ראש חדש ללהק מודיעין. "אתם היד המכוונת"

01.05.2012 | ליה שנל | צילום: קורל גולדמן
תא"ל ניצן נכנס היום לנעלי ראש להק מודיעין. הוא החליף את תא"ל יעקב שהרבני, שהיה חבר בפורום מפקדי החיל במשך כמעט עשור. "ללא להק מודיעין, חיל-האוויר הוא כמו מתאגרף מכוסה עיניים"

חילופי הבכירים בצמרת חיל-האוויר נמשכים. לאחר התחלפות ראש להק המטה וראש להק האוויר, הועבר היום גם שרביט הפיקוד על להק המודיעין, האחראי על יצירת התמונה המודיעינית של החיל.

ראש הלהק היוצא, תא"ל יעקב שהרבני, עתיד להפוך לנספח האווירי בוושינגטון. לנעלי ראש הלהק ייכנס עתה תא"ל ניצן, שעמד בראש מחלקת אמצעי הלחימה במטה חיל-האוויר. "השנתיים האחרונות היו חוויה מרתקת ומעשירה, בתקופה סוערת בהיסטוריה של מדינת ישראל", אמר תא"ל שהרבני. "ללא להק מודיעין, חיל-האוויר הוא כמו מתאגרף מכוסה עיניים. להק מודיעין הוא היד המכוונת מאחורי פעילויות מבצעיות חשובות, לצד תכניות ארוכות טווח".

תא"ל שהרבני התגייס לקורס-טיס שנה לפני פרוץ מלחמת לבנון. הוא סיים אותו בהצטיינות כטייס מסוקי קרב, שובץ בטייסת "המסק"ר הראשונה" והספיק להשתתף ב-100 גיחות מבצעיות במלחמה. לאחר תפקידי פיקוד, הדרכה ומטה, מונה למפקד טייסת אפאצ'י, ובהמשך למפקד מגמת מסוקים בבית-הספר לטיסה. לאחר שפיקד על בסיס עובדה ועל היחידה לשיתוף פעולה, מילא שני תפקידי תא"ל במטה: ראש להק מסוקים וראש להק מודיעין.

"עשייה הרחק מאור הזרקורים"
מפקד חיל-האוויר הודה לטייס מסוקי הקרב הוותיק על תקופתו בתפקיד. "המודיעין הוא חוליה חיונית בהפעלת הכוח האווירי, לכן אנשי מודיעין האוויר נמצאים בחיל עוד מימיו הראשונים", אמר האלוף נחושתן. "המערכות אומנם השתנו לחלוטין מאז, אך הסקרנות והלמדנות נשארו בלב העשייה שלכם, שנעשית הרחק מאור הזרקורים ותורמת בכל יום לביטחון המדינה".

כעת, יעמוד בראש להק המודיעין תא"ל ניצן: בוגר קורס-טיס 110. לאחר מגוון תפקידי שטח ומטה, בהם פיקוד על טייסת "מגיני הדרום" ועמידה בראש מחלקת אמצעי הלחימה של החיל, הועלה לדרגת תא"ל. "תודה על האמון שגילית בי", אמר תא"ל ניצן לאלוף נחושתן. "בגאווה גדולה אני מקבל עליי את תפקיד ראש להק המודיעין. זהו להק איכותי, שאנשיו חדורי מוטיבציה. יחד, עומדים בפנינו אתגרים גדולים".