מיזם פל"א הסתיים: 337 צמות נאספו

02.07.2015 | אילון טוהר
מאות צמות נגזרו כחלק ממיזם רחב היקף בחיל במהלכו המספרות הצבאיות פתחו את שעריהן לכל מי שרוצה לתרום שיער לחולות סרטן. בין התורמות נמנית גם סמ"ר ספיר זלקה, קצינת מדור נשים ות"ש חובה בלכ"א, שהתגברה על סרטן הדם בעצמה
צילום: טל חלן

המספרות הצבאיות בבסיסי חיל-האוויר הפכו למשך כמה ימים למספרות בוטיק, וצמות משיערן של חיילות, קצינות, נגדות ואף תושבות קבע בשיכונים נערמו בזו אחר זו ונשלחו אל עמותת פל"א ("פאה לכל אישה"). בקרוב הן יירקמו לכדי פאות יפהפיות שיחולקו בחינם לחולות סרטן הסובלות מנשירת שיער כתוצאה מטיפולים כימותרפיים, כחלק ממיזם התרמת שיער המונית שהתקיים בשיתוף עם העמותה. זו השנה השנייה בה מתקיים המיזם אחרי שהתחיל כיוזמה פרטית של פקמ"צית מיחידת הלוחמה האלקטרונית בבסיס תל-נוף. במהלך המיזם נאספו 337 צמות, שיסייעו לעשרות נשים חולות דרך העמותה.

ספרים מפורסמים מרחבי הארץ נתרמו לפרויקט: אל מפקדת מטה חיל-האוויר בקריה הגיע אפי כהן, בבסיס "שדה-דב" ניתן היה למצוא את פיליפ וזאנה ואת בסיס "תל-נוף" פקדו אביגדור וז'קלין ליכטנשטיין. "חולי הסרטן לא מתמודדים רק עם המחלה עצמה, אלא גם עם המראה החיצוני, שלפעמים מהווה טראומה בפני עצמה", הסבירה רס"ן אביטל שגב, קצינת חינוך בלהק כוח-האדם שהובילה את המיזם השנה. "מחקרים הוכיחו שכאשר חולה מרגישה טוב עם עצמה, יש לה יותר כוחות נפשיים להתמודד עם המחלה. עבור ילדה שתוכל ללכת מעכשיו עם פאה ולא עם קרחת - זה עולם ומלואו. מבחינתנו זו תרופה לכל דבר".

חלתה בסרטן בעבר, השבוע תרמה שיער
גם סמ"ר ספיר זלקה, קצינת מדור נשים ות"ש חובה בלהק כוח-האדם, תרמה את שיערה אחרי שהכירה מקרוב את מחלת הסרטן. כשהייתה בת חמש וחצי חלתה בלוקמיה ובעקבות הטיפולים הכימותרפיים נאלצה גם היא להיפרד משערה. את שלוש השנים הבאות היא העבירה בטיפולים בבית החולים שניידר.

כשהגיעה לגיל הגיוס, עשור אחרי שהתגברה על המחלה, היא התגייסה לחיל-האוויר כמשקית ת"ש. "תמיד חלמתי לתרום את השיער, אבל לא הצלחתי לאזור אומץ ובכל פעם ירדתי מהרעיון ברגע האחרון", מספרת סמ"ר זלקה. "אתמול ראיתי את הבנות במשרד חוזרות מתרומת שיער והחלטתי שאם יש דרך לעזור לחולות הסרטן, גם אני יכולה. זו הייתה החלטה של רגע. ידעתי שהשיער שלי יצמח מהר, ואם ילדה אחרת תוכל ליהנות ממנו - זו התרומה הקטנה שלי עבורה".

לוחמת בכיפת ברזל - נלחמת בלוקמיה
סמ"ר (מיל') שיר טהר, שהייתה לוחמת בכיפת ברזל ולאחר מכן סמלת מבצעים במערך ההגנה האווירית, קיבלה גם היא פאה מעמותת פל"א לאחר שגילתה שהיא חולה בסרטן. "אחרי שהשתחררתי מהצבא תכננתי לטוס לדרום אמריקה. כבר קניתי כרטיסים, ושבועיים לפני הטיסה הרגשתי כאבים בגוף", היא משחזרת. "כשהלכתי להיבדק גיליתי שאני חולה בלוקמיה. באותו היום התאשפזתי והתחלתי לעבור טיפולי הקרנות כימותרפיה בשלושה שלבים. בשלב זה הלך גם השיער".

אחרי הטיפול הכימותרפי הראשון היא פנתה אל עמותת פל"א וקיבלה פאה בחינם. "הייתי כבר שנה אחרי השחרור, והיו לי ראסטות", משתפת טהר. "כל אישה שפתאום אין לה שיער מרגישה שחסר לה משהו, ושמה לב למבטים המוזרים שנותנים בה. בזכות הפאה הרגשתי הרבה יותר ביטחון עצמי, לא כאילו אני נראית חולת סרטן". בימים אלה, שנה וחצי אחרי שסיימה את שירותה בחיל-האוויר, היא מתאוששת מהשתלת מח עצם ומצבה משתפר. היא מבקשת מכל הקוראות: "לכו לתרום שיער!"