חניכי קורס מח"טים לומדים על חיל-האוויר

22.03.2015 | ורד תללה
חניכי קורס מפקדי חטיבות של צה"ל עברו השבוע יום אוויר ייחודי בבסיס חצור. במהלכו למדו על מהותו של הכוח האווירי וחשיבותם של כלי-הטיס השונים בזמן לחימה, בין היתר דרך שחזור הקרב בשג'אעיה

יום אוויר ראשון אחרי "צוק איתן" במסגרת קורס מפקדי חטיבות: בשבוע שעבר אירחה טייסת "העקרב" בבסיס חצור את קורס מפקדי חטיבות (מח"טים) שנערך כמדי שנה. מתוך צורך לחזק ולהעצים את שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר ליבשה המח"טים העתידיים של צה"ל עוברים יום עיון אווירי בהובלת היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ) של חיל-האוויר.

בזמן לחימה למח"ט חלק נכבד בתהליך העברת המטרה בשטח אל הכוחות האוויריים. "הוא מאשר מטרות ייעודיות בשדה הקרב ומעביר אותם הלאה עד לרגע בו כלי-הטיס מבצעים את המשימה הנדרשת", מסביר רס"ן א', ראש מדור אוויר במרכז ההדרכה ביחשת"פ. "יש לו אחריות על חטיבה שלמה. כשהיא נמצאת בזמן לחימה ותחת אש הוא אחראי לכך שתקבל סיוע אווירי הכי מהר שאפשר".

"בואו נעבוד על הזוגיות הזאת"
למח"ט השפעה ישירה על שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר לזרוע היבשה לטוב ולרע. מתוך חשיבות הזאת נפגש מפקד חיל-האוויר האלוף אמיר אשל עם דור העתיד של המח"טים על-מנת לעודד את השיח בין הזרועות ולעורר שאילת שאלות. "אנחנו שותפים, ולשותפות הזאת יש שני צדדים", קבע האלוף אמיר אשל בפני חניכי הקורס שרובם חוו את שיתוף הפעולה בזמן אמת במהלך מבצע "צוק איתן". "ב'צוק איתן' שיתוף הפעולה היה טוב יותר ממה שדמיינתי שיהיה. בלעדיו לא נגיע לשום מקום. חיל-האוויר רוצה לחזק את הקשר שלו עם כוחות היבשה. בואו נעבוד על הזוגיות הזאת". "שיתוף פעולה נבנה דרך הרגליים", הבהיר אל"ם אורן, מפקד היחשת"פ במהלך שיעור שהעביר לחניכים על מהות הכוח האווירי.

מדברים על הקרב בשג'אעיה
חניכי הקורס למדו משחזור של מקרים מחזית האויב והפיקו לקחים מהמערכה האחרונה. אחד מהם היה סא"ל שוקי ריבק, סגן מפקד חטיבת גולני שאת הקרב הקשה בשג'אעיה שעבר עליו ועל חטיבתו לא ישכח. זה היה אחד הקרבות הזכורים ביותר במבצע "צוק איתן": לוחמי פלוגת "עורב" של חטיבת גולני נכנסו לשכונת שג'אעיה ואיבדו 13 מחבריהם בשלוש תקריות שונות. "הרגשתי שכשהיינו במצוקה בקרב, באותה שכונה בעזה, חיל-האוויר היה שם ופתר לנו אותה", הוא שיחזר. "יכול להיות שבלעדיו היינו עם כמות נפגעים רבה יותר באופן משמעותי. הרגשנו את הכוח האווירי גם כשהיינו בתוך שטח האויב".

עד רגע המבחן האמתי בשדה הקרב דור העתיד של מפקדי החטיבות צפוי לחזק, להדק ולשמור את שיתוף הפעולה הקיים ואף להציב אותו בפני אתגרים נוספים. "אנחנו מבינים כמה זה חשוב", הסביר סא"ל ריבק שעתיד להיות מח"ט עודד, חטיבת חי"ר במילואים. "חיל-האוויר בזמן לחימה מאפשר לנו להפעיל אש בצורה מדויקת על האויב. זה יתרון שאנחנו צריכים לנצל בצורה הטובה ביותר".