הנבחרת: סיום תכנית תלפיות

13.11.2017 | הדס לבב
אמש התכנסו על במה אחת המפתחים והממציאים של מחר - בוגרי תכנית תלפיות. מאחוריהם 40 חודשי הכשרה אשר הופכים אותם לבוגרי הקורס הארוך ביותר בצה"ל, ולפניהם עתיד של עשייה מבצעית למען המדינה

"עזה. טכנולוגיה מתקדמת מזהה חפירה של מנהרה. כוחות צה"ל פועלים. המנהרה נהרסת ולאויב נפגעים", כך פותח את נאומו בטקס סיום תכנית תלפיות, אלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל-האוויר. "עזה. רקטה נורית לשטחנו, מכ"ם מתקדם מזהה השיגור. ההתראה לעורף מופעלת. יירוט כיפת ברזל. הרקטה מושמדת באוויר. כל אלו הם לא רק פרקים בספר מתח. כל אלו הם אירועים מהשבועות האחרונים. אירועים עימם מתמודד צה"ל כשהמענה המבצעי שניתן - נולד כאן, בתלפיות".


מפקד חיל-האוויר וראש מפא"ת. המענה לאירועים שאיתם מתמודד צה"ל, נולד בחלקו בזכות בוגרי תלפיות | צילום: סליה גריון

תרבות חיל-אווירית
תלפיות היא תכנית מצוינות להכשרת העתודה הביטחונית-טכנולוגית של מדינת ישראל. "בוגרי התכנית הם אלו שיובילו את השינויים הבאים בעולמות הסייבר, ההגנה האקטיבית, הכטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) והתת קרקע", מנבא רס"ן חן, מפקד התכנית. את התכנית מובילה מפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) וחיל-האוויר שותף בהכשרה הניתנת לאנשיה. התכנית פועלת מבית הספר לפיקוד ומנהיגות של חיל-האוויר אשר נמצא בירושלים. "זאת תכנית לאומית שמשרתת את מערכת הביטחון ואת הצבא כולו", מסביר רס"ן אילון, מפקד הקורס המסיים. "עם זאת, התרבות אליה נחשפים המשתפים בתכנית היא תרבות חיל-אווירית לכל דבר ועניין. למשל, אנחנו עורכים תדריך ותחקיר על כל אירוע, הרגל המזוהה עם חיל-האוויר ומעודד מצוינות".

תלפיות היא תכנית ההכשרה הארוכה ביותר בצה"ל ונמשכת שלוש שנים וארבעה חודשים. במהלכה עוברים הבוגרים טירונות קרבית בבסיס האימונים של חטיבת הצנחנים, משלימים לימודים אקדמאיים ומתנסים בפרויקטים טכנולוגיים. "אנחנו רוצים להכשיר אנשים שיהיו לוחמים באופיים ולכן חניכי התכנית עוברים טירונות בצנחנים", מפרט רס"ן חן. "יכולת תכנון, עבודת צוות, חתירה למגע ויצירתיות הן תכונות שאנחנו מצפים שיהיו לבוגרים שלנו". כדי להעמיק את היכרותם עם המערכת הצבאית בזמן הכשרתם, חניכי התכנית עוברים סדנאות בכל רחבי הצבא. בתום ההכשרה משובצים הבוגרים בתפקידים מגוונים בצה"ל ובמערכת הביטחון.


"יכולת תכנון, עבודת צוות, חתירה למגע ויצירתיות הן תכונות שאנחנו מצפים שיהיו לבוגרים שלנו" | צילום: סליה גריון

חצי מהמשפחה בקורס
בין משפחות הבוגרים הנרגשות שהגיעו אל הטקס הייתה משפחה אחת נרגשת במיוחד, שכן שניים מילדיה מסיימים היום את התוכנית. "היה נחמד לעבור את החוויה הזאת עם האח התאום שלי, זה הפך את הכל להרבה פחות מפחיד", משתפת סגן יהל. "כשהגעתי לבקו"ם ולא הכרתי אף אחד שמחתי שיש לנו אחד את השנייה, וכך גם בתקופת ההסתגלות הקשה והארוכה". סגן אייל מסכים: "זה מרגיש הרבה יותר טבעי ככה, אנחנו חמישה אנשים במשפחה אז כשאני ויהל ביחד בקורס כמעט חצי מהמשפחה נמצאת", הוא מחייך.


מפקד חיל-האוויר וסגן יהל | צילום: סליה גריון

ככל שהקורס התקדם סגן יהל וסגן אייל לא נשארו האחים היחידים והמחזור כולו הפך למשפחה. "מלבד הידע והניסיון שצברתי בקורס, אני יוצא מפה עם חברים", מעיד סגן אייל. "הם אלה שהפכו את החוויה האינטנסיבית הזאת לבלתי נשכחת". אפילו על הבמה, במעמד הסיום, מתקשים יהל ואייל להבין שזהו סוף ההכשרה. "עבדנו קשה מאוד בשנים האחרונות כדי להגיע לכאן", מודה יהל. "אנחנו עומדים על הבמה ביחד ומציינים סיום שהוא גם התחלה של דרך חדשה, בתקווה שתהיה משמעותית ומאתגרת לא פחות".

אחד מבוגריי "תלפיות" שלא ייפרד ממדי חיל-האוויר הוא סגן בר, שרק סיים את תכנית תלפיות הארוכה וכבר ממשיך לקורס מפעילי כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק). "עוד מלפני שהתגייסתי ידעתי שאני רוצה לשרת בתפקיד קרבי ומבצעי", נזכר בר. "במשך התכנית התחדדה לי ההבנה הזאת, התלבטתי בין כמה תפקידים ובסוף בחרתי לצאת לקורס מפעילי כטמ"ם. בתכנית אנחנו מכירים את החיל והיו לנו שיחות רבות על מרכזיות המערך ועל עתידו, זה מה שגרם לי לבחור בדרך הזו. התכנית עשתה בי שינוי, היא פיתחה בי תכונות שהיו חלשות אצלי", מודה בר. "למשל, היכולת לעבוד בצוות חשובה מאוד למפעיל כטמ"ם והתכנית שמה דגש רב על יכולת זו. למדתי איך להוביל, להנהיג ולשים לב לאנשים שנמצאים לידי".


סגן בר יצא לקורס מפעילי כטמ"ם. "עוד מלפני שהתגייסתי ידעתי שאני רוצה לשרת בתפקיד קרבי ומבצעי" | צילום: סליה גריון


לאורך כל הדרך
"אני עומד כאן, ומתרגש יחד אתכם", פונה מפקד חיל-האוויר אל מסיימי התכנית. "בעוד רגע אעניק לכם את דרגות הקצונה, ותהפכו באחת - לחלק מנבחרת. נבחרת שנושאת באחריות לביטחון מדינת ישראל".
"ברגע בו נגמרת התכנית אנחנו לא באמת נפרדים מהמחזור", מודה רס"ן אילון. "אנחנו ממשיכים לעזור ולייעץ גם הרבה אחרי סיום התכנית". הבוגרים מלווים באופן אישי על ידי מפא"ת ומסלול ההתפתחות שלהם מפוקח. ישנה פגישת מחזור מדי שנה והכשרות המשך.

בוגרי מחזור ל"ו, 38 במספרם, מגיעים מכל רחבי הארץ, מאשקלון ועד קריית שמונה. "אני מאחל להם להמשיך להרגיש את המשמעות שבתרומה שלהם", פונה רס"ן אילון. "כשנתונים בעומס, קל לשכוח את החשיבות של התרומה, תזכרו את זה ותקבלו כוחות לעשות עוד".


בוגרי מחזור ל"ו מגיעים מכל קצוות הארץ | צילום: סליה גריון