לרגל שמחת תורה: ראיון עם רב חיל-האוויר

11.10.2017 | נדב שחם
לציון חגי תשרי שנחתמים בחג שמחת תורה, שוחחנו עם הרב החילי, סא"ל ליאור בר-דע, שסיפר לנו איך מציינים את חגי ישראל בבסיסים, כיצד משמרים את אורחות חייהם של משרתי החיל הדתיים ועל אוכלוסיית החיילות הדתיות שהכפילה את עצמה בשנה החולפת

 רב חיל-האוויר הינו הסמכות הגבוהה ביותר בכל הקשור לדת בחיל-האוויר וכפוץ מקצועית לרב החילי הראשי. תחתיו פועלים גפי רבנות הנמצאים בכל בסיס של החיל. אלה אמונים על הפעלת בית כנסת ותשתיות נוספות המאפשרות למשרתים לקיים את אורחות חייהם הדתיים במקביל לצבאיים.

בחודש תשרי, עלתה שלב פעילותם של גפי הרבנות. "ביום כיפור, מכיוון שרבים רוצים להגיע להתפלל, לאוו דווקא דתיים, אנו מרחיבים את בתי הכנסת ומעבירים אותו למתחם גדול בבסיס. רוב אנשי הבסיס מגיעים ואיתם משפחותיהם המתגוררות בשיכון. מדובר במחזה מרגש", מספר סא"ל בר-דע.


סא"ל אייל בר-דע, רב חיל-האוויר. ביום כיפור הגיעו רבים ממשרתי בסיסי החיל יחד עם משפחותיהם לבתי הכנסת שהוקמו בבסיסים

מספר ימים לאחר צאת יום הכיפורים מציינים את חג הסוכות, אשר מגיע לסיומו בציון חג שמחת תורה, המציין את סיום המחזור השנתי של קריאת התורה והתחלת מחזור תורה. "בחג זה אנו למעשה מסיימים לקרוא את התורה ומתחילים לקרוא בה מחדש. לכבוד מעמד זה, אנחנו מאפשרים לחיילים בבסיסים לחגוג את החג כמו בבית, עם ספרי התורה וההקפות המסורתיות".

גם בשגרה פועלים גפי הרבנות. חיילים חרדים אשר מתגייסים לחיל-האוויר מקבלים ליווי צמוד מאנשי הרבנות החילית במטרה להתאים את שירותם הצבאי לאורחות חייהם. "ביום-יום אני מחלק את זמני בין דיונים במטה החיל לבין ביקורים בבסיסים כשאני מפקח על גפי הרבנות ומפתח קשרים אישיים עם המשרתים הדתיים, משמש עברום כאוזן קשבת בעניינים דתיים העולים בשגרה".


חייל בגף ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) בחצרים שהתגייס למסלול נצ"ח כחול עבור חיילים חרדים בעלי פרופיל עורפי שאינם נשואים | צילום: מור צידון

"ישנו תהליך נרחב של גידול באוכלוסייה החרדית המצטרפת לשורות החיל. יש לנו כיום כ-500 משרתים, חלקם אף לוחמים", מבציע סא"ל בר-דע. קבוצה עליה שמים זרקור הינה חיילות דתיות בשירות סדיר. "תהליך דומה מתרחש גם בקרב אוכלוסיית הבנות הדתיות ובשנה האחרונה מספרן הכפיל את עצמו מ-500 חיילות ל-1000. אנו מעניקים כלים תומכים רבים לאותם חיילים וחיילות, מעטפת חזקה שאני מכנה מעטפת רוחנית". הסיוע לחיילים ולחיילות בא לידי ביטוי בשיעורים מיוחדים ושיחות תקופתיות עם רבנים ואנשי דת, שמירת כשרות, התאמת פעילויות הווי יחידתיות ובימים אלה אף הגדלת עזרות הנשים בבתי הכנסת בעקבות עליה במספר הבנות הדתיות.