחות הכיבוי מבסיסי חיל-האוויר יש יכולות גבוהות שצריך להשתמש בהן, אז חיברנו את היכולות הללו לסביבה המבצעית. היה קשה לעבור את המשוכה הזו כי מדובר בסד"כ שמוקצה למשימות בבסיסי חיל-האוויר. מלבד זאת, מדובר באנשים שרגילים לעבוד בתוך בסיסים ולא בשטח קרוב לגדר, תוך כדי סיכון. זה דרש תכנון מדויק ובניית יכולת, ובנינו את היכולת הזאת במהירות".

מטרים בודדים מהגדר
כוחות הכיבוי של חיל-האוויר מתחברים למשימה ומגיעים לשטח. "מזה כחודש, בכל יום שישי, מגויסות כל תחנות הכיבוי של חיל-האוויר למבצע 'שומרי הסף'", מפרט רנ"ג א', מפקד תחנת כיבוי האש בבסיס חצרים. הגזרה חולקה לשניים, צפונית ודרומית, כאשר רנ"ג א' פיקד על כיבוי האש בחלק הדרומי. "זה מצב מורכב היות ומדובר במטרים בודדים מהגדר. אנחנו עובדים עם אמצעי מיגון שונים בתנאים לא פשוטים. היחשת"פ חיברו אותנו לחטיבת גולני. כשהם מזהים אירוע שהולך ומתפתח, הם מזניקים אותנו ומלווים אותנו בעת הפעילות. אנחנו לא מכירים את השטח, אז מפקד הפלוגה מוביל אותנו לאזור הרלוונטי ולמוקד האש. משם אנחנו תופסים פיקוד".


"מדובר במטרים בודדים מהגדר. אנחנו עובדים עם אמצעי מיגון בתנאים לא פשוטים" | צילום: תחנת כיבוי חצרים

השטח המדובר מורכב מכבישים צרים, יערות ושטחים חקלאיים שהגישה אליהם מאתגרת ודורשת פתרונות יצירתיים. "התחושות היו משונות, אף פעם לא הייתי כל-כך קרובה לגדר וראיתי את המצב בגזרה כפי שהוא", משתפת רב"ט ניקול קבילוב, לוחמת אש בצוות. "אני זוכרת שהסתכלתי דרך המשקפת וראיתי דגלים ואנשים שרצים לגדר. מהר מאוד הבנתי מה המשימה שלי כאן, ושיש לי מחויבות לעזור ולסייע במשימה לאומית כזו. המפקדים שלנו הרגיעו אותנו והיו צמודים אלינו בכל רגע נתון".

בכל כבאית צוות של לוחמי אש ונהג. רב"ט ניקול תפקדה בתור "מזנקאית" והובילה את השימוש במזנקי הכיבוי בכבאית שלה. היא פרסה את קווי המים ואחזה בזרנוק, בעוד חבריה מגיעים לתמוך בה אל מול הדף המים. השריפה כבתה יחד עם למעלה מ-20 שריפות, אך חלק מהשריפות דרשו כיבוי ממרחק של 200 מטרים בשל הגישה הבעייתית אליהן.


"מפקד הפלוגה מוביל אותנו לאזור הרלוונטי ולמוקד האש. משם אנחנו תופסים פיקוד" | צילום: דובר צה"ל

"לכבאיות בחיל יש כמה יתרונות. אלו רכבי כיבוי תעופתיים, מה שאומר שזה רכב שמיועד לכיבוי מטוסים ובעל יכולת להתיז מים תוך כדי נסיעה למרחק רב", מגלה רנ"ג א'. "בשונה מרכבים אחרים, חלק מהכבאיות שלנו יכולות להכיל עשרות אלפי ליטרים מים. באירועים מסוג זה, נדרשת כמות מים גדולה וצריך לדעת איך להתיז אותה למרחקים גדולים".

שותפים מלאים לעשייה
מפקדי התחנות וצוותיהם מגיעים למרחב הרצועה בכל יום שישי, מבוקר ועד לילה, תוך רצון עז לתרום את חלקם במשימה. "גם החטיבות והאוגדה מעריכים את פעילות הכבאים, את ההירתמות ואת הסולידריות", קובע סא"ל א'. "חיל-האוויר יודע לרדת לשטח כשצריך אותו בשטח. אנחנו רואים את עצמנו שותפים מלאים למשימה לאומית".


צוותי הכיבוי מגיעים למרחב הרצועה בכל יום שישי, תוך רצון עז לתרום את חלקם במשימה | צילום: תחנת כיבוי חצרים

תחושת הגאווה והשייכות באה לידי ביטוי גם אצל לוחמי האש. "הרגשתי שאני באמת תורמת, הבנתי את חשיבות המשימה ואני יכולה להגיד בלב שלם שעשיתי דבר משמעותי", מסכמת רב"ט ניקול. רנ"ג א' מסכם: "בשם כלל תחנות הכיבוי בחיל, אני גאה לקחת חלק במאמץ המשותף הזה. אני שמח שנתנו לנו את האפשרות לבוא ולהגן על יישובי עוטף עזה תוך מקסום היכולות שלנו. אין ספק שנהיה שם גם בפעם הבאה שיזדקקו לנו".