ערב מורשת חילי לקציני ולנגדי החיל

02.10.2017 | הדס לבב
כמיטב המסורת, התכנסו קציני ונגדי חיל-האוויר בבסיס חצרים לערב המורשת החילי שנערך השנה בסימן המהלכים ששינו את פני הלחימה. פרס מפקד חיל-האוויר הוענק לצוות פרויקט מטוס "בז" 122 שחזר לטוס בזכות מקטע אחורי של מטוס אחר שחובר לו

כמדי שנה, התכנסו בשבוע שעבר קציני ונגדי חיל-האוויר לערב מורשת חילי בבסיס חצרים, שנערך בסימן המהלכים ששינו את פני הלחימה לאורך ההיסטוריה.

"חמישה ביוני 1967, שעת בוקר מוקדמת. מפקדי הטייסות נכנסים לחדרי התדריכים וכותבים עם גיר על לוח התדריך: 07:45- "ש". שם זה התחיל", פתח מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, את נאומו בערב המורשת החילי. "בדיוק בזמן, בדיוק במקום, בדממת אלחוט מוחלטת - חיל-האוויר הישראלי הפתיע את האויב והביא לזירת המלחמה את כל יכולותיו. הולם באויב - ומשנה את פני המלחמה תוך שעות בודדות". "מאז אותו החמישה ביוני האויב המדינתי שינה פניו והפך לארגון טרור הפועל מתוך שכונות אזרחיות. המטרות הקבועות הפכו לניידות. חיל-האוויר התאים יכולותיו והביאן לידי ביטוי בכל פעם מחדש", המשיך אלוף נורקין.
"זהו תוצר של חיל יוזם ומשפיע, החותר להרחיב את חלקו בביטחון הלאומי מידי יום. היוזמה, הרצון להשפיע, הדחף להצטיין, כל אלו לא מגיעים מכיסאו של מפקד חיל-האוויר. כל אלו מגיעים מכם- קציני ונגדי החיל. אתם תהיו אלו שיקבעו את מעטפת ביצועיו של חיל-האוויר, הן על הקרקע והן באוויר".


צילום: מדור הפקות חיל-האוויר

"מרגישים את הנשמה"
פרס מפקד חיל-האוויר הפך למסורת רבת שנים והינו ייחודי מבין הפרסים המוענקים מדי שנה. בראש וועדת הפרס עמד השנה האלוף במילואים יוחנן לוקר ובקרב חברי הוועדה נמנו קצינים בכירים בשירות סדיר ומילואים. על פרס מפקד חיל-האוויר התמודדו פרויקטים רבים מתחומים שונים בעשייה השוטפת של החיל.

פרס מפקד חיל-האוויר הוענק לצוות שעסק בפרויקט שיקום "בז" 122. בפרויקט הנדסי ותחזוקתי ייחודי מסוגו בעולם, התבצעה החלפה של המקטע האחורי של המטוס עם מקטע אחורי של מטוס "בז" אחר, חד-מושבי, אשר לא נעשה בו שימוש במשך 20 שנה. בפברואר האחרון נרשמה טיסתו הראשונה של המטוס, אשר זכה למספר זנב חדש המשלב בתוכו את יא"א 22 ומטוס "בז" 110 - "בז" 122.


צילום: מדור הפקות חיל-האוויר

פרס נוסף ממפקד חיל-האוויר הוענק לצוות שעסק בפרויקט מסווג המשתף מחקר ופיתוח על פי תפיסה חדשנית למתן מענה טכנולוגי בזמן שיא לטובת שימור העליונות האווירית בזירה. צוות הפרויקט הפגין יצירתיות, מקצועיות, חדשנות ודבקות במטרה.

יש על מי לסמוך
רגע מרגש בטקס נרשם כאשר איתי ועידו, חניכים בקורס-טיס, הזמינו לבמה את סבם, שאול, שלחם כצנחן בקרב על גבעת התחמושת. "הערב ראינו את המורשת הנפלאה של חיל-האוויר, מורשת בין דורית", אמר שאול ופנה אל נכדיו. "בשם חברי לוחמי הצנחנים אני מצדיע לחיל-האוויר על מערכיו אשר הכריע לפני 50 שנה את חילות-האוויר של שכנותינו בשלוש השעות הראשונות במבצע מוקד".


 צילום: מדור הפקות חיל-האוויר

"בחודש האחרון פגשתי את כולכם", פנה מפקד חיל-האוויר אל קציני ונגדי החיל והתייחס לביקוריו בבסיסים לרגל כניסתו לתפקיד. "שוחחנו על הערכת המצב ואמרתי לכם איזה פיקוד אני רוצה לראות בחיל-האוויר. פיקוד שביד אחת דורש, מקפיד, חותר לאיכות ולתוצאה סופית וביד השנייה מטפל באנשיו, חונך אותם ומכשיר אותם להיות מפקדי העתיד. אני מלא גאווה על עשייתכם ואני יודע שיש לי על מי לסמוך".


צילום: מדור הפקות חיל-האוויר

בנאומו הזכיר מפקד חיל-האוויר את תרגיל ה"Blue Flag"- הבינלאומי של מערך הקרב, שיתרחש בנובמבר הקרוב בעובדה. "זהו מפגן עוצמה אווירי אזורי, המציב בפנינו רף גבוה של אימון אווירי ואירוח קרקעי", המשיך מח"א. "הגשר הזה, שנבנה לאורך שנים עם חילות-אוויר מרחבי העולם, משמש עבורנו כמודל לגשר שניתן לבנות בין חילות-האוויר כאן, במזרח התיכון".