עד 120

28.02.2011 | יהונתן מרוז
במסיבת הפתעה לרגל יום הולדתו ה-76 של תא"ל (מיל') יעקב טרנר, סיפרו המוזמנים על תחנות חייו השונות ועל המסלולים שעבר בחיל-האוויר, במשטרה ובבאר שבע. גם לטרנר עצמו היו לא מעט סיפורים מהשנים שעברו

תא"ל (מיל') יעקב טרנר היה בטוח אתמול (או שלפחות כך הניח לקהל לחשוב) שביום הולדתו ה-76 הוא עומד להעביר הרצאה לחיילי המערך הטכני.
אבל כשהאורות נדלקו והוא שמע את מחיאות הכפיים של האנשים שהכירו אותו במשך עשורים רבים, הבין מפקד מוזיאון חיל-האוויר, טייס קרב רב-פעלים בחיל, המפכ"ל העשירי של משטרת ישראל וראש עיריית באר שבע לשעבר, שיום ההולדת הזה לא יהיה כמו כל האחרים. "המנוולים שינו את הכללים ולא סיפרו לי", חייך בתחילת הערב.
לציון 76 אביבים, החליטו מכריו של טרנר מתקופת שירותו במשטרה לארגן לו ערב בסגנון "חיים שכאלה", בהשתתפות המנחה המקורי של התוכנית, עמוס אטינגר. לדור שלא ידע את השאלה "מה אומר לך הקול הבא?" נספר כי "חיים שכאלה" החלה את דרכה כתוכנית רדיו, שהפכה לתוכנית טלוויזיה בשנת 1970. במשך 30 שנה הופקו קרוב ל-100 תוכניות ואתמול נוסף תא"ל (מיל') טרנר לרשימה ארוכה ומכובדת של אורחי התוכנית לדורותיהם, שכוללת את אפרים קישון, גולדה מאיר ודוד בן-גוריון.

טרנר המשכנע
"טרנר הוא איש מיוחד במינו", אומר תנ"צ רפי פלד, סגן ראש אגף התעבורה במשטרה, שיזם את ההפתעה ועקב אחרי התקדמותה במשך לא פחות משבעה חודשים. "הוא עשה מהפך במשטרת ישראל ושינה אותה מן הקצה אל הקצה. הוא שידרג את השוטר ברמות שלא ידעו עד בואו בשכר, בהשכלה ובתדמית. ההשפעה שלו על השוטרים היתה כל-כך גדולה, שמן הראוי שנכבד אותו".
את טרנר הכיר תנ"צ פלד עוד כפקד בבית-הספר לקצינים בשפרעם ומאז לא נפרדו דרכיהם. "מישהו גילה לו שאני מושך בעט וחוטא בשירה", מספר פלד. "הוא ביקש לראות את השירים שכתבתי, עיין בהם וחייב אותי להוציא ספר שירים, בשם 'חף מפשע'".
במשך הערב, כמקובל בתוכנית, סיפרו מכרים של תא"ל (מיל') טרנר מתפקידיו השונים לא מעט אנקדוטות מחייו, רציניות ורציניות פחות.
גם מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, חשף סיפור או שניים מהיכרותו עם טרנר כמפקד בסיס חצרים: "יענקל'ה השפיע הרבה על הדור הצעיר, אבל עלי וגם על אשתי אני חושב שהוא השפיע בדרך אחת מיוחדת. עמדנו לפני שחרור, הייתי אז בן 25 וחיפשתי את החיים שלי מחוץ לצבא. אני יכול לומר לכם שכשטרנר רוצה, אז אף אחד לא משתחרר. זו היתה מלאכת התשה, אבל הוא שיכנע אותי".
בערב השתתפו גם חבריו של טרנר מכפר יונה, שם נולד. אחד מבני היישוב, ראש עיריית רמת-גן צבי בר, שימש כמפקד בית-הספר לקצינים. "עשיתי 'פשיטה' על בסיס חצרים בעזרת יחידות של הצנחנים. טרנר, בתמורה, בא מעל בית-הספר לקצינים והפיל עליהם נייר טואלט", סיפר בר.

מצילים בבאר שבע
במהלך הערב שמע הטייס הוותיק גם חברים שהדריכו איתו בבית-הספר לטיסה. אחד מהם, אורי דקל, סיפר שקראו לטרנר ולחבריו "שלישיית החותכים", כי "כל מה שחיפשנו זה איך לחתוך את החניכים מהקורס כדי שיהיה לנו שקט. הסיסמה היתה שצריך להיפטר מהחניכים הטובים בהתחלה, כי את הגרועים לא תהיה בעיה להעיף אחר-כך". המדריכים לשעבר ביצעו שיר פרי עטם מהימים ההם ("תן לטוס על מיסטר") בליווי פסנתר.
בהמשך העלו זכרונות גם מכרים מהמשטרה, פקודיו לשעבר בחיל-האוויר ואפילו ראש עיריית באר-שבע הנוכחי ובן טיפוחיו של טרנר, רוביק דנילוביץ'. האחרון הכריז חגיגית כי קרית הספורט החדשה של העיר עתידה להיקרא על שמו של טרנר.
ואיך אפשר בלי מגע משפחתי? אריאלה אשתו ושלושת ילדיו, שניים מהם טייסים בחיל-האוויר, התכנסו גם הם לומר כמה מילים על האבא, הבעל, המפקד והשילוב הבלתי אפשרי בין כל אלה. הנכדה אביב שרה לסבא טרנר את השיר "מלך העולם".
"אני שמח להזדמנות הבלתי-רגילה לראות אתכם ושאתם עדיין ערים אחרי שלוש שעות", אמר טרנר ליושבים בקהל בתום האירוע. "היתה תוכנית עצומה. חסרים כאן אנשים שליוו אותי לאורך הדרך והיו משמעותיים מאוד בחיי, כמו עזר ויצמן, מוטי הוד ועוד אנשים שקצרה היריעה מלתאר. 55 שנה טסתי בחיל-האוויר, ומפקד החיל עשה מעשה אצילי שלא הפסיק לי את הטיסות, כי בגיל 75 כבר לא כל-כך טסים. הפסקתי ברוח טובה, אבל יש טייסים חדשים, ואנחנו שומרים על המורשת. יש לנו חיל-אוויר נהדר משטרה בסדר גמור ובאר-שבע שעוד צפויה להגיע רחוק. היא עיר של חלומות. אני חלמתי ורוביק חולם. הבעיה שלנו היא לנסות לממש את חלומותינו. החלום הגדול הוא פארק נחל באר שבע. אני כבר מצפה ליום שבו אקום בבוקר ואשמע את רדיו דרום מודיע ששביתת המצילים בבאר-שבע הסתיימה".