"זהו סופו של פרק שהיה בלתי נפרד מחיי"

01.07.2015 | אילון טוהר
מפקדי הבסיסים חצרים, נבטים ורמת-דוד, נספח צבאי בטורקיה, ראש להק כוח-האדם, מפקד טייסת ואל"ם במחלקת מבצעים לשעבר: אלה הם הטייסים והנווטים שסיימו השנה לטוס אחרי יותר מחצי יובל בו שירתו נאמנה את חיל-האוויר

שישה קצינים בכירים במילואים שסיימו השנה את הפרק המבצעי של טיסותיהם, כשמאחוריהם 25 שנות טיסה לפחות, קיבלו ממפקד חיל-האוויר את אות המופת לטיסה. מקבלי האות הם טייסים ששירתו בחיל במגוון תפקידים לאורך שירותם הצבאי - החל ממפקדי בסיסים ועד לנספחים צבאיים בחו"ל - וזכו להוקרה על חצי היובל בו שירתו כטייסים ונווטים בחיל-האוויר באירוע מיוחד שנערך במטה חיל-האוויר. 

"חיל-האוויר הוא בדמותכם ובצלמכם. זה לא עניין של מה בכך להתמיד זמן כה רב בעשייה כל-כך תובענית ומסוכנת, ולא מדובר רק באורך התקופה אלא במורשת שהותרתם אחריכם", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל. "מה שהשארתם בלבבות של האנשים הוא מה שהופך את חיל-האוויר למה שהוא, ולכן האות הזאת לא חשובה רק ברמה האישית אלא גם ברמה החילית. הותרתם אחריכם דורות של אנשים שהולכים בעקבותיכם".

המסיים שמאחוריו מספר שנות הטיסה הפעילה הרב ביותר - 36, הוא תא"ל (מיל') דני גנות ששירת כראש להק כוח-האדם (רלכ"א). תא"ל (מיל') גנות התחיל את דרכו כנווט על מטוס "קרנף" בבסיס חיל-האוויר בלוד, ועם השנים התקדם להיות מפקד טייסת "המל"טים הראשונה", שירת במחלקת המבצעים במטה החיל ונספח צה"ל בחו"ל. "ההשתייכות לחיל-האוויר לא רק ממלאת מאוד אלא משפיעה על כל תחומי החיים, בין אם בתרבות הארגונית, בחתירה לדיוק, במיומנות ובערכים שאני לוקח איתי הלאה", מספר תא"ל (מיל') גנות. "במבט לאחור אני הכי גאה במבצעים של הבאת יהודי אתיופיה, שנמשכו על פני תקופה ארוכה ומרובה בטיסות ובעשייה ויחד עם שותפים מהאוויר ומהקרקע. מה שאזכור מהתקופה המשמעותית הזו הוא כיצד התעוררתי בכל בוקר עם ציפייה גדולה לעשייה והרבה תשוקה למה שאני עושה".

מסר לדור הטייסים הצעיר
גם תא"ל (מיל') שלי גוטמן, שמילא שורה של תפקידים כטייס "עיט" (סקייהוק), "פאנטום" (קורנס), "בז" (F-15 A/B/C/D) ו"ברק" (F-16 B/C), קיבל את אות המופת אחרי שבתפקידו האחרון היה מפקד בסיס חצרים. "על אף שהשתחררתי ואני כבר לא במדים, אני עדיין מרגיש חלק מהמכלול שנקרא חיל-האוויר, ומרגיש גאווה וסיפוק על הדרך שעברתי ועל החלק שלקחתי בארגון הזה. זהו סופו של פרק שהיה בלתי נפרד מחיי", שיתף תא"ל (מיל') גוטמן בתחושותיו.
רק בשבוע שעבר קיבלו בוגרי קורס 170 את הכנפיים הנכספות והפכו באופן רשמי לאנשי צוות-אוויר. לדור הצעיר של הטייסים הוא מבקש למסור: "בתוך כל העשייה התמידית שתהיה לכם, תעצרו מדי פעם כדי להסתכל אל העבר ואל העתיד שלנו ולחפש את הסיבה השורשית בגינה אתם עושים את מה שאתם עושים".