אחריי: יחידת "שלדג" למען הנוער

28.03.2016 | אילון טוהר
בפעם השלישית ברציפות הגיעו כ- 150 מחניכי עמותת "אחריי!", בני נוער העומדים לפני גיוס, כדי לזכות להצצה קטנה מאחת היחידות המעניינות והמסווגות ביותר בצה"ל - שלדג. המטרה: לעודד שירות משמעותי. "אם השפענו אפילו על חניך אחד, עשינו את שלנו"
צילום: איילת אדר

אנשי יחידת "שלדג", יחידת הקומנדו של חיל-האוויר, רגילים לפעול בצללים. אולם בשבוע שעבר הם יצאו לאור, ואירחו בין כתליהם את חניכי עמותת "אחריי!". כ- 150 מחניכי העמותה, בני נוער העומדים לפני גיוס, זכו לקבל הצצה לפועלה של היחידה המבצעית והמסווגת ולפגוש מקרוב את הלוחמים ותומכי הלחימה שבה מתוך מטרה לעודד אותם להתגייס לשירות משמעותי בצה"ל.

"אנחנו רואים חשיבות בחיבור של היחידה לנוער, וברמה האישית אני נהנה לראות את המעורבות של החיילים בחוויה הזאת", אמר רס"ן א', קצין המבצעים של היחידה. "מעבר לחוויה שרצינו להעניק לבני הנוער, שמנו לעצמנו מטרה לעודד אותם לשירות משמעותי, כשאנחנו חושפים אותם לפעילות היחידה ומאפשרים להם לראות, לשאול שאלות ואף לחוות בעצמם", הוסיף רנ"ג (מיל') נחום, שהשתחרר לפני שלושה חודשים אחרי שירות של 29 שנים ב"שלדג" והיה אחראי על הוצאתו של האירוע לפועל בהתנדבות מלאה.


"אנחנו רואים חשיבות בחיבור של היחידה לנוער" | צילום: איילת אדר

נותנים ומקבלים בחזרה
במסגרת היום שנערך באווירה חגיגית בסוף השבוע בו נחגג חג הפורים, עברו החניכים בין תחנות שונות, ביניהן תחנת הסוואה על-ידי צביעת פנים, תחנת ניווטים ברוח קרבית ותערוכת אמצעי לחימה נדירה מסוגה בה הם יכלו לחוש מקרוב את לב העשייה המבצעית של יחידת הקומנדו על קצה המזלג. אליסה, בת 17, סיפרה: "היה מאוד כיף לשתף פעולה, לראות את הבסיס מקרוב ולדברם עם החיילים שמשרתים כאן. הרגשתי שזו הזדמנות לשמוע סיפורים של חיילים ממקור ראשון ולהתנסות בעצמי, וזאת הייתה חוויה לא רגילה".

"בשבילי זאת לא הייתה רק שבירת שגרה מהפעילות השוטפת אלא גם הזדמנות להכיר את החניכים שלא צעירים ממני בהרבה שנים, להזדהות עם הלבטים שלהם לפני הגיוס ולנסות לטעת בהם מוטיבציה", סיפר סמ"ר א', לוחם ביחידה.

האירוע הופך אט-אט למסורת וזו השנה השלישית ברציפות שבה מקיימת היחידה את האירוע עם עמותת "אחריי!" בפורים. "בעיניי זה מראה עד כמה היחידה ובוגריה רואים את הפעילות החברתית כערך עליון לנגד עיניהם", מדגיש רנ"ג (מיל') נחום. "מעבר לפעילות השוטפת בהגנה על ביטחון המדינה, אנחנו מוצאים את הזמן גם לתת החוצה. אם הצלחנו להשפיע ולו במקצת, אם עוררנו מוטיבציה אפילו אצל חניך אחד שיחליט שהוא רוצה לתרום למדינה, עשינו את שלנו".


האירוע הופך אט-אט למסורת | צילום: איילת אדר

"הבנו שזאת צריכה להיות התרומה שלנו"
לדברי תמר מעמותת "שלדג", הקשר בין היחידה לבין עמותת "אחריי!" הולך ומתהדק ונמשך לאורך כל השנה וביום הזה מגיע לשיאו בהשתתפות כל משפחת "שלדג": מהחיילים, דרך המפקדים ועד ליוצאי היחידה שהגיעו בהתנדבות מלאה. "זהו קשר שנולד מתוך הבנה שיש לנו הרבה משאבים ורצון לתרום לחברה הישראלית ולהשפיע עליה, כשמה שמשותף לכולנו הוא השירות המשמעותי שעשינו בצבא", היא מסבירה. "הבנו שזו צריכה להיות התרומה שלנו - לעודד בני נוער לשירות משמעותי, כשהכוונה היא לאו דווקא ללכת ליחידות מיוחדות אלא להתגייס לכל מקום שבו הם יוכלו לתרום ולתת את המקסימום".

מעבר לפעילויות החברתיות של היחידה שזו הגדולה שבהן, מגיעים סטודנטים צעירים שזוכים למלגת לימודים מטעם עמותת יוצאי "שלדג" למוקדי הפעילות של קבוצות "אחריי!" באזורי פריפריה, שם הם משמשים כעוזרי מדריך.

שירה, בוגרת היחידה וחברה בעמותה, סיפרה על התחושות המלוות אותה כמי שלקחה חלק באירוע גם בשנה שעברה. "אני תמיד מרגישה שאני מקבלת הרבה יותר מאשר נותנת", היא מעידה. "היו לי כאן כמה וכמה שיחות. יש כאן בני נוער עם סיפורים לא פשוטים בחלקם, שאני מאמינה שהולכים להתפתח למקומות טובים בזכות היום הזה, ולקבל החלטות בעקבות החוויה החיובית שלהם כאן. כשאני רואה את ההתרגשות שלהם, אני יודעת שעשיתי את שלי ואפילו קיבלתי בחזרה".


הקשר בין היחידה לבין עמותת "אחריי!" הולך ומתהדק ונמשך לאורך כל השנה | צילום: איילת אדר